1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Drogowcy podpisali umowy na budowę 95 km trasy S10 Szczecin – Piła

Drogowcy podpisali umowy na budowę 95 km trasy S10 Szczecin – Piła

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-07-06
Drogowcy podpisali umowy na budowę 95 km trasy S10 Szczecin – Piła
W realizacji 6 odcinków o dł. 95 km drogi ekspresowej S10 Szczecin - Piła. Zdjęcia: GDDKIA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła worek z umowami na realizację drogi ekspresowej S10 Szczecin – Piła. Swoich wykonawców ma już sześć z ośmiu odcinków na jakie podzielono budowę trasy. Większość trasy będzie budować Budimex i Kobylarnia z Mirbudem, z którymi GDDKIA zawarła ostatnio umowy na S10 Stargard – Suchań i Recz – Cybowo. Nowa droga ekspresowa S10 będzie obwodnicą między innymi dla miejscowości: Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec.

Umowy na nowe odcinki S10 Szczecin – Piła podpisane

Nowe odcinki drogi ekspresowej S10 pomiędzy Szczecinem a Piłą trafiają w ręce wykonawców. Ostatnio informowaliśmy o tym, że Budimex wybuduje wielkopolski fragment obwodnica Wałcza – Piła.

Ekspresowa trasa S10 połączy Wałcz z Piłą. Budimex z kolejną umową

Natomiast jeszcze przed weekendem drogowcy podpisali kolejne dwie umowy na odcinki Stargard – Suchań i Recz – Cybowo. W efekcie wartość podpisanych już umów przekroczyła 3,6 mld zł.

- Mamy już sześć z ośmiu umów na realizację ponad 113 km tej trasy. Dziś podpisy na dokumentach złożyli wykonawcy odcinków Stargard – Suchań i Recz – Cybowo. Pierwsza z podpisanych dziś umów dotyczy odcinka o długości 13,8 km, który zrealizuje firma Budimex za kwotę 450,38 mln zł. Drugi odcinek, o długości 15,68 km, zbuduje konsorcjum Kobylarnia i Mirbud za kwotę 647 mln zł – poinformował Szymon Piechowiak, rzecznik GDDKIA.

W realizacji 95 km ze 113 km trasy S10 Szczecin - Piła

W realizacji 95 ze 113 km trasy S10 Szczecin - Piła

Mapa S10: GDDKIA

S10 Stargard – Suchań wybuduje Budimex

Odcinek o długości 13,8 km pomiędzy Stargardem a miejscowością Suchań zrealizuje firma Budimex. Inwestycja rozpoczyna się od końca obwodnicy Stargardu, czyli węzła drogowego Stargard Wschód. Następnie trasa biegnie obok obecnej DK10, po jej północnej stronie. W rejonie miejscowości Tychowo powstanie para Miejsc Obsługi Podróżnych. Będzie tam rezerwa pod budowę stacji paliw i restauracji. S10 ominie od północy Krąpiel, gdzie na przecięciu z drogą powiatową powstanie węzeł drogowy. Dalej ponownie będzie biegła obok obecnego przebiegu DK10. Odcinek zakończy się około 1 km przed węzłem drogowym Suchań.

Na nowej trasie zaplanowano realizację węzła drogowego Krąpiel i pary MOP Tychowo. Powstanie osiem wiaduktów, sześć przejść dolnych dla zwierząt i jedno górne. Realizację odcinka Budimex wycenił na ponad 450 mln zł.

Wizualizacja drogi ekspresowej S10

Wizualizacja drogi ekspresowej S10. Zdjęcia: GDDKIA

Konsorcjum Kobylarnia - Mirbud wykonawcą S10 Recz – Cybowo 

Niespełna 16 km odcinek S10 Recz – Cybowo trafił w ręce konsorcjum Kobylarnia – Mirbud. Trasa rozpocznie się za węzłem drogowym Recz, który powstanie na sąsiednim odcinku. Przebiegać będzie na początku na północ od istniejącej DK10. Na wschód od Słutowa S10 pobiegnie przy istniejącej DK10. Na połączeniu z drogą powiatową w rejonie Żółwina zlokalizowany będzie węzeł drogowy. Trasa pobiegnie następnie na południe od linii kolejowej, przechodząc na północną jej stronę w rejonie Prostyni. Odcinek zakończy się około kilometra za mostem na Drawie przed węzłem drogowym Cybowo.

W ramach inwestycji przewidziano budowę 14 obiektów mostowych - sześciu wiaduktów, mostu, trzech przejść dolnych dla dużych zwierząt i czterech przejść górnych dla dużych zwierząt. Powstanie również 47 przepustów dla płazów i małych zwierząt. Wykonawca wycenił prace na 647 mln zł.

GDDKiA podpisała umowy na budowę dwóch kolejnych odcinków drogi ekspresowej S10 Szczecin - Piła. To fragmenty Stargard - Suchań i Recz - Cybow 

Nowe umowy na realizację odcinków S10 Stargard - Suchań i Recz - Cybowo

Mapa: GDDKIA

Kiedy będzie S10 do Piły?

Budowa odcinków drogi ekspresowej S10 zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku i prowadzona będzie w formule Projektuj i buduj. Wykonawcy mają z reguły 10 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Według założeń GDDKIA procedowanie decyzji ZRID zajmie siedem miesięcy, a na prace w terenie przypadną kolejne 22 miesiące. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca.

Oznacza to, że budowa nowych odcinków S10 powinna rozpocząć się pod koniec 2025 r. Przy sprawnym przebiegu całego procesu administracyjno-budowlanego kierowcy z nowej trasy skorzystają w 2028 r.

Wizualizacja węzła Suchań w ciągu drogi ekspresowej S10

Wizualizacja węzła Suchań w ciągu drogi ekspresowej S10

Zdjęcia: GDDKIA

W realizacji 95 km ekspresowego połączenia S10

Podsumowując, w realizacji projektuj i buduj jest sześć z ośmiu odcinków na jakie podzielono realizację trasy S10 Szczecin – Piła. Łączna długość odcinków przekazanych wykonawcom sięga już 95 kilometrów. Do podpisania pozostały dwie ostatnie umowy na odcinki S10 Szczecin Kijewo – Zdunowo i Łowicz Wałecki – Piecnik. Niestety na umowy przyjdzie nam poczekać, bo wykonawcy zaskarżyli do sądu wyroki Krajowej Izby Odwoławczej.

Po zakończeniu budowy droga ekspresowa S10 Szczecin – Piła będzie omijała miejscowości, przez które przebiega obecna DK10, między innymi Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec. Mieszkańcy odetchną od ruchu tranzytowego, a kierowcy odczują poprawę w komforcie i skróceniu czasu podróży.

Docelowo droga ekspresowa S10, o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską. Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S10 Jak dojadę - Piła