Konsultują budowę drogi ekspresowej S19 na Podlasiu
Droga ekspresowa S19 w woj. podlaskim jest obecnie na etapie konsultacji i projektów. W woj. podkarpackim i lubelskim istnieją jej krótkie odcinki. Zdjęcia: GDDKiA

Projektanci i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowali kolejne spotkania informacyjne dotyczące budowy drogi ekspresowej S19 w woj. podlaskim.

Droga S19 w Podlaskiem ma mieć 194 km. Pobiegnie od granicy z Białorusią w Kuźnicy przez Sokółkę, Korycin do Choroszczy koło Białegostoku, łącznie z południową obwodnicą Białegostoku i dalej na południe w kierunku Bielska Podlaskiego, Siemiatycz do Chlebczyna - do granicy woj. mazowieckiego z lubelskim.

Jej realizację podzielono na odcinki:

  • S19 Kuźnica – Sokółka o długości około 12,5 km
  • S19 Sokółka – Korycin z obwodnicą Sokółki o długości ok. 33,7 km
  • S19 Korycin - Knyszyn - Dobrzyniewo – Choroszcz z odcinkiem DK65 (w. „Sochonie” - Dobrzyniewo). Tu 40 km trasy powstanie jako droga ekspresowa, pozostałe 15,5 km jako droga główna przyśpieszona GP (z czego 5,5 km o przekroju 2+1 oraz 10 km o przekroju 1x2)
  • S19 Południowa obwodnica Białegostoku – odc. od węzła Białystok Zachód –Ploski. Trasa będzie miała około 42 km w standardzie drogi ekspresowej i ponad 13 km w standardzie GP
  • S19 Ploski – Chlebczyn z obwodnicami Bociek, Dziadkowic i Siemiatycz. Powstanie ok. 68 km drogi ekspresowej i 7 km w standardzie GP.

Najbliższe spotkania obejmą dwa fragmenty S19: Kuźnica (granica państwa) – Sokółka oraz Sokółka – Korycin (z obwodnicą Sokółki) i odbędą się 20 i 21 grudnia bieżącego roku w gminach Kuźnica i Sokółka.

W trakcie konsultacji biuro projektowe AECOM Polska Spółka z o.o. z Warszawy przedstawi przygotowaną dokumentację - Studium Techniczno - Ekonomiczno – Środowiskowego dla odcinka Kuźnica (granica państwa) - Sokółka, długości ok. 12,5 km., gdzie rozpatrywane są trzy warianty przebiegu trasy oraz taki sam dokument dla odcinka Sokółka – Korycin (z obwodnicą Sokółki) o długości ok. 33,7 km., gdzie z kolei rozpatrywane są cztery warianty.

Pod koniec listopada S19 konsultowana była Południowa Obwodnica Białegostoku. W trakcie konsultacji firma Transprojekt Gdański przedstawiła aktualizację Studium Techniczno - Ekonomiczno – Środowiskowego i materiałów do wniosku o wydanie DŚU dla tzw. Południowej Obwodnicy Białegostoku, czyli odcinka: Choroszcz – Ploski (łączna długość ok. 42 km drogi S19) wraz z budową 13,3 km odcinka DK65 Kudrycze – Kuriany – Grabówka.

W trakcie spotkań prezentowane są materiały informacyjne z planowanym przebiegiem S19-ki, a także formularze wniosków, poprzez które można składać uwagi i wnioski dotyczące proponowanych rozwiązań projektowych.

Droga ekspresowa S19 o długości około 570 km pobiegnie przez niemal całą Polskę wschodnią, łącząc przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z przejściem w Barwinku. Od 2015 roku ma ustalony następujący przebieg: (Grodno) granica państwa - Kuźnica - Sokółka - Korycin - Knyszyn - Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze – S12 (Rudnik) - S12 (Dąbrowica) - Nisko – A4 (Rzeszów Wschód) - A4 (Rzeszów Zachód) - Barwinek - granica państwa (Preszow). S19 jest częścią międzynarodowego korytarza transportowego via Carpatia - nowego połączenia Europy północnej i południowej. Jej budowa przewidziana jest w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 i jak zapewnia rząd w najbliższych latach nie ma zagrożenia dla finansowania jej realizacji.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: