1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Wiosną przetarg na budowę obwodnicy Pradeł. To część dużej inwestycji na DK78

Wiosną przetarg na budowę obwodnicy Pradeł. To część dużej inwestycji na DK78

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-03-29
Wiosną przetarg na budowę obwodnicy Pradeł. To część dużej inwestycji na DK78
Obwodnica Pradeł będzie kontynuacja obwodnicy Kroczyc i Zawiercia w ciągu DK78. Zdjęcia: GDDKIA
Drogowcy mają już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej tzw. ZRID dla obwodnicy Pradeł w ciągu DK78 (woj. śląskie). Uzyskanie tej decyzji to zielone światło do budowy trasy w systemie tradycyjnym. Ogłoszenie przetargu planowane jest w II kwartale tego roku. Obwodnica Pradeł będzie kolejnym elementem układanki tworzącej blisko 50 km nowego przebiegu DK78 pomiędzy Siewierzem i Szczekocinami.

Wojewoda Śląski wydał ZRID dla obwodnicy Pradeł w ciągu DK78. Otwiera to drogę do ogłoszenia przetargu na budowę trasy. 

- Po podpisaniu przez Ministra Infrastruktury aneksu do Programu Inwestycji będziemy mogli ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy, co powinno stać się na początku II kwartału br. – poinformował katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica Pradeł o długości ok. 2,4 km realizowana jest w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Obwodnica Pradeł przebiegać będzie po nowym śladzie, po północnej stronie jako droga główna ruchu przyspieszonego GP o przekroju jednojezdniowym z dwoma pasami ruchu. Realizacja inwestycji wynika również z konieczności dostosowania DK78 do przenoszenia obciążeń 11,5 tony/oś oraz poprawy stanu technicznego jezdni drogi.

Mapa przebiegu obwodnicy Pradeł w ciągu DK78

Mapa przebiegu obwodnicy Pradeł w ciągu DK78

Mapa: GDDKIA

Budowę obejścia Pradeł zaplanowano na lata 2024-2026. Po jego oddaniu poprawi się przepustowość odcinka oraz skróci czas przejazdu z aglomeracji śląskiej w kierunku Kielc.

Obwodnica Pradeł będzie kolejnym elementem układanki tworzącej blisko 50 km nowego przebiegu DK78 pomiędzy Siewierzem i Szczekocinami. Stanowić będzie kontynuację obwodnicy Poręby i Zawiercia, której I etap jest w realizacji, a dla II etapu GDDKIA szuka wykonawcy oraz obwodnicy Kroczyc, której będzie przedłużeniem. W procedowaniu jest też wniosek o decyzję ZRID dla obwodnicy Szczekocin i Goleniów. Projektanci pracują również nad dokumentacją dla rozbudowy odcinka Pradła – Irządze. W efekcie tych wszystkich działań do 2027 r. powstanie w nowym śladzie prawie 55 km DK78 we wschodniej części województwa śląskiego.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 78 Jak dojadę - Kroczyce