1. Strona główna
  2. Informacje
  3. S19: Podkarpacie apeluje o trasę Via Carpathia

S19: Podkarpacie apeluje o trasę Via Carpathia

  1. conadrogach.pl
  2. 2015-01-16
S19: Podkarpacie apeluje o trasę Via Carpathia
Trwają starania o zdobycie środków finansowych na realizację drogi ekspresowej S19, która jest częścią europejskiego szlaku Via Carpathia prowadzącego od Kłajpedy aż do Salonik. Dla województwa podkarpackiego jest ona równie ważnym szlakiem komunikacyjnym co autostrada A4.
Droga ekspresowa S19 budowana jest odcinkami, a z zaplanowanych po polskiej stronie 700 km, realizowany ma być fragment z Rzeszowa do Lublina, natomiast w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Podkarpackiego znalazł się odcinek od Rzeszowa do Babicy. Dla Podkarpacia niezwykle istotny jest fragment, który połączy stolicę województwa ze Słowacją. Pozwoliłoby to na otwarcie Podkarpacia na południe Europy, a tym samym na wzmocnienie współpracy ekonomicznej i handlowej w środkowo-wschodniej Europie - uważają lokalni samorządowcy.

Radni Województwa Podkarpackiego apelują do polskiego rządu, europosłów, parlamentarzystów i samorządowców o wspólne działania, aby w możliwie najbliższej perspektywie znaleźć finanse na jej realizację.  - Dotychczasowe działania polskiego rządu stwarzają tylko pozory starań o Via Carpathię, a niekiedy sugerują, że polskiej stronie na tej inwestycji nie zależy. Można tak traktować zamknięcie petycji dotyczącej Via Carpathia na forum Parlamentu Europejskiego, co zamknęło drogę do wysłania misji obserwacyjnej do naszego kraju, która mogłaby ocenić możliwość budowy Via Carpathia na całej jej długości, w najbliższych latach - informują władze woj. podkarpackiego.

Przedstawiciele Sejmiku Województwa Podkarpackiego argumentują, że Via Carpathia to przede wszystkim większe bezpieczeństwo Europy Wschodniej, poprawa dostępności transportowej oraz wzrost inwestycji gospodarczych, co przyczyni się do szybszego rozwoju ekonomicznego regionów Polski Wschodniej i całego kraju oraz słabiej rozwiniętych państw Unii Europejskiej. Droga stwarza też szansę uruchomienia nowych relacji społeczno - gospodarczych na linii północ – południe w Europie. Budowa szlaku Via Carpathia wpisuje się w działania dotyczące stworzenia odrębnej strategii makroregionalnej dla Karpat, które do dalszego dynamicznego rozwoju potrzebują różnych impulsów, wśród których uzyskanie lepszej dostępności komunikacyjnej jest sprawą priorytetową i niezbędną.
Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19 Jak dojadę - Lublin