1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowe obwodnice w województwie kujawsko-pomorskim ułatwią dojazd do A1

Nowe obwodnice w województwie kujawsko-pomorskim ułatwią dojazd do A1

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-08
Nowe obwodnice w województwie kujawsko-pomorskim ułatwią dojazd do A1
Program budowy 100 obwodnic w woj. kujawsko-pomorskim - mapa z lokalizacją obwodnic. Mapa: GDDKIA
Wśród inwestycji zawartych w Programie budowy 100 Obwodnic znalazło się sześć inwestycji z województwa kujawsko-pomorskiego. Na rozpoczęcie prac czekają obwodnice: Brześcia Kujawskiego, Kowalewa Pomorskiego, Kruszwicy, Lipna, Nowej Wsi Wielkiej i Strzelna. Nowe trasy usprawnią połączenie z autostradą A1. Pierwsze prace już ruszyły. Dla obwodnicy Kowalewa Pomorskiego złożono już wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Obwodnica Brześcia Kujawskiego w ciągu drogi krajowej nr 62 wyprowadzając ruch z miejscowości zapewni dobre skomunikowanie z pobliską autostradą A1 oraz pomoże rozwiązać dojazd do terenów specjalnej strefy ekonomicznej.

Bardzo potrzebną inwestycją jest również obwodnica Kowalewa Pomorskiego. Droga krajowa nr 15 łączy Toruń i korytarz autostrady A1 z Olsztynem. Obecnie droga przechodząca przez Kowalewo Pomorskie jest wąska, jednokierunkowa i prowadzi przez ścisłą zabudowę. Wyprowadzenie jej poza miasto usprawni przejazd, poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz wydatnie przyczyni się do poprawy życia w mieście.

Jest wniosek o decyzję środowiskową dla obwodnicy Kowalewa Pomorskiego na trasie między A1 i S7

Jest wniosek o decyzję środowiskową dla obwodnicy Kowalewa Pomorskiego na trasie A1 – S7

Mapa obwodnicy Kowalewa Pomorskiego - obwodnica ominie miasto od południa. Mapa: GDDKIA

Kolejną obwodnicą jest inwestycja w Kruszwicy w ciągu drogi krajowej nr 62. Droga ta jest istotna dla układu komunikacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego, rozprowadzając ruch na osi wschód-zachód pomiędzy autostradą A1 i Włocławkiem a korytarzami dróg krajowych DK15 i DK25.

Obwodnica Lipna w ciągu drogi krajowej nr 67 zapewni wyprowadzenie ruchu z miejscowości. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Lipnie. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwa przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego, poruszającego się obecną drogą krajową nr 10 w kierunku Włocławka i autostrady A1.

Nowa S10 na obwodnicy Torunia. Wykonawca złożył wniosek o zezwolenie na budowę

Użytkowników uczęszczanej drogi krajowej nr 25 między Bydgoszczą a Inowrocławiem zapewne ucieszy fakt planowania obwodnicy Nowej Wsi Wielkiej. Jest to jeden z ważniejszych korytarzy transportowych w województwie. Obecnie w realizacji jest całe kompleksowe obejście Bydgoszczy, niedawno otwarto do ruchu II etap obwodnicy Inowrocławia. Budowa tej obwodnicy wpisuje się w kompleksową przebudowę całego ciągu drogi krajowej nr 25.

W Strzelnie krzyżują się drogi krajowe nr 15 i 25 a także dochodzi DK62. Ulice miasta są ciasne i kręte. Podobnie jak w Kowalewie Pomorskim. Obwodnica ma na celu wyprowadzenie ruchu z kierunków najbardziej zatłoczonych, co zdecydowanie usprawni przejazd w ciągu dróg krajowych i zarazem wyprowadzając ruchu tranzytowy poza zabudowę Strzelna przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i jakości życia w tym mieście.

Pierwsze prace już ruszyły. Dla obwodnicy Kowalewa Pomorskiego złożono już wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

- W 2021 roku podpisaliśmy umowy z wykonawcami Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla tych zadań. Odbyły się już spotkania informacyjne z mieszkańcami gmin- przypominają pzredstawiciele GDDKIA.

Nowe obwodnica z programu budowy 100 obwodnic w woj. kujawsko-pomorskim 

Program budowy 100 obwodnic w woj. kujawsko-pomorskim - mapa z lokalizacją obwodnic. Mapa: GDDKIA

Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 15 Utrudnienia na drodze 25 Jak dojadę - Brześć Kujawski Jak dojadę - Kowalewo Pomorskie