1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Dłużej poczekamy na S52 Bielsko-Biała – Głogoczów

Dłużej poczekamy na S52 Bielsko-Biała – Głogoczów

 1. Michał Zawadzki
 2. conadrogach.pl
 3. 2024-04-16
Dłużej poczekamy na S52 Bielsko-Biała – Głogoczów
Brakuje chętnych do realizacji Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Mapa: S52 Bielsko-Biała - Głogoczów. Mapa: GDDKIA
Nie ma widoków na rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy drogi ekspresowej S52 Bielsko-Biała – Głogoczów. Drogowcy unieważnili przetarg na przeprowadzenie badań geologicznych na terenie planowanej Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Nowa droga S52 poprowadzona zostanie w okolicach miejscowości Kęty, Andrychów, Wadowice.

Przetrag na prace dla S52

Drogowcy mają duży problem ze znalezieniem firm, które zajmą się badaniem podłoża pod budowę Beskidzkiej Drogi Integracyjnej tj. drogi S52 Bielsko Biała – Głogoczów. Przetarg był podzielony na sześć części, dwie oferty złożono tylko w jednej, dotyczącej odcinka S52 między Jaroszowicami a Kalwarią Zebrzydowską. Najtańsza z nich przekraczała zaplanowany przez nas budżet o prawie 70 proc.

- Planujemy ponowne ogłoszenie przetargu na dla drogi ekspresowej S52 Bielsko-Biała – Głogoczów, ale przed jego ogłoszeniem chcemy porozmawiać z przedstawicielami branży geologicznej. Spotkania z wykonawcami będziemy prowadzić w formie wstępnych konsultacji rynkowych, podczas których chcemy poznać możliwości techniczne i finansowe wykonawców i dowiedzieć się, jakich zmian w założeniach przetargu oczekują – informuje krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Małe zainteresowanie badaniami pod przyszłą S52 Bielsko-Biała – Głogoczów

Nowe ekspresowe połączenie w Małopolsce zatąpi obecną DK52 i ominie liczne miejscowości. 

Nowe ekspresowe połączenie w Małopolsce

Zdjęcia: GDDKIA

Trasa S52 Bielsko-Biała - Głogoczów została podzielona na sześć części: 

 • I węzeł Bielsko-Biała Hałcnów (bez węzła) – węzeł Kęty 11,15 km 
 • II węzeł Kęty (bez węzła) – węzeł Bulowice 5,69 km 
 • III węzeł Bulowice (bez węzła) – węzeł Chocznia 12,96 km  
 • IV węzeł Chocznia (bez węzła) – węzeł Jaroszowice 4,44 km  
 • V węzeł Jaroszowice (bez węzła) – węzeł Kalwaria Wschód 15,56 km 
 • VI węzeł Kalwaria Wschód (bez węzła) – węzeł Głogoczów 11,61 km  

Mapa planowanej drogi S52 Bielsko-Biała - Głogoczów

Mapa planowanej drogi S52 Bielsko BIała - Głogoczów

Mapa: GDDKIA

S52 od Bielska-Białej do Głogoczowa nazywana jest Beskidzką Drogą Integracyjną. Droga będzie miała 61 km i zostanie poprowadzona w nowym śladzie. Będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Zostanie wybudowanych 12 nowych węzłów - Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice i Skawina.   BDI będzie budowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).   

W użytkowaniu są obecnie dwa odcinki drogi ekspresowej S52: od Cieszyna do Bielska-Białej i od węzła Balice I do węzła Modlniczka. Budowana Północna Obwodnica Krakowa będzie w przyszłości częścią S52. Jej realizacja ma zakończyć się w tym roku:

Całość Północnej Obwodnicy Krakowa na S52 później, ale w tym roku zapewnia GDDKIA

Trasa S52 połączy się z przyszłą drogą ekspresową S7 Kraków – Myślenice (nowa Zakopianka). Będzie to przedmiotem analiz w ramach przygotowania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla nowej Zakopianki.

Jest umowa na S7 - Zakopiankę Kraków - Myślenice. Decyzja środowiskowa najwcześniej w 2030 r.

- Wszystkie warianty przebiegu nowej S7 muszą uwzględniać połączenie S7 z projektowaną Beskidzką Drogą Integracyjną (S52) – zaznaczają drogowcy.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S52 Jak dojadę - Andrychów