1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Przejazd autostradą A2 i A4 utrudniony - trwa remont

Przejazd autostradą A2 i A4 utrudniony - trwa remont

  1. A.K.
  2. conadrogach.pl, GDDKiA
  3. 2016-04-09
Przejazd autostradą A2 i A4 utrudniony - trwa remont
Trwa remont autostrady A2 i A4. Zdjęcia: GDDKiA
Obecnie prace remontowe prowadzone są na autostradzie A2 pomiędzy węzłami Konin Wschód - Koło w województwie wielkopolskim oraz na A4 w województwach opolskim i dolnośląskim. Bardzo ważna informacja dla kierowców dotyczy A4, gdzie węzeł Brzeg jest częściowo niedostępny dla użytkowników. Kierowcy jadący autostradą A4 w stronę Wrocławia nie mogą zjechać z niej na węźle Brzeg, a jadąc od Brzegu, Nysy lub Żłobizny nie mogą wjechać na węźle Brzeg na autostradę w kierunku Wrocławia.

Autostrada A4 w województwie opolskim

Tegoroczny remont A4 na Opolszczyźnie obejmuje fragment jezdni w kierunku Wrocławia od węzła Brzeg do węzła Opole Zachód (około 28 km). Remont polegający na wymianie warstwy ścieralnej jezdni podzielony będzie na cztery etapy, które potrwają po 3-4 tygodnie. W każdym z etapów wyłączone z ruchu będą odcinki o długości od około 6,5 km do 9,3 km. Ruch w obu kierunkach będzie się wówczas odbywał drugą jezdnią. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa oba kierunki ruchu oddzielone będą metalowymi barierami (separatorami). Na każdym odcinku prowadzonych prac, jak i na odcinkach jezdni poprzedzających zwężenia, wprowadzone zostaną ograniczenia prędkości.

Remont autostrady A4 w woj. opolskim

Remont autostrady A4

Na duże utrudnienia napotkają kierowcy na węźle Brzeg, który jest częściowo niedostępny dla użytkowników. Ograniczenia polegają na tym, że jadąc autostradą w stronę Wrocławia nie można zjechać z niej na węźle Brzeg, a jadąc od Brzegu, Nysy lub Żłobizny nie można wjechać na węźle Brzeg na autostradę w kierunku Wrocławia.

Autostrada A4 w województwie dolnośląskim

Trwające prace w rejonie węzła Brzeg i na odcinku przed węzłem Brzezimierz (w km 175 – 178,600) rozpoczęły się w tym tygodniu. Nawierzchnia wymieniona zostanie na ok. 19-kilometrowym odcinku jezdni północnej (w kierunku Wrocławia). Prace prowadzone będą krótszymi odcinkami. Roboty drogowe zaplanowane zostały do 15 października 2016 r., z wyłączeniem okresu wakacyjnego. Na odcinkach aktualnie prowadzonych robót, ruch będzie odbywał się dwukierunkowo jezdnią południową (jezdnia w stronę Opola), po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Pasy ruchu o przeciwnych kierunkach zostaną od siebie oddzielone, zgodnie z projektem tymczasowej organizacji ruchu. Na każdym odcinku prowadzonych prac, jak i na odcinkach jezdni poprzedzających zwężenia, wprowadzone zostaną ograniczenia prędkości. By ograniczyć utrudnienia w okresie wakacyjnym, prace remontowe zostaną podzielone na dwa etapy: pierwszy, trwający od około 4 kwietnia do końca czerwca, drugi – od września do około 15 października. W lipcu i w sierpniu planowane jest przywrócenie stałej organizacji ruchu, obydwiema jezdniami.

Prace remontowe obejmują wymianę nawierzchni ścieralnej oraz warstwy wiążącej jezdni. Uzupełnione i wyprofilowane zostaną także pobocza autostrady, odtworzone i oczyszczone zostaną rowy. Wykonawca prac STRABAG infrastruktura Południe wymieni uszkodzone elementy odwodnieniowe drogi i odtworzy oznakowanie poziome. To kontynuacja wymiany nawierzchni rozpoczęta w 2014 r. Do tej pory przeprowadzono prace remontowe na ok. 40-kilometrowy odcinek jezdni południowej Autostrady A4 - od węzła Bielany do węzła Brzeg.

Autostrada A2 w województwie wielkopolskim

Remont A2 będzie polegał na wymianie warstwy ścieralnej na 13-kilometrowym odcinku. W pierwszej kolejności remontowana zostanie jezdnia w kierunku Warszawy, a następnie w kierunku Poznania. Ruch na tym odcinku będzie odbywał się jedną jezdnią co oznacza że na drugiej jezdni będzie ruch dwukierunkowy.

Prace budowalne na autostradzie A2 zostały podzielone na 6 odcinków. Obejmują frezowanie istniejącej warstwy ścieralnej i wiążącej, naprawę spękań podłużnych, poprzecznych i siatkowych oraz wykonanie obu nowych warstw nawierzchni. Zaplanowano też wymianę odwodnienia oraz krawężników, uszczelnień i izolacji w wyznaczonych lokalizacjach. W pierwszej kolejności wyremontowana zostanie jezdnia w kierunku Warszawy, a następnie w kierunku Poznania. Prace potrwają do 14 czerwca br. Koszt remontu wynosi 17 mln brutto. Wyremontowany odcinek objęty zostanie 8-letnim okresem gwarancyjnym.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Brzeg