1. Strona główna
  2. S1 Mysłowice - Bielsko Biała

S1 Mysłowice - Bielsko Biała

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-07-18
S1 Mysłowice - Bielsko Biała
Droga ekspresowa S1 Mysłowice - Bielsko Biała z obwodnicą Oświęcimia w realizacji. Zdjęcia: conadrogach.pl
S1 Mysłowice - Bielsko Biała, a dokładnie węzeł Mysłowice Kosztowy - węzeł Bielsko-Biała Suchy Potok, to najdłuższy brakujący odcinek drogi ekspresowej S1. Fragment liczy około 40 km i w 2020 roku ruszyła jego realizacja w formule projektuj i buduj.

Przez wiele lat proponowane do realizacji przebiegi trasy S1 Mysłowice - Bielsko Biała spotykały się z protestami mieszkańców. Ostatecznie w połowie 2016 r. wydano decyzję środowiskową dla kompromisowego wariantu przebiegu S1, w którym została uwzględniona obwodnica Oświęcimia wraz z mostem na Sole, połączenie jej z drogami wojewódzkimi 933 i 948 oraz drogą krajową 44, a następnie z budowaną obwodnicą północną.

Opracowano koncepcję programową i przez dłuższy czas prace utknęły w martwym punkcie. Przetarg na projektuj i buduj dla 40 kilometrowej trasy S1 miał ruszyć na początku 2019 roku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała jednak, że oczekuje jeszcze na zmianę decyzji ws. ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody w Dankowicach w okolicach miejscowości Czechowice-Dziedzice. Nowa trasa miała przeciąć miejsce ochrony, pojawiły się więc komplikacje z wydaną decyzją środowiskową. Z czasem pojawiła się koniecznośc opracowania dodatkowych analiz i termin przetargu przełożono na II kwartał 2019 r. Ostatecznie przetargi ruszyły pod koniec 2019 i na początku 2020 roku.

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S1 Mysłowice - Bielsko Biała. Mapa: GDDKIA

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S1 Mysłowice - Bielsko Biała

 

Odcinki realizacyjne drogi ekspresowej S1 od Mysłowic do Bielska-Białej

Odcinek I: węzeł Kosztowy II (z węzłem) - węzeł Oświęcim (bez węzła), w zakres którego wchodzą:

- droga ekspresowa o długości 12,865 km

- obwodnica Bierunia o długości 2,1 km

- trzy węzły drogowe: Kosztowy II, Lędziny, Bieruń

- jedna para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej: Lędziny Wschód (klasa II) oraz Lędziny Zachód (klasa III)

 

Odcinek II: węzeł Oświęcim (z węzłem) - Dankowice, w zakres którego wchodzą:

- droga ekspresowa o długości 15,165 km

- trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola, Brzeszcze

 

Odcinek III: Dankowice - węzeł Suchy Potok (z węzłem), w zakres którego wchodzą:

- droga ekspresowa o długości 12,02 km

- dwa węzły drogowe: Stara Wieś, Suchy Potok

- jedna para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej: Dankowice Zachód (klasa II) oraz Dankowice Wschód (klasa III)

- jeden obwód utrzymania drogi.

W ramach inwestycji jako czwarte zadania wyodrębniono budowę obwodnicy Oświęcimia. W ramach inwestycji wykonawca musi zaprojektować i wykonać dwujezdniową drogę krajową klasy GP - obwodnicę Oświęcimia, która przebiegać będzie po nowym śladzie od S1 do istniejącej DK44.

Droga S1 z Mysłowic do Bielska Białej ma być dwujezdniową trasą o parametrach drogi ekspresowej. Trasa w całości będzie poprowadzona nowym śladem. W jej ciągu powstaną obwodnice Oświęcimia i Bierunia. Inwestycja o wartości ponad 3,5 mld zł jest przewidziana do realizacji w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad. Według harmonogramu inwestycja miała być zrealizowana do 2023 roku.

Droga ekspresowa S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej połaczy istniejące odcinki ekspresówki: na południu Bielsko Biała - Zwardoń, a na północy Mysłowice - Podwarpie – lotnisko w Pyrzowicach. W realizacji pozostaje jeszcze dobudowa drugiej jezdni S1-ki Pyrzowice Lotnisko - Podwarpie, a przy granicy państwa - obwodnica Węgierskiej Górki.

Podziel się:

Powiązane z "S1 Mysłowice - Bielsko Biała":

droga ekspresowa S1 Bielsko-Biała (woj. śląskie) Zwardoń (woj. śląskie) Żywiec (woj. śląskie) śląskie
Obwodnica Oświęcimia obwodnica Żywca S1 obejście Węgierskiej Górki S1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza S1 Pyrzowice – Podwarpie S52 Bielsko-Biała - Kraków A1 Częstochowa - Pyrzowice A1 Łódź - Częstochowa A4 Katowice - Kraków A4 Wrocław - Katowice Mapa autostrada A1 obwodnica Częstochowy obwodnica Pawłowic
POPULARNE W CONADROGACH.PL