Na A4 i S8 powstaną stacje dla aut elektrycznych
Zielona droga - czyli punkty do ładowania samochodów elektrycznych powstaną na odcinku autostrady A4 Wrocław - Katowice i drodze ekspresowej S8 Wrocław - Łódź. Mapa: GDDKIA

Drogowcy ogłosili przetarg na pilotażowy odcinek „zielonej drogi” na którym mają znajdować się punkty ładowania samochodów elektrycznych ogłosiła . Przetarg obejmuje dwa odcinki dróg łączące duże aglomeracje miejskie: Wrocław z Katowicami (autostrada A4) i Łodzią (droga ekspresowa S8) i dotyczy dzierżawy miejsc pod budowę ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych na trzynastu MOP-ach kategorii I.

- Na potencjalnych dzierżawców czekają miejsca na ośmiu MOP-ach na autostradzie A4 (Krajków Południe., Krajków Północ., Przysiecz, Jankowice Wielkie, Wierzbnik, Prószków, Proboszczowice i Chechło) oraz pięciu na drodze S8 (Gózew Północ., Chojny, Dąbrowa Wielka, Jonas Północ. i Jonas Południe.). W celu zachowania konkurencyjności pomiędzy dzierżawcami poszczególnych lokalizacji będą oni mogli składać oferty na co drugi MOP znajdujący się po tej samej stronie drogi (zgodnie z zasadą ABAB) – wyjaśnia Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

GDDKIA zastrzega, że w przetargu mogą startować firmy, które pełnią funkcję operatora punktów ładowania samochodów elektrycznych lub dostawcy usługi ładowania dla tych punktów na minimum dwóch punktach przez okres co najmniej sześciu miesięcy od dnia złożenia oferty. Kolejnym wymogiem jest uzyskanie średniego rocznego przychodu za ostatni pełny rok obrotowy w wysokości nie mniejszej niż milion zł.

 

Zadaniem wyłonionego w przetargu dzierżawcy będzie wybudowanie dwóch ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych, pełnienie roli operatora i dostawcy usługi ładowania dla tych punktów oraz dostosowanie miejsc przeznaczonych na postój pojazdów elektrycznych w czasie ładowania poprzez jego odpowiednie oznakowanie pionowe i poziome. Dzierżawca będzie płacił GDDKiA czynsz określony w złożonej ofercie.

Umowa z operatorami ma być zawarta na 10 lat z możliwością wydłużenia o dodatkowe 5 lat.

 

Poniżej lista trzynastu MOP-ów (5 MOP na S8 oraz 8 na A4) objętych przetargiem:

Na trasie S8:

 • MOP Gózew Pn.,
 • MOP Chojny
 • MOP Dabrowa Wielka,
 • MOP Jonas Pn.,
 • MOP Jonas Pd.

Na autostradzie A4:

 • MOP Krajków Pd.,
 • MOP Krajków Pn.,
 • MOP Przysiecz,
 • MOP Jankowice Wielkie,
 • MOP Wierzbnik,
 • MOP Prószków,
 • MOP Proboszczowice,
 • MOP Chechło.

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Kerto
2019-06-03 20:42
W jakim czasie będą mogły się naładować te dwa pojazdy?? Autor chyba nie ma pojęcia o energetyce
Renata Balcerzak
2019-04-17 20:30
Przekaż, podaj dalej (gdzie się da, wyślij mail do znajomego, do ministerstwa) ten wpis: hasło "S12 do Bełchatowa" Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi67.tinypic.com/f5bl1k.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: