Gdańsk:  Tunel pod Martwą Wisłą ma rok
Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku ma już rok. Połączył Letnicę z rejonem Westerplatte i Portem Północnym. To najważniejszy element Trasy Słowackiego, która wraz z Trasą Sucharskiego stanowi tzw. ramę komunikacyjną Gdańska. Zdjęcia: www.gdansk.pl

Dla ruchu samochodowego tunel pod Martwą Wisłą został otwarty 24 kwietnia 2016 roku. Niemal w pierwszą rocznicę tego wydarzenia - w sobotę, 22 kwietnia 2017 - jedynym tego typu tunelem w Polsce wyjątkowo przejechali rowerzyści, dla których tunel jest na co dzień zamknięty.

Tunel pod rzeką to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Ma ponad 1,3 km długości, a w najgłębszym miejscu przebiega pod dnem rzeki 35 metrów poniżej lustra wody.

Przekop połączył Letnicę z rejonem Westerplatte i Portem Północnym. To najważniejszy element Trasy Słowackiego, która wraz z Trasą Sucharskiego stanowi tzw. ramę komunikacyjną Gdańska.

Dzięki bezpośredniemu połączeniu z Trasą Sucharskiego oraz Obwodnicą Południową możliwe było wyprowadzenie poza ścisłe centrum ciężkiego ruchu tranzytowego, co przełożyło się na poprawę bezpieczeństwa ruchu oraz jakości powietrza w mieście. Inwestycja przyczyniła się też do poprawy komunikacji pomiędzy terenami przemysłowymi i portowymi położonymi po obu brzegach Martwej Wisły.

Z ankiet wynika, że z tunelu pod Martwą Wisłą zadowolona jest większość mieszkańców Gdańska.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: