1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W połowie 2024 r. cała droga S3 na Dolnym Śląsku – nowy raport z budowy. Co z czeską D11?

W połowie 2024 r. cała droga S3 na Dolnym Śląsku – nowy raport z budowy. Co z czeską D11?

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-06-22
  4. Aktualizacja: 2023-07-13
W połowie 2024 r. cała droga S3 na Dolnym Śląsku – nowy raport z budowy. Co z czeską D11?
Budowa drogi ekspresowej S3 Bolków - Lubawka - czerwiec 2023 r. Zdjęcia: GDDKIA
Przybliża się koniec budowy drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku. Obecnie w budowie pozostają dwa ostatnie odcinki pomiędzy Bolkowem i Lubawką. Z przygranicznego fragmentu S3-ki skorzystamy jeszcze w tym roku. Budowa odcinka Bolków – Kamienna Góra z tunelami zakończy się w połowie 2024 r. Docelowo droga S3 połączy się z czeską autostradą D11 prowadzącą do Pragi. Niestety budowa jej przygranicznych odcinków nawet nie ruszyła…

Spis treści:

Nowy termin otwarcia S3 Lubawka – Kamienna Góra

S3 Kamienna Góra – Bolków - terminy, stan prac

Dwujezdniowa S3 Świnoujście – Lubawka w 2024 r.

Nikną szanse na start budowy czeskiej drogi D11 i jej połączenie z S3

 

Z tygodnia na tydzień postępuje budowa 31 km drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Lubawki. Z końcem ubiegłego roku przebity został najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce drążony w skale i trwa wylewanie asfaltu na jezdniach w jego wnętrzu. Na odcinku do Lubawki gotowe są już niemal wszystkie estakady i obiekty inżynierskie oraz nawierzchnia jezdni.

Nowy termin otwarcia S3 Lubawka – Kamienna Góra

Na odcinku Kamienna Góra – Lubawka zaawansowanie prac przekroczyło 92 proc. Obecnie prace skupiają się m.in. na budowie węzła Kamienna Góra Południe, gdzie od miesiąca obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Kierowcy korzystają z nowego 1 km odcinka DW367 i jednocześnie z dwóch skrzyżowań z ruchem okrężnym: rondo wschód i rondo zachód.

Budowa odc. S3 Kamienna Góra - Lubawka - czerwiec 2023 r. Zdjęcia: GDDKIA

Budowa odc. S3 Kamienna Góra - Lubawka - czerwiec 2023 r


W sumie w ramach odcinka realizowane są trzy węzły drogowe: Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe oraz Lubawka. Poza przebudową istniejącego układu drogowego, sieci i infrastruktury towarzyszącej, wykonanych zostało 16 obiektów inżynierskich w ciągu i nad drogą S3 oraz 13 przepustów dla celów ekologicznych (przejścia dla małych zwierząt i płazów).   

Węzeł Lubawka w ciągu drogi S3. Zdjęcia: GDDKIA

Węzeł Lubawka w ciągu drogi s3


Niestety nowym odcinkiem S3-ki nie pojedziemy przed wakacjami. Okazuje się, że wykonawca potrzebuje więcej czasu na ostatnie prace i uzyskanie zezwolenia na użytkowanie. Termin otwarcia odcinka S3 do Lubawki ponownie został przesunięty. Przypominamy, że gotowym odcinkiem mieliśmy pojechać jeszcze w ubiegłym roku, później GDDKIA informowała o I połowie br. Teraz mowa jest o II połowie roku.

Wykonawcą odcinka o długości ok. 15,3 km jest konsorcjum firm Mosty Łódź (lider) i ONDE (partner). Wartość umowy wynosi prawie 900 mln zł.

Węzeł Kamienna Góra Północ w ciągu trasy S3 - czerwiec 2023 r. Zdjęcia: GDDKIA

Węzeł Kamienna Góra Północ w ciągu trasy S3 - czerwiec 2023

S3 Kamienna Góra – Bolków zgodnie z planem- terminy, stan prac

Na odcinku pomiędzy Bolkowem a Kamienną Górą zaawansowanie rzeczowe robót wynosi aktualnie ok. 78 proc. Droga ekspresowa S3 budowana jest w przekroju trasy dwujezdniowej o długości ok. 16,1 km. Każda jezdnia będzie miała po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. W ciągu trasy powstają dwa dwunawowe tunele drogowe: TS-26 o długości ok. 2300 m (pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice) oraz TS-32, o długości ok. 320 m (niedaleko miejscowości Gostków). 

Tunel TS32 w ciągu odc. S3 Bolków - Kamienna Góra - stan prac czerwiec 2023 r. GDDKIA

Tunel TS32 w ciągu odc. S3 Bolków - Kamienna Góra


Aktualnie w tunelu TS-26 na ukończeniu są prace związanych z betonowaniem kap chodnikowych, w ostatnim czasie zakończono montaż izolacji przeciwwodnej. Obecnie układana jest podbudowa pomocnicza z kruszywa oraz podbudowa z betonu asfaltowego pod betonową nawierzchnię drogi. Do dziś wykonano ok. 50 proc. podbudowy w obu nawach tunelu. W najbliższym czasie wykonawca planuje dokończenie podbudowy z betonu asfaltowego oraz rozpoczęcie prac przygotowawczych i docelowych w zakresie układania nawierzchni betonowej.

Tunel TS26 w ciągu trasy S3 do Lubawki - zdjecia: czerwiec 2023 r. GDDKIA

Tunel TS26 w ciągu trasy S3 do Lubawki

W tunelu TS-32 zakończono betonowanie części konstrukcyjnej w tunelu oraz zbrojenie i betonowanie ściany czołowej segmentu wjazdowego/wyjazdowego do tunelu. W najbliższym czasie prowadzone prace będą związane z zasypką na zewnątrz tunelu. W sierpniu wykonawca planuje przystąpić do betonowania nawierzchni w tunelu. Kolejny etap robót przewiduje montaż systemów i wyposażenia w tunelu.

Tunel TS32 na S3 Bolków - Lubawka. Zdjęcia: GDDKIA


Tunel TS32 na S3 Bolków - Lubawka

 

Na ciągu głównym warstwa wiążąca jest już ułożona na 26 proc. Trasy. W najbliższych miesiącach planowane są prace drogowe polegające na ułożeniu podbudowy z masy bitumicznej, wiążącej i ścieralnej.

Układanie nawierzchni na S3 Bolków - Kamienna Góra. Zdjęcia: GDDKIA

Układanie nawierzchni na S3 Bolków - Kamienna Góra


Zaawansowanie robót mostowych wynosi prawie 78 proc. Trwają drobne prace na wszystkich obiektach inżynierskich między innymi na obiektach wykonywanych metodą nasuwania podłużnego, WS-31 o długości ok. 532 m oraz WS-36 o długości ok. 349 m.


Budowa mostu w ciągu S3 Bolków - Kamienna Góra, czerwiec 2023 r

Budowa mostu w ciągu S3 Bolków - Kamienna Góra, czerwiec 2023 r. Zdjęcia: GDDKIA


Przypominamy, że od II połowy maja w rejonie obiektu WS-31 i drogi osiedlowej XXXV-lecia PRL w Gostkowie zamknięta jest droga powiatowa 3466D, ze względu na prowadzone prace przy przepuście. Kierowcy mogą korzystać z wyznaczonego objazdu pod obiektem WS-31.

Wykonawcą tego odcinka jest konsorcjum firm PORR (lider) i PORR Bau. Wartość umowy wynosi ponad 1,5 mld zł.   Udostępnienie trasy S3 kierowcom planowane jest w połowie 2024 roku.

Stan prac na S3 z Bolkowa - czerwiec 2023 r. Zdjęcia: GDDKIA

Stan prac na S3 z Bolkowa - czerwice 2023 r.

Dwujezdniowa S3 Świnoujście – Lubawka w 2024 r.

Trasa pomiędzy Bolkowem a granicą państwa w Lubawce ułatwi dojazd z południa drogą ekspresową S3 do autostrady A4 i dalej na północ do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Ułatwi także komunikację krajową wzdłuż zachodniej granicy Polski. Odcinek od Bolkowa do Lubawki tak jak pozostałe odcinki S3 będzie miał dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu i pas awaryjny.

Przypominamy, że trwa budowa dwóch ostatnich odcinków drogi ekspresowej S3 do Świnoujscia w woj. zachodniopomorskim. Budowa trasy S3 Świnoujście – Troszyn podzielona jest na dwa odcinki. Kierowcy pojadą nimi w II połowie 2024 r.

Na budowie mostu w Wolinie na S3 do Świnoujścia – nowe zdjęcia

Budowa drogi ekspresowej S3 Świnoujście - Troszyn


Nikną szanse na start budowy czeskiej drogi D11 i jej połączenie z S3

Docelowo droga S3 połączy się z czeską autostradą D11 prowadzącą do Pragi. Niestety budowa jej przygranicznych odcinków nawet nie ruszyła. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Nikną szanse na start budowy czeskiej drogi D11 i jej połączenie z S3

Po oddaniu drogi S3 Bolków - Lubawka trasa skończy się w polu

Po oddaniu drogi S3 Bolków - Lubawka trasa skończy się w polu. Czesi nie śpieszą się z budową swojej części w ciągu drogi D11. Zdjęcia: GDDKIA

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S3 Jak dojadę - Bolków Jak dojadę - Kamienna Góra