1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowa ekspresówka nad Bałtyk. Ponad 40 km drogi S3 otwarte

Nowa ekspresówka nad Bałtyk. Ponad 40 km drogi S3 otwarte

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-04-27
Nowa ekspresówka nad Bałtyk. Ponad 40 km drogi S3 otwarte
Kolejne 42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S3 dostępne dla kierowców. Zdjęcia: GDDKIA
Na mapie drogowej przybyło ponad 40 km nowej drogi ekspresowej S3 w woj. zachodniopomorskim. Na trasie Szczecin – Świnoujście powstał zupełnie nowy dwujezdniowy odcinek Brzozowo - Miękowo o długości 22,4 km. Z kolei fragment do Miękowa do Rzęśnicy został dostosowany do współczesnych parametrów drogi ekspresowej. Od dzisiaj kierowcy mogą korzystać z tych dwóch odcinków na zasadach docelowej organizacji ruchu, bez utrudnień spowodowanych robotami.

Zakończyły się wszystkie prace na dwóch odcinkach drogi ekspresowej S3 w woj. zachodniopomorskim tj. Brzozowo – Miękowo i Miękowo – Rzęśnica. Łączna wartość inwestycji dla tych dwóch odcinków S3 wyniosła 583,8 mln złotych.

Budowa A6 Szczecin Kijewo: zamknięta DK10 do Stargardu i A6 do Kołbaskowa

Nowa S3 Brzozowo - Miękowo

Na ponad 22-kilometrowym odcinku nowej S3 od Brzozowa do Miękowa powstały węzły drogowe - Babigoszcz, Przybiernów i Brzozowo - oraz para MOP Przybiernów. Droga przebiega w większości przez tereny leśne, w związku z tym powstało pięć przejść dla dużych zwierząt, w tym cztery górne. Nowa dwujezdniowa S3 połączyła zakończone w latach 2011-2012 obwodnice Miękowa oraz Troszyna, Parłówka i Ostromic.

Droga ekspresowa S3 Brzozowo - Miękowo

Droga ekspresowa S3 Brzozowo - Miękowo. Zdjecia: GDDKIA

Kontrakt o wartości 360,5 mln zł został zawarty z firmą Budimex w grudniu 2017 roku. Roboty ruszyły wiosną 2019 roku z terminem zakończenia w kwietniu 2021 roku.

- Od dzisiaj znikną ostatnie utrudnienia i zawężenia ruchu drogowego. Zacznie obowiązywać docelowa organizacja ruchu z ograniczeniem prędkości do 120 km/h – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

S3 Miękowo - Rzęśnica zmieniona w ekspresówkę

Dwujezdniowa droga na odcinku Miękowo - Rzęśnica powstała w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Trasa nie spełniała już współczesnych standardów drogi ekspresowej. W ramach kontraktu o wartości 126,3 mln zł, w miejscowości Kliniska Wielkie powstał węzeł drogowy, który zastąpił wcześniejsze skrzyżowanie z przejściem dla pieszych. Kompleksowo przebudowany został również węzeł Rzęśnica z drogą wojewódzką nr 142, co poprawiło płynność i bezpieczeństwo ruchu. Inwestycję podobnie, jak odcinek Brzozowo - Miękowo, zrealizowała firma Budimex.

Droga ekspresowa S3 Miękowo - rzęśnica

Droga ekspresowa S3 Miękowo - Rzęśnica. Zdjęcia: GDDKIA

Kierowcy mogli skorzystać z nowych węzłów w przekroju dwujezdniowym już od początku ubiegłorocznych wakacji, co zmniejszyło korki w okresie letnim. Po wakacjach pewne utrudnienia wróciły. Teraz wszelkie prace zostały już zakończone.

Drążenie tunelu w Świnoujściu to już 10 metrów na dobę

Coraz bliżej ukończenia całej S3

- Kolejne drogowe i strategiczne połączenie dla całego kraju jest już w większości wybudowane. Ponad 80 proc. z docelowej długości drogi ekspresowej S3 jest już udostępnione dla kierowców. To ponad 400 km bezpiecznej drogi o najwyższych parametrach technicznych - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.Z liczącej około 480 km drogi ekspresowej S3 gotowych jest już 402,3 kmStan realizacji drogi S3: z liczącej około 480 km drogi ekspresowej S3 gotowych jest już 402,3 km (stan na kwiecień 2021r.). Mapa: GDDKIA

Za trzy lata powinniśmy dotrzeć drogą ekspresową do Świnoujścia, a za dwa na południu kraju do Lubawki.

Rozkręcają się prace na odcinku S3 do Lubawki. Uwaga na utrudnienia

W woj. dolnośląskim trwa jeszcze realizacja robót budowlanych na odcinkach od Bolkowa do Lubawki, gdzie są drążone dwa tunele. W IV kwartale tego roku powinna zakończyć się realizacja odcinka Lubin - Polkowice (woj. dolnośląskie).

S3 od Polkowic do Lubina dopiero na koniec roku. Co dzieje się na budowie S3?

W województwie zachodniopomorskim w sierpniu ubiegłego roku podpisano umowy na realizację w formule Projektuj i buduj, odcinków od Świnoujścia do Troszyna. Opracowywanie projektów budowlanych jest już zaawansowane, na wiosnę przyszłego roku powinny ruszyć roboty budowlane. Ich zakończenie, które jest planowane w roku 2024, będzie oznaczało też zakończenie realizacji całej drogi ekspresowej S3.

Mapa S3 w Zachodniopomorskim Świnoujście - Troszyn z węzłami drogowymi


Droga ekspresowa S3 jest częścią korytarza transportowego łączącego Skandynawię z Adriatykiem. Jest to również główna magistrala drogowa wzdłuż zachodniej granicy Polski, łącząca ze sobą trzy autostrady - A6, A2 i A4. Obecnie, licząc razem z oddanymi dzisiaj do ruchu odcinkami z liczącej około 480 km drogi, gotowych jest już 402,3 km, czyli 83,6 proc. tej drogi.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S3 Jak dojadę - Goleniów