1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Autostrady w Polsce. Gotowe A4 i wkrótce A1, w budowie A2 i A18

Autostrady w Polsce. Gotowe A4 i wkrótce A1, w budowie A2 i A18

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2022-04-20
Autostrady w Polsce. Gotowe A4 i wkrótce A1, w budowie A2 i A18
Budowa autostrad w Polsce. Na finiszu A1, A2 na wschód w realizacji. Betonowe schody zmieniają się w autostradę A18. Zdjęcia: GDDKIA
W 2016 r. oddano do ruchu ostatni odcinek autostrady A4, łączącej zachodnią i wschodnią granicę Polski, ułatwiając tranzyt na blisko 670-kilometrowej trasie ze Zgorzelca do Korczowej. W tym roku zakończy się budowa ostatniego odcinka A1 na trasie Tuszyn – Częstochowa. Po ukończeniu prac na 24-kilometrowym odcinku pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem będzie kompletna, ponad 560 km, autostrada północ – południe z Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach. Do domknięcia sieci autostrad w Polsce brakuje jeszcze odcinków autostrady A2 na wschód od Warszawy i A18 Olszyna - Golnice.

Autostrada A2 – w realizacji odcinki do wschodniej granicy

W czerwcu 2012 r. autostrada A2 połączyła Warszawę z autostradą A2, ułatwiając dojazd od zachodniej granicy. W 2020 roku, 35 kilometrowy fragment autostrady połączył Warszawę z obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Obecnie, wykorzystując Południową Obwodnicę Warszawy w ciągu S2 i dalsze odcinki A2, można dojechać do końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego. To blisko 525 km trasy A2 z planowanych niemal 660 km pomiędzy Świeckiem na granicy z Niemcami i Kukurykami na granicy z Białorusią.

Do zakończenia budowy autostrady A2 w Polsce brakuje jeszcze 133 kilometrów trasy na wschód od Warszawy. Na dwóch z siedmiu odcinków autostrady A2 od Mińska Mazowieckiego do Białej Podlaskiej, realizowanych w formule Projektuj i buduj, trwają już prace w terenie. Dla czterech prowadzone jest postępowanie administracyjne związane z wydaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Z kolei dla odcinka od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią, powstaje dokumentacja projektowa i toczy się procedura ZRID.

Nowe 170 km autostrady A2 na wschód od Warszawy. A2 Łódź – Warszawa będzie rozbudowana

 • A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce (ok. 37,5 km)

  Dla odcinków autostrady A2 Kałuszyn (obwodnica Mińska Maz.) - Groszki i Gręzów - Siedlce Zachód wydano decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W grudniu 2021 r. place budów oddano wykonawcom, a roboty już trwają. Obecnie wykonawcy budują drogi serwisowe oraz odhumusowują trasę główną. Rozpoczęły się także prace związane z budową obiektów mostowych. Przy sprawnej realizacji kontraktów kierowcy powinni skorzystać z tych odcinków A2-ki jesienią 2023 r. Dla odcinka Groszki - Gręzów, na który umowę zawarto 28 stycznia 2021 r., Wojewoda Mazowiecki prowadzi postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji ZRID. Termin zakończenia prac przewidziany został latem 2024 r.

 • A2 Siedlce - Biała Podlaska (ok. 63,5 km)

  W kwietniu 2021 r. podpisano umowy na cztery kolejne fragmenty autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Dla wszystkich odcinków złożone zostały wnioski o wydanie decyzji ZRID (do odpowiednich terenowo urzędów wojewódzkich). Zgodnie z zawartymi umowami na wszystkich czterech odcinkach zakończenie robót zaplanowano do końca 2024 r.

 • W projektowaniu 32 km autostrady A2 do wschodniej granicy

  Na odcinek A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią (Kukuryki) umowę na projekt budowalny zawarto we wrześniu 2021 r. Wykonawca ma za zadanie uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizacje robót w terenie. W styczniu br. do Wojewody Lubelskiego wpłynęły wnioski o decyzje ZRID. Kolejnym etapem, po wydaniu decyzji ZRID i pozyskaniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację trasy.


 • Prawie 90 km autostrady A2 Łódź – Warszawa z dodatkowym pasem ruchu

  Autostrada A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą, na długości ok. 89 km, będzie poszerzona o dodatkowe pasy ruchu. To będzie pierwszy tego rodzaju projekt na taką skalę realizowany pod ruchem. - Po uzyskaniu finansowania przetarg chcielibyśmy ogłosić jeszcze w tym roku. Docelowo A2 będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. To zwiększy przepustowość trasy oraz ułatwi szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego – podkreślają drogowcy.

 

Budowa A1 na finiszu

Wielkimi krokami zmierza do finału budowa autostrady A1 od Tuszyna pod Łodzią do Częstochowy, która pozwoli dopiąć trasę nazywaną komunikacyjnym kręgosłupem kraju. Autostrada A1 łączy Gdańsk, Toruń, Łódź, Częstochowę, Katowice z południową granicą kraju (Gorzyczki). Ostatnie kilometry A1 - Bursztynowej Trasy będą oddane do ruchu w tym roku. Tym samym autostrada A1 będzie po A4 drugą najdłuższą i kompletną autostradą w Polsce (poza autostradami stanowiącymi obwodnice miast).

Do końca 2021 roku drogowcy udostępnili kierowcom nowe odcinki trasy długości 60 km. W efekcie od Tuszyna aż za węzeł Piotrków Trybunalski Południe oraz od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy, kierowcy mogą poruszać się autostradą z trzema pasami ruchu w obu kierunkach.

W przypadku odcinka Piotrków - Kamieńsk prace nadal trwają. Wynika to z faktu, że umowę na ten odcinek zawarto jako ostatnią, w kwietniu 2019 r., dziewięć miesięcy po pierwszej umowie na A1 w woj. łódzkim. Jak zapewniają drogowcy, ten odcinek będzie gotowy na przełomie lata i jesieni 2022 roku, co będzie równoznaczne z definitywnym końcem budowy autostrady A1 na terenie Polski.

Budowa A1. Latem betonowa jezdnia autostrady Kamieńsk – Piotrków Trybunalski

Budowa autostrady A1 Kamieńsk - Piotrków Tryb.

Budowa autostrady A1 Kamieńsk - Piotrków Tryb. Zdjęcia: GDDKIA

Jak wygląda teraz budowa A1 Piotrków - Kamieńsk - galeria zdjęć

Jak wygląda teraz budowa A1 Piotrków - Kamieńsk
Układanie nawierzchni na odc. A1 Kamieńsk - Piotrków Tryb. Zdjecia: GDDKIA


Szykują się też zmiany na pólnocnym odcinku autostrady A1. Trasa A1 od węzła Włocławek Północ do węzła Toruń Południe zostanie poszerzona. Po rozbudowie kierowcy będą mieli po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. To jednak dość odległa perspektywa bo najpierw drogowcy muszą zlecić opracowanie planów i analiz ruchu z uwzględnieniem planowanej drogi S10 Toruń – Warszawa.

Autostrada A1 Toruń – Włocławek będzie miała dodatkowe pasy ruchu


A18 na trasie Wrocław – Berlin

Znika też stara betonowa nawierzchnia na całym ciągu przyszłej A18 od Olszyny do Golnic. W tym roku do ruchu trafi ponad 20 km nowej jezdni. Chodzi o jeden z odcinków przebudowanej trasy z betonowych płyt pomiędzy węzłami Żary Zachód i Iłowa. Zaawansowanie prac na odcinku, pod koniec marca br., wynosiło blisko 83 procent. Pozostałe odcinki zostaną oddane do ruchu w 2023 roku.

W tym roku ponad 20 km autostrady na trasie Wrocław – Berlin. Aktualności z budowy A18

Budowa autostrady A18 Olszyna - Golnice

Budowa autostrady A18 Olszyna - Golnice, marzec 2022 r. Zdjecia: GDDKIA

Zaawansowanie prac na autostradzie A18 Olszyna - Golnice

Autostrada A6 – obwodnica Szczecina

Na autostradzie A6 pod Szczecinem, w obrębie węzła Kijewo, stare poniemieckie płyty betonowe zastąpiono nową nawierzchnią. Inwestycja dobiega końca - zakończenie rozbudowy węzła planowana jest w lipcu tego roku.

Autostrada A6, droga S3 Szczecin - Świnoujście, węzeł Szczecin Kijewo
Autostrada A6, droga S3 Szczecin - Świnoujście, prace na węźle Szczecin Kijewo. Zdjecia: GDDKIA

Autostrada A4 – będzie rozbudowana lub powstanie w nowym śladzie

Obecnie autostrada A4 jest jedyną ukończoną autostradą w Polsce. Na południu kraju A4-ka łączy zachodnią granicę ze wschodnią, biegnie przez pięć województw: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie. Jako pierwsze, jeszcze w latach 30-stych XX wieku powstawały odcinki na Dolnym Śląsku. Teraz stanowią one wąskie gardło na całej trasie. Autostrada A4 Wrocław – Legnica i Legnica – Krzyżowa, jest wąska, bez pasów awaryjnych i bardzo niebezpieczna. Korki na A4 to codzienność. Zmieni to budowa nowej autostrady A4 lub rozbudowa istniejącej.

Autostrada A4 na Dolnym Śląsku. Jak powstawała i jaka będzie nowa A4 Wrocław – Legnica i A4 Legnica – Krzyżowa. Mapy i warianty przebiegu

Autostrada A4 Wrocław - Krzyżowa - mapa, warianty trasy

Autostrada A4 Wrocław - Krzyżowa - mapa, warianty trasy. Mapa: GDDKIA

Rozbudowa A4, S52 – Północna Obwodnica Krakowa, nowa Zakopianka. Jakie jeszcze drogi powstaną w Małopolsce?

W rządowych obietnicach jest też rozbudowa autostrady od Wrocławia do Tarnowa w woj. małopolskim. Jak na razie jednak nie ma żadnych konkretów dla tej inwestycji, realizowane są pojedyncze zadania jak remont odcinków A4 Wrocław – Sośnica i przymiarki do rozbudowy A4-ki na obwodnicy Krakowa.

Autostrada A4: Trwa remont - utrudnienia na A4 koło Opola i węzłach Kędzierzyn Koźle - Strzelce Opolskie

 

Autostrada A8 – Autostradowa Obwodnica Wrocławia AOW

Od 2011 r. kierowcy mają do dyspozycji Autostradową Obwodnicę Wrocławia w ciągu A8. Trasa o długości niemal 27 km omija Wrocław od wschodniej i północnej strony. Odcinek autostradowy A8 ma na przeważającej długości po trzy pasy ruchu w każdym kierunku (Wrocław Południe - Wrocław Północ). Zaczyna się na węźle Wrocław Południe, gdzie krzyżuje się z autostradą A4 umożliwiając szybkie połączenie drogowe z granicą z Niemcami przez Legnicę oraz z granicą z Ukrainą przez Opole, Śląsk, Kraków i Podkarpacie. Ponadto łączy się z drogą ekspresową S8 i dalej łącznikiem do drogi krajowej nr 8 w Magnicach oraz z ekspresową S5 w kierunku Poznania, Bydgoszczy i autostrady A1. Obwodnica umożliwia również łatwy dojazd do wrocławskiego portu lotniczego i stadionu.

Autostrada A8 - Autostradowa Obwodnica Wrocławia

Autostradowa Obwodnica Wrocławia w ciągu A8

Autostradowa Obwodnica Wrocławia w ciągu A8. Zdjecia: GDDKIA

 

A50 Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej OAW

Na kolejne lata zaplanowano budowę wchodzącej w skład Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej autostrady A50, która domknie sieć takich dróg w Polsce.

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Do 2026 roku potrwa projektowanie tras S50 i A50

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (mapa) poprawi połączenie stolicy z aglomeracją bydgosko-toruńską oraz portami morskimi w Szczecinie i Świnoujściu (przez drogę ekspresową S10), z aglomeracją trójmiejską oraz krakowską (przez drogę ekspresową S7), z północną częścią Polski i Via Balticą (przez drogi ekspresowe S8 i S61), z aglomeracją łódzką i wrocławską oraz południową granicą Polski (przez drogę ekspresową S8), z aglomeracją lubelską oraz południowo-wschodnią granicą Polski (przez drogę ekspresową S17). Dzięki połączeniu z autostradą A2, Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej usprawni dojazd do zachodniej i wschodniej granicy Polski oraz komunikację wewnątrz miasta, przejmując ciężki ruch tranzytowy.

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej - mapa wstępnych korytarzy dróg S50 i A50

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej - mapa wstępnych korytarzy dróg S50 i A50

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej w ciągu dróg S50 i A50. Mapa: GDDKIA

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Utrudnienia na autostradzie A18