• Facebook - conadrogach
Wrocław: Obwodnica Leśnicy bez dofinasowania. Co dalej z osią Zachodnią?
Co dalej z osią Zachodnią i finansowaniem obwodnicy Leśnicy? Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę projektów drogowych zakwalifikowanych na dotacje unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko. Niestety nie ma na niej budowy tzw. osi Zachodniej (czyli budowanego fragmentu obwodnicy Leśnicy, Alei Stabłowickiej i połączenia z ul.Kosmonautów) we Wrocławiu. Miasto zapowiada odwołanie. Zdjęcia: www.wroclaw.pl

Realizacja jednej z najważniejszych inwestycji drogowych we Wrocławiu stanęła pod znakiem zapytania. Niestety budowa tzw. osi Zachodniej (czyli budowanego fragmentu obwodnicy Leśnicy, Alei Stabłowickiej i połączenia z ul.Kosmonautów) nie otrzymała dofinasowania z Programu Infrastruktura i Środowisko . Miasto zapowiada odwołanie a wiceprezydent Maciej Bluj zapewnia - decyzja nie oznacza, że Wrocław rezygnuje z tych inwestycji.

Oś Zachodnia, którą utworzy obwodnica Leśnicy, Aleja Stabłowicka i połączenie z ul. Kosmonautów, to ważny projekt dla Wrocławia i całego regionu. – Nie tylko pomoże odkorkować miasto, ale to także połączenie z terenami inwestycyjnymi na zachodzie, z KGHM, czy nową inwestycją Lufthansy w Środzie Śląskiej. Skoro to tak ważna dla rządu i gospodarki inwestycja, to wydawałoby się, że i dofinansowanie drogi będzie ważne – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Magistrat zapewnia, że wniosek na dofinansowanie był pisany przez najwyższej klasy specjalistów z udziałem m.in. naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

- W grudniu podczas spotkania w ministerstwie nic nie wskazywało, że jest z nim jakiś problem. Zresztą parametry drogi, planowane natężenie ruchu i to, że połączy z innym środkiem transportu, w tym wypadku z lotniskiem, dawało inwestycji spore szanse – dodaje wiceprezydent Bluj.

Teraz delegacja z Wrocławia planuje rozmowy z Ministerstwem Rozwoju oraz spotkanie z wiceministrem Witoldem Słowikiem.

– Z doświadczenia wiemy, że nie zawsze od samego początku jest łatwo o pieniądze. Nieraz jest tak, że droga jest już prawie gotowa i dopiero wtedy przyznawane są na nią środki unijne. Jestem dobrej myśli i uważam, że mamy szansę jeszcze na przesunięcie tych pieniędzy na wrocławski projekt. Tak dzieje się bardzo często – mówi wiceprezydent Maciej Bluj.

Miasto nie zamierza rezygnować z budowy tego ważnego połączenia. Trwają roboty budowalne przy pierwszym fragmencie obwodnicy Leśnicy, między Średzką a Graniczną. Na wykonanie projektu dla drugiego odcinka wraz z przebudową ul. Kosmonautów jest przygotowywany przetarg. Najpewniej będzie ogłoszony w ciągu najbliższych tygodni. Zakończenie dotychczasowych prac planowane jest do 2018 roku.

– Idea była taka, że jedno kończymy i drugie po tym zaczynamy i na razie ten plan nie jest zagrożony – podsumowuje Maciej Bluj.

Na dofinansowanie inwestycji w tym rozdaniu z Ministerstwa Rozwoju (poza Krakowem, który stara się o inwestycje z GDDKiA) zakwalifikowały się tylko projekty mniejszych miast, m.in. Wałbrzycha, Rybnika, Tarnowa, Torunia, czy Świnoujścia.

Lista miast, których projekty zakwalifikowały się do dofinasowania.

 

ZOBACZ PODOBNE

DK36: Będzie przebudowa w Ostrowie Wielkopolskim i nowe światła
DK36: Będzie przebudowa w Ostrowie Wielkopolskim i nowe światła
36 2017-02-17 | 14:38

Otwarto oferty cenowe na przebudowę drogi krajowej nr 36 w Ostrowie Wielkopolskim. Zadanie ma być zrealizowane w około 3 miesiące od daty podpisania umowy.

Olsztyn wybuduje nowe drogi do obwodnicy
Olsztyn wybuduje nowe drogi do obwodnicy
16 2017-02-16 | 13:15

Umowa na wykonanie połączenia miasta od strony ulicy Płoskiego z budowaną obwodnicą Olsztyna (w ciągu drogi ekspresowej S51 i krajowej nr 16) już podpisana. Tymczasem jak zapowiada prezydent miasta, w...

W 2018 r. przebudowa DK25 Biały Bór – Sporysz. Będzie bezpieczniej
W 2018 r. przebudowa DK25 Biały Bór – Sporysz. Będzie bezpieczniej
25 2017-02-16 | 09:05

Ruszają prace przy aktualizacji projektu przebudowy drogi krajowej nr 25 Biały Bór – Sporysz w województwie pomorskim. Inwestycja jest prowadzona w ramach Programu likwidacji miejsc niebezpiecznych.

DK7: W Szczepanowicach nowy most zastąpi stary
DK7: W Szczepanowicach nowy most zastąpi stary
7 2017-02-16 | 08:57

Ogłoszono przetarg na budowę nowego mostu w ciągu drogi krajowej nr 7 w Szczepanowicach na trasie pomiędzy Słomnikami i Miechowem (woj. małopolskie). Zainteresowane inwestycją firmy mogą składać dokum...

Wrocław: W tym roku przetarg na projektuj i buduj dla Alei Wielkiej Wyspy
Wrocław: W tym roku przetarg na projektuj i buduj dla Alei Wielkiej Wyspy
2017-02-14 | 17:21

Plany zakładają, że z początkiem 2021 r. będzie można już jeździć we Wrocławiu nowym 3,5-kilometrowym odcinkiem Alei Wielkiej Wyspy. Trasa połączy ul. Krakowską z ul. Mickiewicza i będzie pełnić rolę...

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: