1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Te obwodnice wyprowadzą duży ruch ze śląskich miast

Te obwodnice wyprowadzą duży ruch ze śląskich miast

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-23
Te obwodnice wyprowadzą duży ruch ze śląskich miast
Obwodnica Kroczyc w ciągu DK78 będzie pierwszą, jaka powstanie w woj. śląskim z Programu Budowy 100 Obwodnic. Mapa: GDDKIA
W ciągu kilku lat, za sprawą realizacji Programu budowy 100 obwodnic w województwie śląskim, z kilku miast niemal zniknie ruch tranzytowy. Pięć obwodnic będzie miało łączną długość prawie 50 km i pozwolą ominąć Blachownię i Herby w ciągu DK46 oraz położone wzdłuż DK78 Nakło Śląskie i Świerklaniec, Kroczyce, Pradła, Szczekociny i Goleniowy. Na jakim etapie jest realizacja obwodnic w woj. śląskim?

W ramach programu budowy 100 obwodnic w woj. śląskim powstanie pięć obwodnic o łącznej długości prawie 50 km. Będą to:

  • obwodnica Blachowni i Herbów w ciągu DK46
  • obwodnica Nakła Śląskiego i Świerklańca w ciągu DK78
  • obwodncia Kroczyc DK78
  • obwodnica Pradeł DK78
  • obwodnica Szczekocin i m. Goleniowy w ciągu DK78.

Nowe obwodnice w woj. śląskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic

Nowe obwodnice w woj. śląskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic

Mapa: GDDKIA

Kilka dni temu poznaliśmy wykonawców zainteresowanych realizacją obwodnicy Kroczyc w ciągu DK78. W przetargu wpłynęło 15 ofert, z czego osiem mieści się w kwocie prawie 178 mln zł, jaką GDDKiA zamierzała przeznaczyć na realizację tej inwestycji. Najtańszą, w wysokości ponad 162 mln zł, złożyła Firma NDI z Sopotu.

Przetarg na realizację obwodnicy Pradeł drogowcy chcą ogłosić niezwłocznie po wcześniejszym uzyskaniu aneksu do Programu Inwestycji.

Pozostałe trzy obwodnice są jeszcze w fazie przygotowania. Ogłoszenie przetargu dla budowy obwodnicy Szczekocin i Goleniów w ciągu DK78 zaplanowano w II kwartale 2024 r., a jej realizację w latach 2025-2027.

Do końca II kwartału 2024 r. drogowcy chcą złożyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla obwodnicy Blachowni i Herb w ciągu DK46. Ogłoszenie przetargu w formule projektuj i buduj, zaplanowano w I kwartale 2026 r., a jej realizację w latach 2028-2030.

Obwodnica Nakła Śląskiego i Świerklańca w ciągu DK78 jest na etapie opracowywania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wraz z elementami koncepcji programowej. Zadanie przewidziano do realizacji w latach 2029-2031. Początek projektowanej obwodnicy uległ zmianie w stosunku do poprzednich rozwiązań.

- Droga zostanie włączona do projektowanego w ramach S11 węzła Tarnowskie Góry Zachód jako kolejny wariant do przeanalizowania w ramach opracowania STEŚ. Z kolei decyzja odnośnie doboru przekroju drogi zostanie podjęta po weryfikacji opracowania prognozy ruchu – wyjaśniają drogowcy.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 46 Utrudnienia na drodze 78 Jak dojadę - Blachownia Jak dojadę - Herby