1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Autostrada A1 nadal będzie bezpłatna

Autostrada A1 nadal będzie bezpłatna

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-12-20
Autostrada A1 nadal będzie bezpłatna
Rząd przedłużył darmowe przejazdy autostradą A1. Zwolnienie z opłat obowiązuje też na państwowych odcinkach A2 i A4. Zdjęcie: GTC
Autostrada A1 Gdańsk – Toruń po 1 stycznia 2024 r. nadal będzie bezpłatna. Od lipca kierowcy korzystają z darmowych przejazdów na autostradzie A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław - Gliwice.

Przypominamy, że autostrada A1 Gdańsk – Toruń jest bezpłatna dla pojazdów do 3,5 tony od września br. Zwolnienie z opłat, które miało obowiązywać do 1 stycznia 2024 r. zostało przedłużone. Oznacza to, że w 2024 roku kierowcy aut osobowych i motocykli nadal będą zwolnieni z opłat za przejazd autostradą A1 Gdańsk – Toruń.

Remont A1 Gdańsk – Toruń - pięć lat utrudnień

- Autostrada A1 po 1 stycznia 2024 r. będzie nadal bezpłatna. Podjęliśmy uchwałę dotyczącą ponownego zwolnienia z opłat na trasie A1 Gdańsk - Toruń - ogłosił Donald Tusk po pierwszym posiedzeniu swojego rządu. Wcześniej opłata na tej trasie wynosiła 30 zł.

Przypominamy, że zwolnienie z opłat nie oznacza otwartych bramek. - Podjeżdżając do bramek wjazdowych na A1 należy pobrać bilet, natomiast przy zjeździe z autostrady bilet należy przekazać inkasentowi, który otworzy szlaban - wyjaśnia koncesjonariusz A1. Kierowcy zarejestrowani w systemie AmberGO, który pozwala na identyfikację numerów rejestracyjnych bez konieczności pobrania biletu, będą podjeżdżać pod szlaban na zjeździe i po zapaleniu się zielonej lampki będą kontynuować dalszą podróż bez naliczenia opłaty za przejazd.

- Rada Ministrów przyjęła 19 grudnia 2023 r. na wniosek ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka uchwałę, upoważniającą go do wydania polecenia koncesjonariuszowi autostrady A1 na odcinku Gdańsk-Toruń ws. niepobierania opłat za przejazd samochodów osobowych i motocykli na tym odcinku w 2024 r. Możliwość darmowego przejazdu nie będzie obejmować pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami - czytamy na stronach resortu infrastruktury.

Około 152 km autostrady A1 na odcinku Gdańsk (Rusocin) - Toruń (Toruń Południe) jest pod zarządem spółki Gdańsk Transport Company S.A. Umowa koncesyjna obowiązuje od 2004 do 2039 roku.

Pobór opłat odbywa się w systemie zamkniętym. Koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu (klasyfikacja wg ilości osi pojazdu) oraz długości przejechanego odcinka, a należność jest pobiera na końcu trasy przejazdu.

A1, A2, A4 - autostrady koncesyjne w Polsce i opłaty na nich

Bez opłat pojedziemy również na autostradzie A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław – Gliwice. Zwolnienie z opłat wprowadzono tu bowiem bezterminowo od lipca 2023 r.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Utrudnienia na autostradzie A2