1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Ząbkowice Śląskie i Bardo połączy ekspresowa S8

Ząbkowice Śląskie i Bardo połączy ekspresowa S8

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-06-15
Ząbkowice Śląskie i Bardo połączy ekspresowa S8
Obecna DK8 przez Bardo. Za kilka lat nowa trasa S8 połączy Wrocław z Kłodzkiem. Zdjęcia: GDDKIA
Kolejny odcinek drogi ekspresowej S8 Wrocław – Kłodzko przechodzi do realizacji. Drogowcy podpisali umowę na fragment ekspresówki pomiędzy Ząbkowicami Śląskimi a Bardem. W jej ciągu powstaną dwa węzły i 35 obiektów inżynierskich. Kiedy pojedziemy nową trasą S8?

Umowa na odcinek S8 Ząbkowice Ślaskie - Bardo

- Podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie oraz budowę drogi ekspresowej S8 od Ząbkowic Śląskich do Barda, o długości 14 km. To czwarty odcinek dolnośląskiej S8, który wkracza w fazę realizacji – poinformował wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wykonawcą drogi ekspresowej S8 od Ząbkowic Śląskich do Barda jest konsorcjum firm Kobylarnia (lider) oraz Mirbud, a wartość umowy wynosi ponad 378 mln zł.

Umowa na S8 Ząbkowice Ślaskie - Bardo podpisana

Umowa na S8 Bardo - Ząbkowice Śląskie podpisana

Mapa: GDDKIA

W ramach zadania powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa S8 mająca po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny. W ciągu 14 km odcinka zaprojektowano dwa węzły drogowe:

  • Ząbkowice Śląskie Wschód na połączeniu z drogą wojewódzką nr 385,

  • Bardo na połączeniu z obecną DK8.

Węzeł Ząbkowice Śląskie Wsch. w ciągu drogi S8

Węzeł Ząbkowice Śląskie Wsch. w ciągu drogi S8

Zdjęcia: GDDKIA

Ponadto wybudowanych zostanie aż 35 obiektów inżynierskich. Będzie to dziewięć mostów (w tym siedem pełniących również funkcję przejść dla zwierząt), osiem wiaduktów nad drogą ekspresową, dwa wiadukty w ciągu drogi ekspresowej pełniące również funkcję przejścia dla zwierząt oraz 16 przepustów, z czego 14 będzie pełniło również funkcję przejść dla zwierząt.

Droga ekspresowa S8 na odc. Bardo - Ząbkowice Śląskie. Zdjęcia: GDDKIA

Droga ekspresowa S8 na odc. Bardo - Ząbkowice Śląskie. Zdjęcia: GDDKIA

Kiedy koniec budowy S8 do Barda?

Na gotową ekspresówkę musimy poczekać kilka lat. W pierwszej kolejności ruszą prace projektowe, po uzyskaniu decyzji - zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) rozpoczną się prace w terenie. Ich zakończenie planowane jest w II kwartale 2028 r.

Do 2030 r. obecną, wąską DK8 Wrocław - Kłodzko zastąpi droga ekspresowa

Obecną wąską DK8 Wrocław - Kłodzko zastąpi droga ekspresowa

Zdjęcia: GDDKIA

S8 Wrocław – Ząbkowice Śląskie - cztery z sześciu odcinków w realizacji

Trasa S8 będzie przedłużeniem kończącego się na wysokości Magnic koło Kobierzyc odcinka Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8 i drogi ekspresowej S8. Dwujezdniowa, dwupasowa droga ekspresowa S8 pomiędzy Wrocławiem a Bardem, o długości blisko 64 km, jest realizowana w podziale na sześć krótszych odcinków.

W grudniu 2023 r. GDDKIA zawarła umowy na realizację pierwszych trzech odcinków S8 od Kobierzyc pod Wrocławiem do Łagiewnik o łącznej długości 33 km. W trakcie procedury przetargowej są jeszcze dwa odcinki od Łagiewnik do Ząbkowic Śląskich, o łącznej długości ok. 17 km. Jak zaznaczają drogowcy, w przyszłości odcinek pomiędzy węzłami Kobierzyce i Łagiewniki Zachód będzie można rozbudować o trzeci pas ruchu, wykorzystując w tym celu pozostawioną rezerwę w pasie dzielącym.

W trakcie przygotowania Programu Inwestycji jest fragmnet z Barda do Kłodzka. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, w którym zostaną przeanalizowane możliwe przebiegi trasy na tym odcinku, z wykorzystaniem analizowanych we wcześniejszych etapach wariantów. Wykonane analizy mają wskazać wariant preferowany do dalszej realizacji. Zostanie on połączony z planowaną obwodnicą Złotego Stoku.

Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S8 Wrocław - Kłodzko

Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S8 Wrocław - Kłodzko

Mapa: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S8 Jak dojadę - Bardo Jak dojadę - Kłodzko