1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Dolnośląskie. Nowe rondo w Oławie na DK94

Dolnośląskie. Nowe rondo w Oławie na DK94

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-02-17
Dolnośląskie. Nowe rondo w Oławie na DK94
DK94 Oława - lokalizacja przyszłego ronda. Zdjęcia: GDDKIA
Powstanie rondo w Oławie, na skrzyżowaniu ulic ks. Kutrowskiego (DK94) oraz Lipowej. Inwestycja realizowana będzie na podstawie Porozumienia zawartego pomiędzy GDDKiA, a Zarządem Powiatu Oławskiego. Droga krajowa nr 94 jest alternatywną trasą dla autostradyA4.

Nowe rondo zastąpi skrzyżowanie na DK94 w Oławie

Z początkiem lutego drogowcy podpisali umowę na budowę ronda w Oławie, które powstanie w miejscu obecnego skrzyżowania ulic ks. F. Kutrowskiego (droga krajowa nr 94) oraz ulicy Lipowej (droga powiatowa nr 1570 D).

Budowa dróg w Polsce. Nowe odcinki S3, S8, S5 oraz A18 i A4 w woj. dolnośląskim

Zadanie, o wartości ponad 12 mln zł, zrealizuje Berger Bau Polska. Wybudowane zostanie czterowlotowe rondo, ścieżki rowerowe, chodniki i przejścia dla pieszych wraz z dedykowanym oświetleniem. Przebudowane zostaną zjazdy do przyległych posesji, kanalizacja deszczowa oraz kolidujące sieci. Wykonane zostaną urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz oznakowanie pionowe i poziome. Wyburzony zostanie także budynek mieszkalno-usługowy przy ul. ks. F. Kutrowskiego 8.

Na realizację zadania wykonawca będzie miał 22 miesiące od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych trwających od 15 grudnia do 15 marca. Oznacza to, że z nowego ronda w Oławie kierowcy będą mogli skorzystać w 2025 r.

Drogowcy zaznaczają, ze inwestycja wpłynie na uspokojenie ruchu i poprawę jego płynności, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Obwodnica Oławy w planach

Przypominamy, ze w planach jest budowa obwodnicy Oławy w ciągu drogi krajowej nr 94. Powstanie ona w ramach Programu budowy 100 obwodnic. W połowie września 2021 r. drogowcy podpisali umowę z firmą SWECO ENGINEERING na stworzenie dokumentacji projektowej.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Oławy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście z drogi krajowej nr 94, która jest drogą alternatywną dla autostrady A4. W sytuacji występowania utrudnień i korków na A4 duży ruch koncentruje się w Oławie. Ponadto budowa obwodnicy poprawi dostęp do Oławskiej Podstrefy Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej. Nowo wybudowana obwodnica pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego z Oławy, a tym samym wpłynie na poprawę warunków ruchu i bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz mieszkańców miasta.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 94 Jak dojadę - Oława