1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Czy powstanie północno-wschodnia obwodnica Poznania?

Czy powstanie północno-wschodnia obwodnica Poznania?

  1. Michał Kluba
  2. conadrogach.pl, ZDP Poznań
  3. 2022-08-26
Czy powstanie północno-wschodnia obwodnica Poznania?
Brakujący fragment obwodnicy Poznania - obwodnica północno-wschodnia. Zdjęcie: ZDP Poznań.
Kiedy powstaie północno-wschodnia obwodnica Poznania? Nową drogę na odcinku Kostrzyn - Złotkowo zaprojektowano już dawno. Nakreślone zostały trzy różne warianty jej przebiegu. Następnie złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, ale Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu wydała decyzję odmowną. Aktualnie trwa procedura odwoławcza.

Brakującym elementem systemu obwodnic Poznania jest odcinek północno-wschodni. Projekt tej drogi zakłada budowę nowej drogi z ruchem przyspieszonym.

Zaplanowane zostały trzy warianty przebiegu trasy. Każdy z nich zaczyna się w Złotkowie na połączeniu z drogą ekspresową S11 (węzeł Poznań Północ) i biegnie do okolic między Swarzędzem i Kostrzynem mniej więcej zbliżonym śladem.

Droga omija od północy Złotkowo i Suchy Las, następnie przecina drogę wojewódzką nr 106 pomiędzy miejscowościami Czerwonak i Owińska. Następnie mija Mielno i Wierzonkę i w Kobylnicy przecina kolejną drogę wojewódzką nr 194.

Dalej warianty się rozjeżdżają. Wariant 1 (czerwony) biegnie na wschód i przez Jagodno dociera do drogi ekspresowej S5 (węzeł Iwno). Wariant 2 (niebieski) dociera do drogi krajowej nr 92 pomiędzy Kostrzynem i Paczkowem. Wariant 3 (zielony) biegnie jeszcze dalej na południe, mija Paczkowo i Gowarzewo i wpada do drogi S5 na węźle Kleszczewo.

Projekt budowy drogi od samego początku wywoływał protesty mieszkańców okolicznych miejscowości oraz ekologów, którzy protestują przeciwko degradacji cennych przyrodniczo terenów Puszczy Zielonki. Ekolodzy ze Stowarzyszenia Zielonka zaproponowali nawet swoją koncepcję przebiegu obwodnicy.

Znamy przebieg S11 Poznań – Oborniki z obwodnicą. Trasa będzie miała 22 km

Być może odmowna decyzja urzędu to właśnie pokłosie tych protestów. Postępowanie odwoławcze jest wciąż w toku. Dyrekcja Ochrony Środowiska w wydanym z początkiem sierpnia komunikacie informuje, że z uwagi na „skomplikowany charakter sprawy”, termin wydania decyzji w postępowaniu odwoławczym został przełożony na listopad 2022 roku.

Północno-wschodnia Obwodnica Poznania - rekomendowane warianty przebiegu. Zdjęcie: ZDP Poznań.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Jak dojadę - Czerwonak