1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W realizacji droga S12 na granicy województw. Docelowo S12 zepnie A1 ze wschodnią granicą

W realizacji droga S12 na granicy województw. Docelowo S12 zepnie A1 ze wschodnią granicą

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-23
W realizacji droga S12 na granicy województw. Docelowo S12 zepnie A1 ze wschodnią granicą
Droga ekspresowa S12 odcinek po odcinku wchodzi w fazę realizacji. Zdjęcie poglądowe: GDDKIA
Droga ekspresowa S12 odcinek po odcinku wchodzi w fazę realizacji. Jest umowa dla kolejnego jej odcinka w województwie mazowieckim na trasie w kierunku Radomia. Chodzi o 14,4 km fragment S12 między granicą województwa łódzkiego a Przysuchą w woj. mazowieckim. To jedno z zadań w ramach budowy S12-ki, która docelowo połączy autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku. GDDKIA zapowiada, że wkrótce podpisze umowę na sąsiedni odcinek trasy S12 do m. Wieniawa.

Budimex wybuduje część drogi S12 

- Podpisaliśmy umowę na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S12 między granicą województwa łódzkiego i mazowieckiego, a Przysuchą, o długości 14,4 km. Wykonawcą jest firma Budimex, a koszt inwestycji to blisko 452,1 mln złotych – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Zadanie obejmuje zaprojektowanie a potem budowę ponad 14 km odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S12 pomiędzy granicą województw łódzkiego i mazowieckiego a miejscowością Przysucha. Każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości oraz pas awaryjny o szerokości 2,5 metra. W ciągu odcinka powstanie węzeł drogowy w Gielniowie na połączeniu z DW728, ponad 20 obiektów inżynierskich, w tym: wiadukty drogowe, wiadukty w ciągu drogi ekspresowej i przepusty oraz siedem przejść (pięć to przejścia duże). W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie także nowoczesna, zapewniająca bezpieczeństwo infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. O tym jaka nawierzchnię będzie miał odcinek zdecyduje wykonawca.

Kiedy nowy odcinek trasy S12 na Mazowszu?

Prace, zarówno projekt, jak i budowa, mają trwać 43 miesiące od podpisania umowy (tj. 22 maja 2024 r).

- Na wykonanie projektu wykonawca ma 21 miesięcy, w tym uzyskanie decyzji ZRID. Pozostały czas (22 miesiące) to okres prac budowlanych, przy czym w przeciwieństwie do etapu projektowania w okresie budowy uwzględniane będą przerwy na tzw. okresy zimowe (od połowy grudnia do połowy marca) – wyliczają drogowcy.

Oznacza to, ze nowym odcinkiem drogi S12 od łódzkiego do Przysuchy pojedziemy za cztery lata.

Budowa S7 Czosnów – Płońsk z mostem w Zakroczymiu. Kolejne porcje utrudnień i objazdy

Mapa droga ekspresowa S12 w woj. łódzkim i mazowieckim. Umowa dla odc. granica województw - Przysucha

Mapa droga ekspresowa S12 w woj. łódzkim i mazowieckim. Umowa dla odc. granica województw - Przysucha

Mapa: GDDKIA

Bedzie kolejna umowa na budowę S12

W ciągu najbliższych tygodni należy spodziewać się podpisania umowy na kolejny mazowiecki odcinek drogi ekspresowej S12. GDDKIA zapowiada zawarcie kontraktu z wyłonionym wykonawcą odcinka Przysucha – Wieniawa. Tym samym łączna długość realizowanej, w systemie Projektuj i buduj, w woj. mazowieckim trasy S12 przekroczy 30 km.

Budowa drogi S12 w woj. mazowieckim ma kolejnego wykonawcę

Obecnie można już korzystać z blisko 94 km drogi ekspresowej S12 w woj. lubelskim, od Puław do Piask za Lublinem. W realizacji pozostaje 70 z 75 km dalszego odcinka trasy do granicy z Ukrainą.

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S12 Jak dojadę - Przysucha Jak dojadę - Wieniawa