Opłaty za przejazd autostradą A1
Dla aut osobowych płatny jest 152-km odcinek autostrady A1 od Rusocina (Gdańsk) do Torunia. Zdjęcia: GTC

Ile zapłaci kierowca samochodu osobowego za przejazd autostradą A1 od granicy z Czechami do Gdańska? Sprawdzamy opłaty na autostradzie A1.

Autostrady w Polsce są z założenia drogami płatnymi. Ale tylko teoretycznie. W rzeczywistości opłaty są pobierane za przejazd tylko wybranymi odcinkami autostrad A1, A2 i A4.

System poboru opłat jest skomplikowany. Na niektórych odcinkach autostrad opłaty pobierane są przez koncesjonariuszy, na niektórych przez rząd. Na niektórych obowiązuje manualny system poboru, na niektórych również elektroniczny. Również stawki dla samochodów osobowych za przejechanie 1 km różnią się znacząco - czasami jest to nawet 3-krotna różnica.

 

Jakie opłaty obowiązują na autostradzie A1?

Autostrada A1 będzie miała docelowo 568 km. Gotowe jest już około 440 km Gdańsk - Toruń, Toruń - Piotrków Trybunalski, Pyrzowice - Gorzyczki. Pozostałe odcinki są albo w budowie, jak odcinek od Częstochowy do Pyrzowic, albo dopiero zlecone do realizacji, jak fragment z Częstochowy do Tuszyna.

Dla aut osobowych płatny jest 152-km odcinek autostrady A1 od Rusocina do Torunia. Odcinek został wybudowany i jest teraz zarządzany przez koncesjonariusza – Gdańsk Transport Company. Opłaty pobierane są w systemie manualnym, nie funkcjonuje tu elektroniczny system poboru opłat ViaToll. Manualnie płacą więc kierowcy wszystkich samochodów.

Zdarza się, że czasami kierowcy zwalniani sa z opłat. Dzieje się tak w wakacyjne weekendy, gdy obłożenie ruchem jest olbrzymie i tworzą się korki.  Dlatego planując podróż autostradą A1 Gdańsk – Toruń warto wcześniej sprawdzić kiedy jest największy ruch i najdłuższe kolejki na bramkach autostradowych. Tradycyjnie już najintensywniejszy ruch autostradowy jest w wakacyjne i długie weekendy oraz w dni świąteczne.

Wszystko o ułatwieniach w opłatach za przejazd autostradą A1

 

Standardowo na autostradzie A1 Gdańsk - Toruń pobór opłat odbywa się w systemie zamkniętym. Koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka, a należność jest pobiera na końcu trasy przejazdu.

Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 funkcjonuje dwanaście miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś. Stacje poboru opłat (SPO), za wyjątkiem zlokalizowanych w pasie autostrady placów poboru opłat (PPO), zainstalowane zostały na drogach dojazdowych (tzw. łącznicach) węzłów autostradowych.

- Przy wjeździe na autostradę każdy kierowca powinien pobrać bilet upoważniający do jednorazowego przejazdu na trasie Rusocin – Nowa Wieś. Bilet bezwzględnie należy zachować do kontroli w punkcie opłat, gdyż na jego podstawie zostanie naliczona opłata za przejazd. W razie braku ważnego biletu wjazdowego kierowca jest zobowiązany do uiszczenia maksymalnej opłaty zgodnie z obowiązującą tabelą opłat dla danej kategorii pojazdu i danego miejsca poboru opłat – informuje koncesjonariusz autostrady A1, Gdańsk Transport Company.

Opłaty na autostradzie A1: Teraz za przejazd Gdańsk - Toruń zapłacisz aplikacją

 

Opłaty na autostradzie A1 dla aut osobowych

Opłaty na autostradzie A1 Gdańsk - Toruń dla pojazdów kat. 1 (motocykce i auta do 3,5 t). Źródło: GTC

Stawka za przejazd 1 km autostrady A1 dla samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony wynosi 0,16 PLN. Oznacza to, że za przejazd całego płatnego odcinka Gdańsk - Toruń opłata wyniesie 29,90 PLN.

 

Przejazd A1 z Gdańska do Nowych Marz to koszt 17,60 PLN, z Gdańska do Grudziądza to już koszt 19,20 PLN, zaś z Grudziądza do Torunia to 10,70 PLN.

 

Zaokrąglone opłaty na odcinkach autostrady A1 Gdańsk - Toruń obowiązują w okresie wakacyjnym. Źródło: GTC

 Zaokrąglone opłaty na odcinkach autostrady A1 Gdańsk - Toruń obowiązują w okresie wakacyjnym. Źródło: GTC

 

Pozostałe gotowe odcinki autostrady A1 są dla kierowców samochodów osobowych i lekkich dostawczych (do 3,5 t) bezpłatne, od Torunia aż do granicy z Czechami. Teoretycznie zatem, za przejechanie 440 km autostrady A1 od Rusocina do granicy w Gorzyczkach kierowca osobówki zapłaci 29,90 PLN, co oznacza, że przejazd 1 km kosztuje 0,07 PLN.

 

Opłaty za przejazd autostradą A1 Gdańsk - Toruń dla pojazdów pozostałych kategorii:

 

Opłaty za przejazd autostradą A1 Gdańsk - Toruń dla pojazdów kat. 2,3,4

 Opłaty za przejazd autostradą A1 Gdańsk - Toruń dla pojazdów kategorii 5

Źródło: GTC

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Maniek Pipol
2019-08-06 10:35
Czyste złodziejstwo. Z podatków pozposrednich oraz tych zawartych w paliwie budowane są drogi, za które potem trzeba płacić i to w dodatku prywatnym firmom. Złodziejstwo czystej wody i dojnej zmiany oraz POpaprancow. Towarzystwo POPIS jedna banda złodziejska.
realny realista
2019-07-24 00:24
Czyste koorestwo i złodziejstwo: tak państwo (bez)prawa i (nie)sprawiedliwości okrada kierowców, swoich obywateli!!!
S12
2019-04-05 09:02
Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.
tomo
2019-03-25 17:14
Odcinek płatny ma podobno 152km. 152*0,16=24,32 opłata wynosi 29,90 a w wakacje 30 Jakim cudem ?
Gast
2019-03-18 11:36
Z każdej strony płatnego odcinka powina być jednokierunkowa bramka bez zatrzymywania dla tych, którzy z góry deklarują maksymalną opłatę...
dobrze
2019-01-14 12:52
kolega bramki ma racje, jedyna modifykacja jaka by byla potrzebna to na zjazdach poza glownych ciagiem autostrady zrobic osobna bramke dla kazdego kierunku i problem z bramkami wjazdowymi w głownym ciagu z glowy
Gustavodawca
2018-08-28 15:38
Przede wszystkim płacę tyle podatków w paliwie na budowę autostrad, że płacenie za zbudowaną z moich pieniędzy autostradę jest amoralne.
2_5v6
2018-07-25 07:56
Kolegę "bramki" chyba boli ta logika :) Najpierw pomyśl, co piszesz. Zależy od dnia, czasami lepiej jechać przez "wioski" i czas wyjdzie ten sam, niż stać w korku na zjeździe. Jak się kobicie lać zachce to gdzie ma iść? :P
1 2 3 ... 4 następna >

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: