1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Droga S1 w Lalikach czeka na naprawę. GDDKIA szuka wykonawcy

Droga S1 w Lalikach czeka na naprawę. GDDKIA szuka wykonawcy

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-03-01
Droga S1 w Lalikach czeka na naprawę. GDDKIA szuka wykonawcy
Uszkodzona droga ekspresowa S1 w Lalikach (woj. śląskie) od dawna czeka na naprawę. Zdjęcia: GDDKIA
- Szukamy wykonawcy awaryjnej naprawy drogi ekspresowej S1 w Lalikach (woj. śląskie). Ogłoszone postępowanie przetargowe ma na celu ochronę drogi krajowej przed dalszym zniszczeniem i przywrócenie jej pełnej funkcjonalności. Wykonawca będzie miał 8 miesięcy na wykonanie całości zakresu inwestycji – informuje katowicki oddział generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na oferty od zainteresowanych wykonawców GDDKIA czeka do 5 marca br. Zadaniem wykonawcy będzie usunięcie uszkodzeń korpusu drogowego na odcinku około 400 m, a następnie jego wzmocnienie i odtworzenie.

Prawdopodobną przyczyną uszkodzenia korpusu drogi S1 jest oddziaływanie wód gruntowych i powierzchniowych na nasyp drogi. Uszkodzony odcinek drogi ekspresowej usytuowany jest w miejscu dawnego naturalnego koryta potoku Roztoka, które zostało przełożone podczas budowy drogi S1.

- Duże opady deszczu oraz dodatnia temperatura sprzyjająca intensywnym roztopom, spowodowały nasiąkniecie gruntu i korpusu drogowego. W efekcie doprowadziły do utraty ich stateczności i osunięcia muru oporowego z koszy siatkowo-kamiennych oraz krawędzi jezdni – wyjaśniają drogowcy.

Jezdnia w tym miejscu prowadzona jest w nasypie, którego wysokość sięga od 5 do 7 m. Ten odcinek drogi S1 Laliki – Zwardoń został oddany do ruchu w grudniu 2008 r. Pierwsze oznaki erozji korpusu drogowego pojawiły się już w 2019 r.

Aktualne utrudnienia w ruchu na drodze ekspresowej S1

Doraźnie, do czasu wyłonienia wykonawcy robót, zabezpieczono miejsce obrywu przed dalszym namakaniem. Dodatkowo, w trybie awaryjnym, wprowadzono na tym odcinku drogi ekspresowej ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Pozwoliło to odciążyć jezdnię i maksymalnie odsunąć tor jazdy od uszkodzonej krawędzi jezdni. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do czasu wybudowania bypassu pomiędzy S1 a odcinkiem równoległej drogi gminnej. Objazd umożliwi rozpoczęcie prac naprawczych.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S1