1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Startuje budowa nowego mostu na przejściu granicznym w Chyżnem

Startuje budowa nowego mostu na przejściu granicznym w Chyżnem

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-12-14
Startuje budowa nowego mostu na przejściu granicznym w Chyżnem
Umowa na budowę nowego mostu na granicy polsko-słowackiej w Chyżnem podpisana. Ruszają prace. Zdjęcia: GDDKIA
Wykonawca wszedł na plac budowy mostu granicznego pomiędzy Polską i Słowacją w Chyżne - Trstena, w ciągu DK7. Pod koniec 2022 roku nowy obiekt powinien zastąpić istniejący stary most na rzece Jeleśnia.

Ruszają prace związane z budowa nowego mostu w ciągu drogi krajowej nr 7 w miejscowości Chyżne (woj. małopolskie). Istniejący most graniczny jest w złym stanie technicznym. Zaobserwowano przecieki przez płytę pomostu, ubytki betonu, zarysowania konstrukcji i korozję stali zbrojeniowej. Dostosować trzeba też nośność obiektu do aktualnie obowiązujących norm.


Obecny most na przejściu granicznym w Chyżnem w ciągu DK7

Obecny most na przejściu granicznym w Chyżnem w ciągu DK7. Zdjęcia: GDDKIA

Prace będą polegały na rozbiórce istniejącego mostu oraz budowie mostu granicznego przez potok Jeleśnia między miejscowościami Chyżne (woj. małopolskie) i Trstena (na terytorium Słowacji). Prace realizowane będą w granicach Rzeczypospolitej Polskiej i w granicach pasa drogowego drogi krajowej nr 7. Dodatkowo przewiduje się przebudowę dojazdów do obiektu, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie mostu, budowę kanalizacji deszczowej odwadniającej most, a także budowę kanału technologicznego.

Głównym celem inwestycji jest poprawa parametrów technicznych i wytrzymałościowych mostu. Aby zapewnić bezpieczeństwo i prawidłowy ruch pojazdów oraz pieszych, zostanie wykonany dodatkowy chodnik oraz bariery ochronne. Powstanie także system odwadniający obiekt wraz urządzeniami podczyszczającymi.

Wykonawcą prac jest firma Usługowa Log-Bud Diana Bogucka (umowa z 6 grudnia 2021 r.). Inwestycja warta jest niemal 3,9 mln zł i ma zostać zrealizowana w ciągu 210 dni od podpisania umowy, nie wliczając okresu zimowego od 16 grudnia do 15 marca. Oznacza to, ze nowa przeprawa powinna być gotowa pod koniec przyszłego roku.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 7