• Facebook - conadrogach
Opłaty za przejazd autostradą A1
Dla aut osobowych płatny jest 152-km odcinek autostrady A1 od Rusocina (Gdańsk) do Torunia. Zdjęcia: GTC

Ile zapłaci kierowca samochodu osobowego za przejazd autostradą A1 od granicy z Czechami do Gdańska? Sprawdzamy opłaty na autostradzie A1.

Autostrady w Polsce są z założenia drogami płatnymi. Ale tylko teoretycznie. W rzeczywistości opłaty są pobierane za przejazd tylko wybranymi odcinkami autostrad A1, A2 i A4.

System poboru opłat jest skomplikowany. Na niektórych odcinkach autostrad opłaty pobierane są przez koncesjonariuszy, na niektórych przez rząd. Na niektórych obowiązuje manualny system poboru, na niektórych również elektroniczny. Są odcinki, gdzie stawka dla samochodów osobowych za przejechanie 1 km wynosi 0,1 PLN, na niektórych aż 0,38 PLN.

Jakie opłaty obowiązują na autostradzie A1?

Autostrada A1 będzie miała docelowo 568 km. Gotowe jest już około 440 km Gdańsk - Toruń, Toruń - Piotrków Trybunalski, Pyrzowice - Gorzyczki. Pozostałe odcinki są albo w budowie, jak odcinek od Częstochowy do Pyrzowic, albo dopiero pprzewidziane do realizacji, jak fragment z Częstochowy do Tuszyna.

Dla aut osobowych płatny jest 152-km odcinek autostrady A1 od Rusocina do Torunia. Odcinek został wybudowany i jest teraz zarządzany przez koncesjonariusza – Gdańsk Transport Company. Opłaty pobierane są w systemie manualnym, nie funkcjonuje tu elektroniczny system poboru opłat ViaToll. Manualnie płacą więc kierowcy wszystkich samochodów. Zdarza się, że czasami kierowcy zwalniani sa z opłat. Dzieje się tak w wakacyjne weekendy, gdy obłożenie ruchem jest olbrzymie i tworzą się korki.

W wakacyjne weekendy za darmo na autostradzie A1 Gdańsk - Toruń

Standoardowo na autostradzie A1 Gdańsk - Toruń pobór opłat odbywa się w systemie zamkniętym. Koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka, a należność jest pobiera na końcu trasy przejazdu.

Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 funkcjonuje dwanaście miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś. Stacje poboru opłat (SPO), za wyjątkiem zlokalizowanych w pasie autostrady placów poboru opłat (PPO), zainstalowane zostały na drogach dojazdowych (tzw. łącznicach) węzłów autostradowych.

- Przy wjeździe na autostradę każdy kierowca powinien pobrać bilet upoważniający do jednorazowego przejazdu na trasie Rusocin – Nowa Wieś. Bilet bezwzględnie należy zachować do kontroli w punkcie opłat, gdyż na jego podstawie zostanie naliczona opłata za przejazd. W razie braku ważnego biletu wjazdowego kierowca jest zobowiązany do uiszczenia maksymalnej opłaty zgodnie z obowiązującą tabelą opłat dla danej kategorii pojazdu i danego miejsca poboru opłat – informuje koncesjonariusz autostrady A1, Gdańsk Transport Company.

Opłaty na autostradzie A1 dla aut osobowych

Opłaty na autostradzie A1 Gdańsk - Toruń dla pojazdów kat. 1 (motocykce i auta do 3,5 t). Źródło: GTC

Stawka za przejazd 1 km autostrady A1 dla samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony wynosi 0,16 PLN. Oznacza to, że za przejazd całego płatnego odcinka Gdańsk - Toruń opłata wyniesie 29,90 PLN.

Przejazd A1 z Gdańska do Nowych Marz to koszt 17,60 PLN, z Gdańska do Grudziądza to już koszt 19,20 PLN, zaś z Grudziądza do Torunia to 10,70 PLN.

Pozostałe gotowe odcinki autostrady A1 są dla kierowców samochodów osobowych i lekkich dostawczych (do 3,5 t) bezpłatne, od Torunia aż do granicy z Czechami. Teoretycznie zatem, za przejechanie 440 km autostrady A1 od Rusocina do granicy w Gorzyczkach kierowca osobówki zapłaci 29,90 PLN, co oznacza, że przejazd 1 km kosztuje 0,07 PLN.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Gustavodawca
2018-08-28 15:38
Przede wszystkim płacę tyle podatków w paliwie na budowę autostrad, że płacenie za zbudowaną z moich pieniędzy autostradę jest amoralne.
2_5v6
2018-07-25 07:56
Kolegę "bramki" chyba boli ta logika :) Najpierw pomyśl, co piszesz. Zależy od dnia, czasami lepiej jechać przez "wioski" i czas wyjdzie ten sam, niż stać w korku na zjeździe. Jak się kobicie lać zachce to gdzie ma iść? :P
piter
2018-07-17 20:46
14.07 godz ok8 rano korek przy wjeździe w Nowej Wsi 6 może 7 km otwierają bramki potem przy zjeździe w Kopytkowie baba każe mi płacić 18.60Pln informując mnie że jak nie mam biletu to ona wpisze zagubiony i dzwoni po ochraniarza Pytam jaki zagubiony jak go otrzmałem. Ktoś tu niezłe lody kręci Co na to pan Ziobro . Kasę podwójnie biorą i od ludzi i od państwa
noname
2018-07-08 16:12
30 zł za co? stałem tam w korku od 9:30 do 17:30, i tak musiałem 30 zapłacić
marron
2018-06-27 22:58
Za autostrady to w swoją kieszeń "politycy" sobie biorą historia ich rozliczy ale nas już nie będzie. Od myszy po cesarza każdy żyje z gospodarza tak było jest i będzie.
bramki
2018-06-25 09:33
Dodam tylko, ze bramki, ktore stoją na wjeździe na płatny odcinek są kompletnie do niczego niepotrzebne, przecież jak przejadę całą trasę to nie ważne czy mam bilet czy nie to i tak płacę tyle samo... Logika nie boli
krzysiek
2017-09-18 09:22
ZMIENIĆ CAŁY SEJM I WYBRAĆ TYLKO 120 POSŁÓW !!!
warszawiak
2017-08-30 13:27
Niniejszym informuję, że post umieszczony przed moim, jest postem mojego "Imiennika", tylko z dużej litery, a nie mój. Mimo to zgadzam się i uważam, że dla pojazdów o dcm max 3,5 tony i to NIEZALEŻNIE OD TEGO, CZY CIĄGNĄ PRZYCZEPĘ, CZY NIE, powinny być winiety, najlepiej elektroniczne, natomiast dla pojazdów o dcm powyżej 3,5 tony viaTOLL, a wszystkie bramki powinny być odstawione do lamusa. Zgodziłbym się wtedy na obowiązkowe winiety (oprócz autostrad), także na dwujezdniowych drogach ekspresowych, czyli jedynych ekspresówkach z prawdziwego zdarzenia.
1 2 3 następna >

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: