• Facebook - conadrogach
Wrocław: Obwodnica Leśnicy bez dofinasowania. Co dalej z osią Zachodnią?
Co dalej z osią Zachodnią i finansowaniem obwodnicy Leśnicy? Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę projektów drogowych zakwalifikowanych na dotacje unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko. Niestety nie ma na niej budowy tzw. osi Zachodniej (czyli budowanego fragmentu obwodnicy Leśnicy, Alei Stabłowickiej i połączenia z ul.Kosmonautów) we Wrocławiu. Miasto zapowiada odwołanie. Zdjęcia: www.wroclaw.pl

Realizacja jednej z najważniejszych inwestycji drogowych we Wrocławiu stanęła pod znakiem zapytania. Niestety budowa tzw. osi Zachodniej (czyli budowanego fragmentu obwodnicy Leśnicy, Alei Stabłowickiej i połączenia z ul.Kosmonautów) nie otrzymała dofinasowania z Programu Infrastruktura i Środowisko . Miasto zapowiada odwołanie a wiceprezydent Maciej Bluj zapewnia - decyzja nie oznacza, że Wrocław rezygnuje z tych inwestycji.

Oś Zachodnia, którą utworzy obwodnica Leśnicy, Aleja Stabłowicka i połączenie z ul. Kosmonautów, to ważny projekt dla Wrocławia i całego regionu. – Nie tylko pomoże odkorkować miasto, ale to także połączenie z terenami inwestycyjnymi na zachodzie, z KGHM, czy nową inwestycją Lufthansy w Środzie Śląskiej. Skoro to tak ważna dla rządu i gospodarki inwestycja, to wydawałoby się, że i dofinansowanie drogi będzie ważne – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Magistrat zapewnia, że wniosek na dofinansowanie był pisany przez najwyższej klasy specjalistów z udziałem m.in. naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

- W grudniu podczas spotkania w ministerstwie nic nie wskazywało, że jest z nim jakiś problem. Zresztą parametry drogi, planowane natężenie ruchu i to, że połączy z innym środkiem transportu, w tym wypadku z lotniskiem, dawało inwestycji spore szanse – dodaje wiceprezydent Bluj.

Teraz delegacja z Wrocławia planuje rozmowy z Ministerstwem Rozwoju oraz spotkanie z wiceministrem Witoldem Słowikiem.

– Z doświadczenia wiemy, że nie zawsze od samego początku jest łatwo o pieniądze. Nieraz jest tak, że droga jest już prawie gotowa i dopiero wtedy przyznawane są na nią środki unijne. Jestem dobrej myśli i uważam, że mamy szansę jeszcze na przesunięcie tych pieniędzy na wrocławski projekt. Tak dzieje się bardzo często – mówi wiceprezydent Maciej Bluj.

Miasto nie zamierza rezygnować z budowy tego ważnego połączenia. Trwają roboty budowalne przy pierwszym fragmencie obwodnicy Leśnicy, między Średzką a Graniczną. Na wykonanie projektu dla drugiego odcinka wraz z przebudową ul. Kosmonautów jest przygotowywany przetarg. Najpewniej będzie ogłoszony w ciągu najbliższych tygodni. Zakończenie dotychczasowych prac planowane jest do 2018 roku.

– Idea była taka, że jedno kończymy i drugie po tym zaczynamy i na razie ten plan nie jest zagrożony – podsumowuje Maciej Bluj.

Na dofinansowanie inwestycji w tym rozdaniu z Ministerstwa Rozwoju (poza Krakowem, który stara się o inwestycje z GDDKiA) zakwalifikowały się tylko projekty mniejszych miast, m.in. Wałbrzycha, Rybnika, Tarnowa, Torunia, czy Świnoujścia.

Lista miast, których projekty zakwalifikowały się do dofinasowania.

 

ZOBACZ PODOBNE

Rozbudowa DK22 Starogard Gdański – Swarożyn zaplanowany na lata 2017-2012
Rozbudowa DK22 Starogard Gdański – Swarożyn zaplanowany na lata 2017-2012
22 2017-03-24 | 12:44

Program inwestycji dla rozbudowy drogi krajowej nr 22 na odcinku pomiędzy Starogardem Gdańskim a Swarożynem w województwie pomorskim podpisał minister infrastruktury i budownictwa. Najpierw rusza prac...

Dolnośląskie: Na tych drogach napotkasz ekipy remontowe
Dolnośląskie: Na tych drogach napotkasz ekipy remontowe
12 3 33 36 8 2017-03-24 | 09:49

Z wiosną ruszyły remonty cząstkowe na drogach krajowych Dolnego Śląska. W najbliższych dniach kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach krajowych nr 8, 5, 3 12, 33 i 36.

S3 Legnica – Bolków z obwodnicą Jawora w budowie 11
S3 Legnica – Bolków z obwodnicą Jawora w budowie
S3 2017-03-23 | 14:03

Rozkręca się budowa drogi ekspresowej S3 z Legnicy do Bolkowa. Odcinek zwany południowym liczy około 36 km i będzie pełnił rolę obwodnicy Jawora. Jego budowę podzielono na dwa zadania Legnica - Jawor ...

Na te drogi czekamy! Sprawdzamy jakie ekspresówki i obwodnice będą oddane w 2017 r. 17
Na te drogi czekamy! Sprawdzamy jakie ekspresówki i obwodnice będą oddane w 2017 r.
S11 S19 S3 S51 S7 S8 74 2017-03-21 | 14:26

W 2017 roku planowane jest oddanie do ruchu ponad 390 km nowych dróg, w tym odcinki tras S3, S5, S7 i S8 oraz kilku obwodnic. Pierwsze otwarcia zaplanowane są już na kwiecień.

DK28: Wznowiono remont mostu w Jaśle
DK28: Wznowiono remont mostu w Jaśle
28 2017-03-21 | 10:45

Rozpoczął się drugi etap remontu mostu nad rzeką Wisłoka w Jaśle w ciągu drogi krajowej nr 28. Prace potrwają do września 2017 r. Do lipca trzeba liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: