• Facebook - conadrogach
Konsultacje przed budową nowego ronda na DK77 i 9  w Lipniku
W Lipniku na skrzyżowaniu DK77 i DK9 będzie bezpiecznie. Ruszają konsultacje społeczne przed budową ronda. Zdjęcia: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje budowę ronda w Lipniku na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 77 i 9 w miejscu, w którym regularnie dochodziło do wypadków i kolizji. W związku z inwestycją w dniu 27 stycznia 2017 w Lipniku odbędą się konsultacje społeczne, podczas których będzie można zapoznać się z wariantami rozwiązań technicznych w obrębie ronda.

W Lipniku krzyżuje się międzynarodowa droga nr 9 Radom – Ostrowiec – Rzeszów – Barwinek z drogą krajową nr 77 Lipnik – Sandomierz – Stalowa Wola – Przemyśl. Z uwagi na znaczne natężenie ruchu na obu trasach, czas oczekiwania na włączenie się do ruchu na trójwlotowym skrzyżowaniu ulegał wydłużeniu, a wymuszanie pierwszeństwa przez kierowców było częstą przyczyną wypadków i kolizji. Średnio dochodziło do kilku zdarzeń drogowych w ciągu roku. Począwszy od 2008 roku w Lipniku doszło do 2 wypadków śmiertelnych, 22 osoby odniosły obrażenia, w tym 10 - ciężkie.

Ryzyko wyeliminowane zostanie dzięki przebudowie skrzyżowania na rondo – planują drogowcy. Inwestycja za ponad 3,8 mln złotych będzie zrealizowana w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych będącego częścią Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Przetarg na zaprojektowanie i budowę ronda w Lipniku został ogłoszony w 2016 roku. Wykonawca opracował trzy warianty ronda, które zostaną zaprezentowane podczas konsultacji w lipnickim Ośrodku Kultury

Budowa ronda rozpocznie się po wyborze wariantu i uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: