1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Od kwietnia podwyżki na autostradzie A4 Katowice - Kraków. GDDKIA krytycznie o podwyżkach

Od kwietnia podwyżki na autostradzie A4 Katowice - Kraków. GDDKIA krytycznie o podwyżkach

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-06
Od kwietnia podwyżki na autostradzie A4 Katowice - Kraków. GDDKIA krytycznie o podwyżkach
Ponownie wzrosną opłaty za przejazd A4 Katowice - Kraków. Zdjęcie poglądowe: GDDKIA
Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków od 1 kwietnia br. planuje zmianę stawek opłat za przejazd autostradą dla wszystkich kategorii pojazdów. W ocenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad planowane przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A. podniesienie stawki opłat za przejazd odcinkiem autostrady A4 Katowice - Kraków jest niezasadne.

Stalexport Autostrada Małopolska S.A., koncesjonariusz autostrady A4 Katowice – Kraków, zawnioskował do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad o zmianę stawek opłat za przejazd autostradą A4 dla wszystkich kategorii pojazdów od 1 kwietnia br. Uzasadnieniem decyzji ma być kumulacja wydatków inwestycyjnych wynikających ze zbliżającego się końca umowy koncesyjnej.

Opłaty na każdej bramce, czyli w Mysłowicach i Balicach, mają wynieść po 16 zł dla aut osobowych (obecnie 15 zł) i po 49 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (obecnie 46 zł). Oznacza to, ze kierowca auta do 3,5 tony za przejazd całym odcinkiem zapłaci 32 zł.

Przypominamy, że od 16 stycznia br. nie ma już preferencyjnych stawek dla kierowców samochodów osobowych korzystających z płatności automatycznych – videotollingu i elektronicznego poboru opłat A4Go oraz Telepass.

Opłaty na A4. Bez zniżek za przejazd A4 Katowice - Kraków

 

W opinii GDDKIA decyzja o podwyżkach uderzyłaby w kierowców i transport samochodowy. Mogłaby też wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych, bo część ruchu przeniesie się na drogi alternatywne do autostrady A4.

- Zwrócimy się do koncesjonariusza z prośbą o rozważenie wszystkich okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd. Warto podkreślić, że autostrada A4 jest m.in. strategiczną trasą łączącą Polskę z Ukrainą. W sytuacji trwającej od 24 lutego 2022 r. wojny na terenie Ukrainy, zasadne byłoby co najmniej wstrzymanie się z planowaną podwyżką do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej w tym kraju – podkreślają drogowcy.

Niestety, prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice - Kraków wynika z umowy koncesyjnej. GDDKiA nie ma wpływu na decyzje koncesjonariusza, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy.

Jest plan wielkiej rozbudowy autostrady A4 – obejmie 460 km

Przypominamy, że od 1 lipca 2023 r. kierowcy samochodów osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony nie muszą już płacić za przejazd po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Zwolnienie z opłat dotyczy odcinków A4 Wrocław - Sośnica (162 km) i A2 Konin - Stryków (99 km). Opłata elektroniczna nadal jest pobierana od samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Kraków Jak dojadę - Katowice