1. Strona główna
  2. via Baltica

Trasa Via Baltica

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-04-13
Trasa Via Baltica
Odcinek drogi ekspresowej S61 w ciągu trasy via Baltica w woj. podlaskim. Zdjęcia: GDDKiA
Via Baltica – to fragment drogi międzynarodowej E67, która biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Na terenie Polski przebiega wzdłuż drogi ekspresowej S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku.

Via Baltica – pełni rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi a Polską, i krajami Europy Środkowej. Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego, została zakwalifikowana do sieci bazowej TEN-T.

W Polsce trasa Via Baltica przebiega w ciągu drogi ekspresowej S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku.

Dotychczas w ramach polskiej części trasy powstały odcinki drogi ekspresowej S8 na trasie Warszawa - Białystok oraz S61: obwodnica Stawisk, obwodnica Szczuczyna, obwodnica Augustowa i obwodnica Suwałk.

Od 13 kwietnia 2019 r. obwodnica Suwałk służy kierowcom

Obwodnica Suwałk w ciągu drogi ekspresowej S61

Obwodnica Suwałk w ciągu drogi ekspresowej S61. Zdjęcia: Budimex

Zbudowane zostały już fragmenty trasy Via Baltica o łącznej długości 117 km. W realizacji jest obecnie około 200 km. Pozostałe fragmenty S61 z wyjątkiem budowanej drugiej nitki obwodnicy Szczuczyna są na etapie projektowania. 

Szlak via Baltica w Polsce wyniesie blisko 320 km. Cała trasa ma zostać udostępniona kierowcom do końca 2021 roku.

 

Zaawansowanie prac dla trasy Via Baltica w Polsce (droga ekspresowa S8 i S61) - mapa odcinków realizacyjnych. Źródło: GDDKIA

Mapa trasy Via Baltica - odcinki gotowe i w realizacji

Podziel się:

Powiązane z "via Baltica":

droga ekspresowa S61
obwodnica Augustowa obwodnica Ełku Obwodnica Łomży Obwodnica Stawisk obwodnica Suwałk obwodnica Szczuczyna S61 Suwałki - Budzisko
POPULARNE W CONADROGACH.PL