Od 1 marca podwyżki na autostradzie A4 Katowice - Kraków
Od 1 marca kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony zapłacą o 10 zł więcej za przejazd A4 Katowice - Kraków. Zdjęcia: SAM SA

Kolejna podwyżka opłat na polskich autostradach. Tym razem dotyczy odcinka A4 Katowice – Kraków zarządzanego przez spółkę Stalexport Autostrada Małopolska. Od 1 marca 2019 r. kierowcy pojazdów ciężarowych zapłacą 70 zł za przejazd całym koncesyjnym odcinkiem A4-ki. Nie zmieni się opłata dla aut osobowych i motocykli.

- Od 1 marca 2019 r. obowiązywać będą nowe wysokości opłat za przejazd dla pojazdów kategorii 2,3,4 i 5. Zmienią się także ceny pakietów impulsów dla A4Go i kartA4 – poinformował Stalexport Autostrada Małopolska S.A., koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków.

Opłaty dla tych pojazdów wzrosną z 30 zł do 35 zł na każdym Placu Poboru Opłat, tj. w Mysłowicach oraz w Balicach. Zatem za przejazd całym odcinkiem na trasie Katowice – Kraków , kierowcy aut ciężarowych zapłacą aż 70 zł.

 

 

Opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice - Kraków

Opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice - Kraków. Źródło: Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

 

Jak na razie bez zmian (w wysokości 18 zł za cały odcinek) pozostają stawki dla samochodów osobowych i motocykli. Dla tych kategorii pojazdów stosuje się obecnie bonifikatę, która wynosi 12 zł. Nie ma jednak pewności czy podwyżki nie obejmą wszystkich, bo jak zaznacza koncesjonariusz wysokość bonifikaty, będzie przedmiotem odrębnych konsultacji z GDDKiA.

GDDKIA jest przeciwna podwyżkom ale i bezradna, bo nie może zabronić koncesjonariuszowi tego co ma zagwarantowane w umowie. Wpływ na wysokość stawek za przejazd odcinkiem A4 Katowice – Kraków GDDKIA będzie miała dopiero w 2027 roku, kiedy wygaśnie umowa koncesyjna. Wtedy wspomniany odcinek autostrady przejdzie w ręce państwa.

 

Opłaty - karty i punkty na A4 Katowice - Kraków

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Darek
2019-03-03 08:02
Ukraińcy i Rosjanie unikają autostrady jadąc przez Jaworzno i Alwernię. Rozjeżdżana jest droga 780, cierpią mieszkańcy - pękają domy, masa hałasu. Co na to polskie państwo ? !!!!!. Biedny naród ściąga używane pasaty
buntownik
2019-02-28 21:15
Gdzieś mam tą "autostradę" i jej opłaty, wolę DK94. Jeżdżąc czasami po 4 razy dziennie Kat-Krk jestem dobrych kilkadziesiąt zł do przodu.
transportowiec
2019-02-28 14:17
Ja mam na szczęście A4Go i nakupiłem sobie impulsów na bramki na zapas, coby nie płacić tym złodziejom :D

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: