1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W najbliższych latach wielki plac budowy drogi S17 na Lubelszczyźnie

W najbliższych latach wielki plac budowy drogi S17 na Lubelszczyźnie

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-08
W najbliższych latach wielki plac budowy drogi S17 na Lubelszczyźnie
Jak do tej pory na trasie Piaski - Dorohusk funkcjonuje jako ekspresowa S17 obwodnica Tomaszowa Lubelskiego. Zdjęcia: GDDKIA
W przygotowaniu i realizacji jest 125 kilometrów drogi ekspresowej S17 Piaski koło Lublina - Hrebenne na granicy z Ukrainą. Oznacza to, że w najbliższych latach woj. lubelskie zamieni się w wielki plac budowy nowej ekspresówki. Do tego dojdzie jeszcze realizacja dróg ekspresowych S12 i S19.

Droga ekspresowa między Piaskami a Hrebennem o długosci około 125 km będzie realizowana w formule projektuj i buduj. Zdecydowana część trasy jest już w rękach wykonawców. Jeszcze w tym roku ruszy budowa odcinków od Zamościa do Hrebennego. Dla trzech odcinków pomiędzy Piaskami a Zamościem nadal trwają procedury przetargowe.

S17, S19 i S12 – największe inwestycje drogowe w woj. lubelskim

Obecnie na etapie realizacji są trzy odcinki S17 od Zamościa w kierunku Hrebennego. Dla odcinków Zamość Wschód – Zamość Południe, Zamość Południe – Tomaszów Lubelski oraz Tomaszów Lubelski – Hrebenne, wykonawcy złożyli w ubiegłym roku wnioski do Wojewody Lubelskiego o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Procedura jest w toku. Po wydaniu decyzji będą mogły rozpocząć się prace budowlane, co planowane jest w tym roku. W sumie prace budowlane obejmą około 50 kilometrów trasy. 

W przetargu są dwa odcinki S17-ki: Piaski – Łopiennik oraz Krasnystaw – Izbica. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych, obecnie trwa ponowna ocena złożonych ofert, a wybór wykonawców planowany jest w wakacje. Ostatnio poznaliśmy wykonawcę odcinka Izbica - Zamość Sitaniec.

Budowa odcinka S17 Izbica – Zamość wyniesie ponad pół miliarda złotych

Budowa odcinka S17 Izbica – Zamość wyniesie ponad pół miliarda złotych

Mapa: GDDKIA

Z kolei na etapie prac przygotowawczych są dwa odcinki: Łopiennik – Krasnystaw o długości 9 km, dla którego GDDKIA ma już decyzję środowiskową oraz ok. 12-kilometrowy Zamość Sitaniec – Zamość Wschód, dla którego procedura ta jest w toku. Przetargi na realizację mają ruszyć w przyszłym roku.

Zmieni się też przygraniczny odcinek trasy. Trwają prace na projektem ok. 2-kilometrowego odcinka drogi S17 w okolicy Hrebennego. W przyszłości będzie to dojazd do planowanego terminala na granicy z Ukrainą. 

Przypominamy, że w 2023 r. zakończono dobudowę drugiej nitki obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego.  Jest to pierwszy odcinek ekspresowej S17-ki na wschód od Lublina.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S17 Jak dojadę - Izbica