Patrole motocyklowe na autostradzie A4
Patrole motocyklowe GDDKiA na opolskim odcinku autostrady A4. Zdjęcia: GDDKIA

Na opolskim odcinku autostrady A4 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uruchomiła drogowy patrol motocyklowy. W razie wypadku ma on większe możliwości dojazdów do miejsca zdarzenia, omijając powstające zatory, pomogą w regulacji ruchu. To tylko niektóre z planowanych działań patroli.

- Zastosowanie motocykli do patrolowania autostrady ma na celu zwiększenie mobilności i poszerzenie możliwości operacyjnych służb drogowych w zarządzaniu ruchem z elementami ratownictwa medycznego – zaznaczają drogowcy. - Obecnie dysponujemy trzema motocyklami turystyczno-terenowymi. Każdy z nich jest samodzielnie przystosowany do działań polegających na profesjonalnym zabezpieczeniu i oznakowaniu unieruchomionych pojazdów na pasie awaryjnym – dodają.

Patrole motocyklowe GDDKiA w sytuacjach zdarzeń drogowych mają większe możliwości dojazdów do wypadków drogowych, omijając powstające zatory, pomogą w regulacji ruchu, a w trybie patrolowym pomogą zabezpieczać uszkodzone pojazdy stojące na pasie awaryjnym. Motocykle są wyposażone w ostrzegawczą sygnalizację świetlną oraz medyczne zestawy ratownicze. Patrole motocyklowe w miarę potrzeb będą udzielać Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej.

Zadania patrolu motocyklowego na autostradzie A4:

  • udział w usuwaniu skutków wypadków komunikacyjnych na autostradzie,
  • zabezpieczenie węzłów oraz dróg wyjazdowych z autostrady w zakresie regulacji ruchu,
  • udzielanie Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych,
  • działania w celu udrożnienia korytarza ratunkowego na autostradzie,
  • zabezpieczenie pojazdów uszkodzonych i unieruchomionych na pasie awaryjnych do czasu przyjazdu pomocy drogowej. 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Poznaniak
2019-05-29 12:05
szkoda że na autostradach nie ma patroli nieoznakowanych. Tam miliony złotych leży - mnóstwo jeżdzących 180- 200 km/h, tzw lepsze samochody nie wiedzą co to jazda prawym pasem, wywieranie presji gdy wyprzedzasz z prędkością wg cwaniaka za małą. Szkoda.... ale cóż, to nie Niemcy z kulturą jazdy i patrolami na autostradach

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: