• Facebook - conadrogach
Powstanie cała S19, S17 i autostrada A2 do Białej Podlaskiej
Zwiększone fundusze pozwalają na realizację nowych odcinków dróg ekspresowych i autostrad, szczególnie w Polsce Wschodniej tj. drogi ekspresowe S19, S17 i autostradę A2. Zdjęcia: conadrogach.pl

Ze 107 mld zł do 135 mld zł został zwiększony limit finansowy na inwestycje drogowe w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Większe pieniądze pozwolą na wybudowanie całej drogi ekspresowej S19, autostrady A2 od Mińska Mazowieckiego do Białej Podlaskiej oraz drogi ekspresowej S17 Piaski – Hrebenne (granica polsko-ukraińska).

- Zwiększony limit finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych pozwala na realizację nowych, nieujętych w dotychczasowym limicie odcinków dróg ekspresowych i autostrad, szczególnie w Polsce Wschodniej. Chodzi przede wszystkim o drogę ekspresową S19, stanowiącą istotny element międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia. Co szczególnie ważne, zaktualizowany PBDK zabezpiecza finansowanie - 27,4 mld zł - na cały ten ciąg – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Via Carpatia - w Polsce powstanie cała droga ekspresowa S19

Oprócz tego do listy priorytetowych inwestycji dodano zadania wspierające korytarz Via Carpatia, takie jak autostrada A2 od Mińska Mazowieckiego do Białej Podlaskiej oraz droga ekspresowa S17 Piaski – Hrebenne (granica polsko-ukraińska).

Szczegółowa mapa stanu budowy autostrad i dróg ekspresowych wg aktualizacji PBDK 2014-2023 (do 2025)

Lista kluczowych projektów została uzupełniona o zadania stanowiące dopełnienie ciągów drogowych - m.in. droga ekspresowa S3 Świnoujście – Troszyn, S17 w. Drewnica – w. Zakręt, S52 Północna Obwodnica Krakowa, S74 Przełom/Mniów – Kielce. W ramach limitu 135 mld zł powstaną również nowe obwodnice w ciągach dróg krajowych, m.in. obwodnica Olesna S11, obwodnica Chełma S12, obwodnica Opatowa DK9/S74, obwodnica Nowego Sącza i Chełmca DK28 czy obwodnica Poręby i Zawiercia DK78.

 Mapa odcinków autostrad i dróg ekspresowych w budowie i przygotowaniu


Na mapie kolorem niebieskim zaznaczono zadania, które planowane są do realizacji w ramach nowego limitu finansowego. Wraz z oszczędnościami uzyskiwanymi podczas rozstrzygania postępowań przetargowych, na listę będą trafiać kolejne zadania.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

warszawiak
2017-08-13 14:04
Dodam jeszcze, że absolutnym skandalem jest brak ( droga zaznaczona na czerwono) S7 Warszawa-Czosnów, natomiast należy mocno pochwalić m.in. zaznaczenie na niebiesko odcinka A1 Piotrków-Częstochowa oraz S3 do samego Świnoujścia. I na koniec: na żadnych planach nie widziałem S10 od granic miasta Szczecina do węzła "Kijewo" na A6. Aż prosi się ten miejski odcinek DK10 również jak najszybciej przebudować na S10.
warszawiak
2017-08-07 13:57
Wiele uwag by można wymienić. Na razie skrócę się tylko do kilku. Najbardziej rzucające się w oczy braki to: A18 Golnice-Olszyna, gdzie już dawno powinna być zlikwidowana jedna z największych polskich kompromitacji drogowych. Poza tym wielkim błędem jest brak S6 Koszalin-Bożepole, S7 Warszawa-Czosnów, S16 Olsztyn-przynajmniej Ełk oraz S10 Toruń-Bydgoszcz. A jeżeli A2 miałaby być zbudowana aż do Białej Podlaskiej, to bezsensem byłoby niezbudowanie jeszcze krótkiego odcinka dalej do końca, do granicy z Białorusią. Wtedy (oczywiście zakładając, że inne odcinki autostrad zaznaczone na mapie na niebiesko powstaną) wszystkie zaplanowane polskie autostrady istniałyby nareszcie w realu, a nie na papierze.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: