1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budowa A2 do wschodniej granicy pod znakiem zapytania

Budowa A2 do wschodniej granicy pod znakiem zapytania

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-06-10
Budowa A2 do wschodniej granicy pod znakiem zapytania
Budowa autostrady A2 Mińsk Maz. - Siedlce - Biała Podlaska. W tym roku przetarg na dalszą część A2. Zdjęcia: GDDKIA
W najbliższych latach miała być realizowana ostatnia część autostrady A2 do wschodniej granicy. Najprawdopodobniej trasa nie dobiegnie do miejscowości Kukuryki i zakończy się w okolicach Dobrynia. Powód? Napięta sytuacja na granicy z Białorusią.

Autostrada A2 rozpoczyna się na granicy z Niemcami, a kończy za Warszawą, na obwodnicy Mińska Mazowieckiego. W budowie jest siedem odcinków o długości 101 km prowadzących przez Siedlce do Białej Podlaskiej. W tym roku autostrada wydłuży się o dwa odcinki Kałuszyn – Groszki i Siedlce Zachód – Siedlce Południe. Rok póżniej ma być gotowa cała trasa A2 do Białej Podlaskiej. Pozostałe, 32 kilometry do granicy państwa są w projektowaniu.

GDDKIA planuje otwarcie dwóch odcinków autostrady A2 na wschód od Warszawy

W tym roku autostradą A2 ominiemy Kałuszyn i Siedlce.

W tym roku autostradą A2 ominiemy Kałuszyn i Siedlce. Zdjęcia: GDDKIA

Docelowo autostrada A2 ma być wydłużona do granicy z Białorusią. Według wstępnych harmonogramów GDDKiA trasa miałaby powstać do 2028 roku. Jednak z uwagi na obecną sytuację polityczną budowa ostatniego fragmentu prowadzącego do granicy w m. Kukuryki może zostać zawieszona.

Przypomnijmy, realizacja ostatniej, 32 kilometrowej części autostrady A2 została podzielona na trzy odcinki:

  1. A2 Biała Podlaska – Kijowiec,
  2. A2 Kijowiec – Dobryń
  3. A2 Dobryń – Kukuryki.

Obecnie w toku jest umowa na wykonanie projektu budowy autostrady A2 od węzła Biała Podlaska do przejścia granicznego w Kukurykach, wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Dla dwóch odcinków na trasie Biała Podlaska – Dobryń prowadzone jest postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji ZRID przez Wojewodę Lubelskiego. Obecnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie analizuje raporty środowiskowe, w ramach ponownej oceny oddziaływania drogi na środowisko.

- W III kwartale 2024 r. planujemy ogłosić przetargi na realizację robót na dwóch odcinkach. Termin jest uzależniony od uzyskania decyzji ZRID. Prace związane z odcinkiem trzecim zależne są od unormowania sytuacji geopolitycznej z Białorusią – informuje GDDKIA.

Mapa przebiegu autostrady A2 Biała Podlaska - Kukuryki

Mapa przebiegu autostrady A2 Biała Podlaska - Kukuryki

Mapa: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Biała Podlaska