• Facebook - conadrogach
Wrocław: Obwodnica Leśnicy bez dofinasowania. Co dalej z osią Zachodnią?
Co dalej z osią Zachodnią i finansowaniem obwodnicy Leśnicy? Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę projektów drogowych zakwalifikowanych na dotacje unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko. Niestety nie ma na niej budowy tzw. osi Zachodniej (czyli budowanego fragmentu obwodnicy Leśnicy, Alei Stabłowickiej i połączenia z ul.Kosmonautów) we Wrocławiu. Miasto zapowiada odwołanie. Zdjęcia: www.wroclaw.pl

Realizacja jednej z najważniejszych inwestycji drogowych we Wrocławiu stanęła pod znakiem zapytania. Niestety budowa tzw. osi Zachodniej (czyli budowanego fragmentu obwodnicy Leśnicy, Alei Stabłowickiej i połączenia z ul.Kosmonautów) nie otrzymała dofinasowania z Programu Infrastruktura i Środowisko . Miasto zapowiada odwołanie a wiceprezydent Maciej Bluj zapewnia - decyzja nie oznacza, że Wrocław rezygnuje z tych inwestycji.

Oś Zachodnia, którą utworzy obwodnica Leśnicy, Aleja Stabłowicka i połączenie z ul. Kosmonautów, to ważny projekt dla Wrocławia i całego regionu. – Nie tylko pomoże odkorkować miasto, ale to także połączenie z terenami inwestycyjnymi na zachodzie, z KGHM, czy nową inwestycją Lufthansy w Środzie Śląskiej. Skoro to tak ważna dla rządu i gospodarki inwestycja, to wydawałoby się, że i dofinansowanie drogi będzie ważne – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Magistrat zapewnia, że wniosek na dofinansowanie był pisany przez najwyższej klasy specjalistów z udziałem m.in. naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

- W grudniu podczas spotkania w ministerstwie nic nie wskazywało, że jest z nim jakiś problem. Zresztą parametry drogi, planowane natężenie ruchu i to, że połączy z innym środkiem transportu, w tym wypadku z lotniskiem, dawało inwestycji spore szanse – dodaje wiceprezydent Bluj.

Teraz delegacja z Wrocławia planuje rozmowy z Ministerstwem Rozwoju oraz spotkanie z wiceministrem Witoldem Słowikiem.

– Z doświadczenia wiemy, że nie zawsze od samego początku jest łatwo o pieniądze. Nieraz jest tak, że droga jest już prawie gotowa i dopiero wtedy przyznawane są na nią środki unijne. Jestem dobrej myśli i uważam, że mamy szansę jeszcze na przesunięcie tych pieniędzy na wrocławski projekt. Tak dzieje się bardzo często – mówi wiceprezydent Maciej Bluj.

Miasto nie zamierza rezygnować z budowy tego ważnego połączenia. Trwają roboty budowalne przy pierwszym fragmencie obwodnicy Leśnicy, między Średzką a Graniczną. Na wykonanie projektu dla drugiego odcinka wraz z przebudową ul. Kosmonautów jest przygotowywany przetarg. Najpewniej będzie ogłoszony w ciągu najbliższych tygodni. Zakończenie dotychczasowych prac planowane jest do 2018 roku.

– Idea była taka, że jedno kończymy i drugie po tym zaczynamy i na razie ten plan nie jest zagrożony – podsumowuje Maciej Bluj.

Na dofinansowanie inwestycji w tym rozdaniu z Ministerstwa Rozwoju (poza Krakowem, który stara się o inwestycje z GDDKiA) zakwalifikowały się tylko projekty mniejszych miast, m.in. Wałbrzycha, Rybnika, Tarnowa, Torunia, czy Świnoujścia.

Lista miast, których projekty zakwalifikowały się do dofinasowania.

 

ZOBACZ PODOBNE

Czteropasowa Zakopianka Rabka – Zakopane? Podhale apeluje o budowę DK47
Czteropasowa Zakopianka Rabka – Zakopane? Podhale apeluje o budowę DK47
S7 47 2017-01-16 | 10:29

Samorządy Podhala chcą kolejnego odcinka Zakopianki z Rabki Zdrój do Zakopanego, czyli drogi krajowej nr 47, która jest kontynuacją budowanej obecnie drogi ekspresowej S7 . - W rejonie turystycznym ja...

Jedną jezdnią na autostradzie A4 Złotoryja – Legnica
Jedną jezdnią na autostradzie A4 Złotoryja – Legnica
A4 2017-01-13 | 09:04

W dniach 17-18.01.2017r. (wtorek – środa) nastąpi zmiana organizacji ruchu na autostradzie A4, pomiędzy węzłami Złotoryja, a węzłem Legnica (od km 85+791 do km 87+768). Zamykane będą jezdnie. Utrudnie...

Obwodnica Inowrocławia - coraz bliżej końca prac 9
Obwodnica Inowrocławia - coraz bliżej końca prac
15 25 2017-01-12 | 10:10

Zaawansowanie prac przy budowie obwodnicy Inowrocławia wskazuje, że koniec coraz bliżej. Wykonawca I części obwodnicy w ciągu dróg krajowych nr 15 i 25 prowadzi roboty w branży drogowej oraz roboty wy...

Zmiany na sieci dróg wojewódzkich w dolnośląskim
Zmiany na sieci dróg wojewódzkich w dolnośląskim
335 385 2017-01-11 | 13:44

Z początkiem 2017 roku zmienił się przebieg drogi wojewódzkiej nr 335 w Lubinie oraz DW385 w Ząbkowicach Śląskich.

Prawie 300 mln zł sprawi, że budowa obwodnicy Wałbrzycha stanie się faktem
Prawie 300 mln zł sprawi, że budowa obwodnicy Wałbrzycha stanie się faktem
35 2017-01-10 | 10:40

Są pieniądze na dokończenie budowy zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. To jedna z najdłużej „realizowanych” inwestycji w kraju. Jej budowa rozpoczęła się około 20 lat temu ale dopiero teraz udało się wy...

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: