1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Kto wybuduje obwodnicę Głogowa na Dolnym Śląsku?

Kto wybuduje obwodnicę Głogowa na Dolnym Śląsku?

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-08-24
Kto wybuduje obwodnicę Głogowa na Dolnym Śląsku?
Obwodnica Głogowa w ciągu DK12 - ruszył przetarg. Mapa: GDDKIA
Drogowcy ogłosili przetarg na projekt i budowę obwodnicy Głogowa w woj. dolnośląskim. Obwodnica będzie nowym odcinkiem drogi krajowej nr 12, ominie Głogów od zachodniej strony. W jej ciągu powstanie nowy most na Odrze. Obwodnica stanowić będzie fragment połączenia nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Ruszył przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12. Obwodnica ma być zrealizowana w latach 2024-2027. 

W połowie 2024 r. cała droga S3 na Dolnym Śląsku – nowy raport z budowy. Co z czeską D11?

Obwodnica Głogowa będzie liczyła ok. 18 km długości i będzie drogą dwujezdniową klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Zostanie poprowadzona nowym śladem omijając Głogów po zachodniej.

Trasa rozpocznie swój bieg w gminie Radwanice (powiat polkowicki) na istniejącym północnym rondzie węzła Głogów Zachód (węzeł na skrzyżowaniu drogi ekspresowej S3 z drogą krajową nr 12), a zakończy w miejscowości Stare Serby, poprzez włączenie do istniejącej drogi krajowej nr 12.  W ramach jej ciągu powstaną cztery węzły drogowe, będące dwupoziomowymi skrzyżowaniami:  

  • Nielubia, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 298 w kierunku Kłobuczyna i drogą krajową nr 12 w kierunku Głogowa, 

  • Słone, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 292 Nowa Sól - Głogów, 

  • Głogów Lotnisko, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 321 Przyborów - Grodziec Mały, 

  • Serby, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 319 Stare Strącze - Głogów, 

  • przebudowa ronda na węźle Głogów Zachód.

Co ważne, częścią obwodnicy będzie nowy most przez Odrę. Wyczekiwana przez mieszkańców i użytkowników drogi przeprawa wyprowadzi ruch z centrum miasta. Dodatkowo wybudowane zostaną inne obiekty inżynierskie: wiadukty w ciągu i nad drogą główną (w tym pełniące funkcję przejść dla zwierząt średnich i dużych) oraz przepusty (również z funkcją przejść dla zwierząt małych). 

Wiadomo co z rozbudową dolnośląskiej autostrady A4

Obecny most przez Odrę w Głogowie

Obecny most na Odrze w Głogowie (droga krajowa DK12)

Zdjęcia: GDDKIA

Obwodnica Głogowa to pierwsza z siedmiu inwestycji w woj. dolnośląskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, która przejdzie do fazy realizacji. Pozostałych sześć obwodnic jest na etapie prac przygotowawczych. Dla obwodnicy Legnicy (DK94) oraz Milicza (DK15) w toku jest wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dla pozostałych tj. obwodnic Kaczorowa (DK3), Międzyborza (DK25), Oławy (DK94) i Złotego Stoku (DK46), prowadzone są prace przygotowawcze nad opracowywaniem studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 12 Jak dojadę - Głogów