S3 i S17: Kolejne kilometry w sieci dróg ekspresowych

O kolejne kilometry powiększyła się sieć dróg ekspresowych. Znaki drogowe z białym samochodzikiem na niebieskim tle stanęły przy odcinku drogi ekspresowej S17 od Lublina do Piask oraz przy obwodnicy Świebodzina na S3. Obecnie łączna długość tras ekspresowych w Polsce wynosi 1133,2 km.

Drogi ekspresowe, obok  autostrad,  to najbezpieczniejsze  trasy komunikacyjne. Oddane na początku lipca we władanie kierowców odcinki są fragmentami  większych inwestycji na S17 i S3.

S17: Od i do Lublina

Pozwolenie na użytkowanie 12,1 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S17 od Lublina do obwodnicy Piask podpisał Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Kolejne 4,2 km trasy szybkiego ruchu to odcinek obwodnicy Piask, który został dostosowany do parametrów drogi ekspresowej. Odsłonięto już znaki z białym samochodzikiem na niebieskim tle. Kierowcy mają do dyspozycji łącznie ponad 40 kilometrów S17. W realizacji są jeszcze trzy kolejne odcinki o łącznej długości blisko 31 km.

Odcinek S17 od Lublina do Piask to dawna droga krajowa, która została gruntownie przebudowana. Prace obejmowały m.in. budowę  bezkolizyjnych skrzyżowań  oraz kładek dla pieszych. Wcześniej obwodnicę Piask dostosowano do parametrów trasy ekspresowej. Wzdłuż drogi zamontowano ogrodzenie, wymieniono warstwę ścieralną nawierzchni, oznakowanie poziome i pionowe. Jadąc od strony Lublina kierowcy na węźle Piaski Zachód mogą zjechać z drogi ekspresowej docierając do okolicznych miejscowości, a na kolejnym węźle Piaski Wschód wybrać kierunek na Chełm i przejście graniczne z Ukrainą w Dorohusku (DK12) lub na Zamość i przejście w Hrebennem (DK17).

Kierowcy korzystają już z 24-kilometrowego odcinka S17 od węzła Kurów Zachód do węzła Jastków. Kolejny fragment trasy pomiędzy węzłami Jastków i Lublin Sławinek zostanie oddany do ruchu jesienią br.

S3: W stronę Zielonej Góry

Kierowcy mogą podróżować kolejnym odcinkiem drogi ekspresowej S3 na trasie Międzyrzecz-Sulechów. Do użytku oddany został 5 km odcinek od węzła Świebodzin Północ do węzła Świebodzin Południe.

Połączył on wcześniej oddane fragmenty S3:

- od węzła Jordanowo do węzła Świebodzin Północ (5 km) - oddany 27 maja br.,

- od węzła Świebodzin Południe do węzła Sulechów (20 km) - oddany 18 czerwca br.

Wszystkie odcinki umożliwiają bezpośredni dostęp drogą S3 od strony Zielonej Góry do autostrady A2. Czas przejazdu skraca się o blisko 20 minut. Trasa S3 prowadzi teraz ruch bezkolizyjnie nad skrzyżowaniem drogi nr 3 z drogą nr 92, co korzystanie wpłynie na płynność i bezpieczeństwo ruchu.

Charakterystycznym elementem na tym odcinku jest niemal kilometrowa estakada. To ponad dwudziestoprzęsłowy wiadukt, który umożliwia bezkolizyjny przejazd drogą . Obiekt został idealnie wkomponowany w otoczenie, a podróżującym „ekspresówką" umożliwia podziwianie pięknych krajobrazów.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: