A2 Autostrada Wolności - obwodnica Poznania w rozbudowie. Utrudnienia na w. Poznań Luboń
Autostrada A2 - Autostrada Wolności. Trwa rozbudowa obwodnicy Poznania (odcinek koncesyjny). Prace ruszą również na odcinku Łódź - Warszawa zarządzanym przez GDDKIA. Zdjecia: AWSA

W II połowie kwietnia zakończył się pierwszy etap przebudowy autostradowej obwodnicy Poznania – autostrady A2. Na odcinku A2-ki między węzłami Poznań Komorniki i Poznań Luboń wybudowany został trzeci pas oraz zamontowane zostały bariery ochronne. Obecnie prace prowadzone są na jezdni w kierunku Świecka. Utrudnienia są też na węźle Poznań Luboń, gdzie zamknięta jest łącznica wjazdowa w kierunku Świecka, a od czerwca nie będzie możliwości zjazdu w kierunku Warszawy.

Zamknięcie kolejnej łącznicy na węźle Poznań Luboń

- Od 1 czerwca (sobota) do 4 czerwca (wtorek) br. planowane jest zamknięcie łącznicy zjazdowej z kierunku Warszawy (jezdnia północna) na węźle Poznań Luboń. W tym czasie prowadzone będą prace poszerzenia tej łącznicy. Cały czas zamknięta jest łącznica wjazdowa w kierunku Świecka na tym węźle – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej SA (koncesjonariusz autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl i Nowy Tomyśl - Konin). 

I etap dobudowy kolejnego pasa na A2 - obwodnicy Poznania już za nami 

Przypominam, że przed Wielkanocą ukończony został pierwszy etap dobudowy jezdni na autostradzie A2 – obwodnicy Poznania. To 6 km trzeciego pasa ruchu i ułożenie nawierzchni do poziomu istniejącej niwelety na jezdni południowej w kierunku Warszawy pomiędzy węzłami Poznań Komorniki i Poznań Luboń. Od 24 kwietnia wykonawca prac, konsorcjum firm A2 Route-Strabag wprowadziło nową tymczasową organizację ruchu. Ruch samochodowy został w całości przełożony na jezdnię południową, udostępniając na niej 4 pasy oddzielone od siebie barierą przestawną - po dwa w każdym kierunku. Samochody ciężarowe mogą korzystać wyłącznie z prawego pasa w obu kierunkach. Jezdnia północna w kierunku Świecka została zajęta w całości na teren budowy i prowadzone są na niej prace związane z rozbudową o trzeci pas ruchu.

Na odcinku autostrady A2 pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Komorniki, wprowadzona wcześniej tymczasowa organizacja ruchu nie ulegnie zmianie, tzn. ruch prowadzony jest na każdej jezdni dwoma pasami, a pas awaryjny jest wygrodzony jako teren budowy. Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie do pierwszej połowy czerwca.

 

Rozbudowa autostradowej obwodnicy Poznania to pierwsza tego typu tak skomplikowana inwestycja prowadzona na autostradach w Polsce. Po raz pierwszy prace zmierzające do poszerzenia autostrady prowadzone są bez zamknięcia drogi, przy zachowaniu dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. Na liczącym 16 km odcinku pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny wybudowany zostanie nie tylko trzeci pas w kierunku wschodnim i zachodnim, ale również zmodernizowana zostanie nawierzchnia w celu przystosowania do większego natężenia ruchu. Ponadto, na całym odcinku wymienione zostaną bariery ochronne oraz oświetlenie- podkreśla Zofia Kwiatkowska. 

Autostrada A2 jest głównym międzynarodowym ciągiem komunikacyjnym łączącym wschodnią i zachodnią Polskę. Obwodnicą Poznania przejeżdża dziennie około 65 tysięcy pojazdów, co oznacza, że rocznie korzysta z niej blisko 23 mln kierowców. Koszt rozbudowy 16 km odcinka obwodnicy wynosi 200 mln zł i jest w pełni finansowany przez inwestora rozbudowy, Autostradę Wielkopolską SA. Po raz pierwszy prace zmierzające do poszerzenia autostrady prowadzone są bez zamknięcia drogi, przy zachowaniu dwóch pasów ruchu w każdym kierunku.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

elPolako
2019-06-03 12:50
obwodnica Poznania powinna mieć 8 pasów; Skończy się budowa S5 i S11 oraz A2 z Wawy do Łodzi 3 pasy i Poznań będzie zatkany ! Czemu nie można przewidzieć i popchnąć gospodarkę ??
Torquemada
2019-05-31 15:17
Autostrada Wolności (niem.: Arbeit macht frei)
Aa
2019-05-29 21:03
Czy zjazd na komorniki jest dostepny?
jampol
2019-05-28 08:46
Finansowane całkowicie przez zarządce który co chwila podnosi opłaty tłumacząc ze musi remontować !!! ? czyli nie z zarobionych tylko z cudzych !!!
Gargamel60
2019-05-28 05:45
Trudno ten odcinek nazwać autostradą a zwłaszcza obwodnicą.Droga tą dzieli miasto na pół i jest wykorzystywany jako skrót między dzielnicami.W latach 70 byłby to luksus. Teraz powinna startować budowa ringu,na północy w okolicach Obornik a na południu Śremu i Środy żeby ominąć Park WLKP.Poprawa będzie przez tzw.5 min.Ale wiadomo potrzebne są duże fundusze. Jeżdżę tą trasą 3×W tygodniu.Czasami lepiej jechać Głogowska
Piotr
2019-05-28 00:37
To teraz jeszcze A4 miedzy Katowicami a Krakowem

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: