W 2023 r. obwodnica Krakowa będzie domknięta. Chińczycy z najlepszą ofertą na budowę S52
Północna obwodnica Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52 domknie ring wokół Krakowa. GDDKIA wybrała wykonawcę tej ponad 12 km trasy. Zdjęcia: GDDKIA

Ofertę chińsko-polskiego konsorcjum uznano na najkorzystniejszą w przetargu na projekt i budowę Północnej Obwodnicy Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52. Nowa droga łącząca się autostradą A4, drogami krajowymi nr 79, 94 i drogą ekspresową S7 ma być zrealizowana w 2023 roku.

Jeżeli nie będzie odwołań to drogę ekspresową S52 jako Północną Obwodnicę Krakowa wybuduje chińsko-polskie konsorcjum: STECOL CORPORATION z Chin oraz Polbud-Pomorze Sp.z o.o. z Polski. Konsorcjum zaoferowało wykonanie zadania w ciągu 47 miesięcy za kwotę 1 289 942 165,64 zł. Była to najtańsza spośród ośmiu ofert złożonych w przetargu i jedyna, która mieściła się w zaplanowanym przez drogowców budżecie (1,340 mld zł brutto).

Północna Obwodnica Krakowa w ciągu drogi S52 - węzeł Zielonki

Północna Obwodnica Krakowa w ciągu drogi S52 - węzeł Zielonki. Zdjecia: GDDKIA

Północna obwodnica Krakowa ma powstać do 2023 roku. Inwestycja będzie realizowana dzięki wpisaniu drogi ekspresowej S52 do sieci dróg krajowych i na rządową listę priorytetowych inwestycji. Decyzje te otworzyły drzwi do budowy nowej trasy dla Krakowa. Z początkiem września 2016 r ogłoszony został przetarg nieograniczony na wykonanie „Koncepcji Programowej” dla drogi S52. Wykonawcą koncepcji została firmą Sweco. Umowa została podpisana w styczniu 2017 r., a w grudniu 2017 r. minister podpisał program inwestycyjny realizacyjny i w ślad za tym GDDKiA ogłosiła przetarg nieograniczonym na projekt i realizację S52 Północnej Obwodnicy Krakowa do UE.

 

S52 Północna Obwodnica Krakowa - mapa obwodnic Krakowa

Mapa obwodnic Krakowa. Mapa: GDDKIA

Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie dwujezdniowej drogi ekspresowej S52 długości ok. 12,5 km na odcinku: węzeł Modlnica (z rozbudową węzła) – węzeł Kraków Mistrzejowice (bez węzła) wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą oraz uzyskanie wszelkich opinii, uzgodnień, pozwoleń, zezwoleń, decyzji niezbędnych do zaprojektowania i zrealizowania inwestycji, w tym niezbędnych decyzji administracyjnych. Potem będzie mogła rozpocząć się budowa dwujezdniowego odcinka S52 od węzła Modlnica do węzła Mistrzejowice o długości 12 km 327 m. Każda jezdnia będzie miała po 3 pasy ruchu.

W ramach inwestycji przewidziane jest także budowa:

 • Węzłów drogowych

  Modlnica – dobudowa 4 łącznic

  Zielonki - węzeł zespolony, z dwoma rondami, na skrzyżowaniu POK S52 z ulicami : Na Zielonki, Ks. Adama Zięby, Waliszewskiego, Na Popielówkę i projektowaną Trasą Wolbromską (projekt Zarządy Dróg Wojewódzkich)

  Węgrzce – w miejscu skrzyżowania z DK 7 i Al. 29 – listopada

  Batowice – w miejscu skrzyżowania z drogą powiatową 1256 K
 • 3 tuneli – pod rzeką Prądnik o długości 870 m, pod wzgórzem w Batowicach o dł. 653 m, pod wzgórzem „Syberia” na terenie Krakowa o dł. 98 m

 • 27 obiektów mostowych, 4 km murów oporowych, 20 km dróg zbiorczych dojazdowych.

 Węzeł Modlnica w ciagu drogi ekspresowej S52 będzie rozbudowany

Węzeł Modlnica w ciagu drogi ekspresowej S52 będzie rozbudowany. Zdjęcia: GDDKIA

Dzięki budowie drogi ekspresowej S52 ciąg obwodnic Krakowa będzie domkniety. Połączą się wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie z miasta (A4, DK79, DK94, S7,) dzięki czemu usprawni to przemieszczanie się od strony zachodniej w kierunku północnym (Kielce, Warszawa), zachodnim (Katowice, Wrocław), wschodnim (Tarnów, Rzeszów) bez konieczności przejazdu przez zatłoczone miasto. Przejmie cały ruch tranzytowy, jak również część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część miasta drogą DK 79. Według prognoz na nowym odcinku już w roku 2025 ruch przekroczy średnio 30 tys. poj./dobę.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

i
2018-07-11 13:40
To jest skandal i sprawa dla CBA, a pomiar po cholerę, jak większość trasy pokonuje się grubo poniżej dopuszczalnej albo stoi.
tezla
2018-07-10 19:13
nie wolno tego zrobić, prywatny właściciel równoległej A4 zastrzegł sobie to prawnie ale możesz wyprosić odcinkowy pomiar prędkości
i
2018-07-10 08:42
Kiedy rozbudowa DK94 do Olkusza. Przecież jazda na tym odcinku jest tragiczna przez większą część doby, o liczbie wypadków też nie trzeba przypominać!

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: