• Facebook - conadrogach
Kujawsko-pomorskie: 29 kilometrów DW548 ze Stolna do Wąbrzeźna w budowie
Droga wojewódzka nr 548 ze Stolna do Wąbrzeźna w budowie. Zdjęcia: ZDW Bydgoszcz

Rozpoczyna się gruntowna przebudowa 29-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 548 ze Stolna do Wąbrzeźna w województwie kujawsko-pomorskim.

Droga wojewódzka nr 548 między Stolnem i Wąbrzeźnem ma kluczowe znaczenie dla połączenia północnej części regionu - Chełmna, Świecia, Wąbrzeźna i Brodnicy - z autostradą A1 (z węzłem w Lisewie). Gruntowna przebudowa 29-kilometrowego odcinka drogi będzie kosztować 85 milionów złotych. Zrealizuje je wybrane w przetargu konsorcjum, którego liderem jest firma Trakcja PRKiI SA.

Pierwsze prace na DW548 rozpoczną się od pomiarów geodezyjnych i wycinki drzew (usunięcie drzew zrekompensują nowe nasadzenia) oraz przygotowania optymalnej organizacji ruchu. Główne roboty ruszą w wakacje. Podczas budowy część odcinków będzie nieprzejezdna, wprowadzone zostaną objazdy. Roboty będą dzielone na etapy, by minimalizować utrudnienia. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2019 roku. Wykonawca zadeklarował objęcie prac 7-letnią gwarancją.

W ramach inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Wzdłuż niej powstanie pobocze. Trasa ominie miejscowość Kamlarki od strony północnej - pozwoli to uniknąć wyburzeń, zniknie także niebezpieczny łuk pomiędzy Cepnem i Kamlarkami - droga zostanie tam poprowadzona nowym śladem. W Krusinie zaplanowano budowę 4-wlotowego ronda (na obecnym skrzyżowaniu z drogami na Paparzyn i Bartlewo). Małe rondo powstanie także w Lisewie, w miejscu obecnego skrzyżowania ulic Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńska.

W rejonie Kornatowa od przejazdu kolejowego odsunięte zostaną skrzyżowania z drogami lokalnymi na Kornatowo i Pniewite. Na odcinku pomiędzy Lisewem i Wąbrzeźnem zaprojektowano kolejnych 5 skrzyżowań z ruchem okrężnym. Powstaną na przecięciu drogi wojewódzkiej nr 548 z drogami gminnymi i powiatowymi w miejscowościach Józefkowo, Płużnica, Czaple, Bratoszewice i Trzcianek. W Cepnie wyznaczone zostanie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych. W Lisewie pojawi się drogowa stacja meteorologiczna z kamerami. Powstaną też ciągi pieszo-rowerowe.

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 548 w skrócie:

- Długość drogi – 29 km

- Termin realizacji – czerwiec 2019 roku

- Koszt zadania – 84,8 mln

- Gwarancja – 7 lat

 

Wcześniej ruszyło już kilka innych dużych inwestycji na drogach wojewódzkich w wkujawsko-pomorskim:

- ze Żnina do granicy województwa (nr 251), rozpoczęły się prace budowlane

- z Lipna do granicy województwa (nr 559), podpisano umowę z wykonawcą

- z Brześcia do Kowala (nr 265), podpisano umowę z wykonawcą

- z Tucholi do Świecia (nr 240, dwa odcinki), trwa wybór wykonawcy

- Przebudowa trasy ze Stolna do Wąbrzeźna to kolejna duża inwestycja na drogach wojewódzkich, którą sfinansujemy w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Przy udziale europejskich środków poprawimy bezpieczeństwo i komfort podróżowania na 14 odcinkach wojewódzkich tras o łącznej długości około 350 kilometrów. Wartość tych zadań szacowana jest na około 600 milionów złotych – mówi marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: