1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Autostrada A18 – będzie ciąg dalszy jej budowy

Autostrada A18 – będzie ciąg dalszy jej budowy

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-23
Autostrada A18 – będzie ciąg dalszy jej budowy
Autostrada A18 - węzeł Golnice. Do rozbudowy pozostał jeszcze 3,6 km odcinek do Krzyżowej. Zdjęcia: GDDKIA
W październiku 2023 r. GDDKIA zakończyła przebudowę jezdni południowej DK18 do standardu autostrady A18 na całym odcinku od granicy państwa z Niemcami do węzła Golnice (woj. dolnośląskie).  To jednak nie koniec rozbudowy autostrady A18. Na rozpoczęcie robót czeka jeszcze krótki odcinek A18 Golnice – Krzyżowa w woj. dolnośląskim.

A18 Golnice – Krzyżowa to ostatni, niespełna czterokilometrowy fragment A18, pomiędzy Olszyną i Krzyżową, który tak jak pozostałe, zostanie dostosowany do obowiązujących obecnie parametrów technicznych i dostosowany do standardów autostrady płatnej.

Jest plan wielkiej rozbudowy autostrady A4 – obejmie 460 km

W ramach inwestycji po obu stronach autostrady (3,6 km) mają być wybudowane pasy awaryjne o szerokości 3 m. Zadanie zakłada również przebudowę obiektów inżynierskich i modernizację istniejącej konstrukcji nawierzchni.

Umowa na prace projektowe dla odcinka autostrady A18 Krzyżowa - Golnice została podpisana 9 października 2019 r. Obecnie GDDKIA oczekuje na uprawomocnienie decyzji Zgody na realizację Inwestycji Drogowej tzw. ZRID, co planowane jest w I kwartale tego roku. Po jej wydaniu będą mogły ruszyć roboty budowlane.

Jesienią 2023 r. zakończono rozbudowę autostrady A18 od granicy państwa z Niemcami do węzła Golnice. Był to II i ostatni etap prac. Po wielu latach zniknęły niechlubne schody na trasie Wrocław – Berlin. Po oddaniu ostatniego 20 kilometrowego odcinka przy granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego kierowcy mają do dyspozycji 70 kilometrów autostrady A18. 

Nowe 70 km autostrady A18 Olszyna – Golnice na mapie drogowej Polski – zdjęcia trasy

Nowe 70 km autostrady A18 Olszyna – Golnice na mapie drogowej Polski – zdjęcia trasy

Zdjęcia: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A18