1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Droga ekspresowa S7 do Krakowa w 2020 roku?

Droga ekspresowa S7 do Krakowa w 2020 roku?

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2016-03-08
Droga ekspresowa S7 do Krakowa w 2020 roku?
Budowa drogi ekspresowej S7 - wschodniej obwodnicy Krakowa. Zdjęcia: GDDKiA
We wrześniu 2015 roku został ogłoszony przetarg na projekt i budowę drogi ekspresowej S7 od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa. Oddanie całego odcinka planowane jest za cztery lata.

Przypomnijmy, 55,6 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 do Krakowa został podzielony na trzy części realizacyjne:

  • S7 odcinek granica województwa świętokrzyskiego – węzeł Szczepanowice (bez węzła), długości ok. 23,3 km.
  • S7 odcinek węzeł Szczepanowice (z węzłem) – węzeł Widoma (z węzłem), długości ok. 14 km.
  • S7 odcinek węzeł Widoma (bez węzła) - Kraków (z włączeniem do węzła Igołomska), długości ok. 18,3 km.


Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prace projektowe, roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny być ukończone w ciągu 37 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 15 grudnia do 15 marca), natomiast do czasu na projektowanie inwestycji okresy zimowe są wliczane. Najkrótszy możliwy termin realizacji uwzględniony do oceny ofert wynosi 34 miesiące od daty zawarcia umowy (wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie), natomiast najdłuższy możliwy termin realizacji może obejmować 37 miesięcy. Po podpisaniu umowy kolejne 1-1,5 roku przeznaczyć trzeba będzie na wykonanie projektu i uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Sama budowa zajmie około 2-2,5 roku. Przewidywany czas uruchomienia drogi to rok 2021.

Nieco więcej optymizmu ma obecny minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który zapowiedział, że S7 będzie realizowana. - To mój cel, cel GDDKiA i ministerstwa, żebyśmy mogli jechać tą drogą w 2020 roku – zaznaczył na antenie Radia Kraków.

Droga S7 na odcinku Kraków – Widoma będzie miała po trzy pasy ruchu w każdą stronę plus pas rezerwowy. Na pozostałym fragmencie wybudowane zostaną po dwa pasy ruchu w każdą stronę z rezerwą na ewentualne poszerzenie drogi.

Przypomnijmy, droga ekspresowa S7 to kluczowa trasa łącząca północ i południe Polski. Docelowo liczyć ma 720 km i przebiegać przez terytorium pięciu województw, łącząc aglomeracje: gdańską, warszawską, kielecką i krakowską. To także obszar pięciu specjalnych stref ekonomicznych, pięć międzynarodowych lotnisk oraz 1600 ha potencjalnych terenów inwestycyjnych.

Na terenie województwa małopolskiego w najbliższych latach budowany będzie też odcinek S7 Lubień – Rabka, który również  znalazł się na liście podstawowej Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023.

Przypomnijmy, obecnie trwa budowa wschodniej obwodnicy Krakowa w ciągu drogi S7. Ponadto realizowane są 4 duże inwestycje w ramach budowy S7 w województwach świętokrzyskim i mazowieckim o łącznej długości blisko 90 km i wartości około 2 mld złotych. Sa to:

S7 Chęciny – Jędrzejów

S7 Jędrzejów – granica województw świętokrzyskiego i małopolskiego

S7 Radom – granica województw mazowieckiego i świętokrzyskiego

S7 Obwodnica Radomia

Z odcinków skorzystamy najpóźniej w 2018 r.

Dzięki budowie drogi S7 podróż pomiędzy Krakowem i Warszawą nie tylko się skróci, ale będzie znacznie bezpieczniejsza. Zyska też sam Kraków, odciążony zostanie bowiem od ruchu tranzytowego odbywającego się teraz przez miasto.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S7 Jak dojadę - Kraków