1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Zakopiankę czekają liczne przebudowy. Jest przetarg na prace w Libertowie, ale to nie jedyna inwestycja na DK7 Kraków - Myślenice

Zakopiankę czekają liczne przebudowy. Jest przetarg na prace w Libertowie, ale to nie jedyna inwestycja na DK7 Kraków - Myślenice

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-03-24
Zakopiankę czekają liczne przebudowy. Jest przetarg na prace w Libertowie, ale to nie jedyna inwestycja na DK7 Kraków - Myślenice
Ruszył przetarg na przebudowę Zakopianki w Libertowie. Kolejne inwestycje w przygotowaniu Zdjęcia: GDDKIA
Drogowcy ogłosili przetarg na przebudowę Zakopianki (DK7) w Libertowie. To dość duża inwestycja w ramach której ma powstać m.in. tunel (przejazd) pod Zakopianką, trzy kładki dla pieszych a droga ma być kompleksowo przebudowana. W planach są kolejne przebudowy na Zakopiance, które prowadzone będą w Jaworniku, Myślenicach, Krzyszkowicach, Gaju i Głogoczowie.

GDDKIA planuje szereg inwestycji na obecnej Zakopiance tj. DK7 między Krakowem a Myślenicami. Mają one zmniejszyć korki i poprawić bezpieczeństwo. 

 

Zakopianka z tunelem w Libertowie

Inwestycja zakłada kompleksową przebudowę układu drogowego w Libertowie. Zostanie zlikwidowane skrzyżowanie Zakopianki z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą (km 674+763). Z drogi krajowej nr 7 będzie można w tym miejscu skręcać tylko w prawo. W zamian za to pod Zakopianką powstanie tunel o długości 52 m, który pozwoli na przejazd między wschodnią a zachodnią częścią Libertowa (km 675+641). Zostanie on zlokalizowany niespełna kilometr na południe od likwidowanego skrzyżowania. W tunelu będzie też ciąg pieszo-rowerowy. W okolicy likwidowanego skrzyżowania powstanie kładka (km 674+733 DK7), która zastąpi przejście dla pieszych.

Zostaną również zlikwidowane skręt w prawo z Zakopianki w ul. Wesołą w Libertowie (jadąc od strony Krakowa) i skręt w prawo w ul. Parkową w Gaju (jadąc od strony Myślenic) oraz możliwości wyjazdu z tych ulic na DK7. Zamiast obecnego przejścia dla pieszych powstanie kładka (km 676+225). Odcięte od DK7 drogi gminne zostaną połączone z drogami łącznikowymi równoległymi do Zakopianki.

Poza dwiema wspomnianymi kładkami planowana jest jeszcze trzecia, w okolicy obecnego przejścia w Libertowie przy skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Rumianą i ul. Przylesie (km 675+383 DK7). Powstanie ona w miejscu obecnego przejścia dla pieszych.

- Wzdłuż zakopianki zostanie poprawiona i uzupełniona sieć dróg lokalnych, co pozwoli kierowcom na korzystanie z tunelu i wjazd na DK7 w kierunku Krakowa i Myślenic. Poszerzymy drogę łącznikową po wschodniej stronie DK7 w Libertowie i przebudujemy wjazdy na posesje. Wybudujemy również dwa ronda. Pierwsze powstanie na skrzyżowaniu ul. Świetlistej, drogi łącznikowej równoległej do zakopianki i drogi umożliwiającej włączenie się do ruchu na DK7 w miejscu likwidowanego skrzyżowania. Drugie na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i drogi łącznikowej prowadzącej do tunelu pod zakopianką – wyliczają drogowcy.

W ramach inwestycji zostaną wybudowane także ekrany akustyczne, ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż drogi łącznikowej pomiędzy ul. Jana Pawła II a ul. Przylesie i dwa przepusty nad potokiem Olszynka na drogach dojazdowych.

Obecnie drogowcy szukają wykonawcę prac, które mają potrwać 39 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca w czasie robót budowlanych).

Powstanie plan przebudowy Zakopianki w ciągu DK47. Budowa dopiero po 2028 r.

Budowa węzła na Zakopiance w Gaju

Trwa budowa węzła w Gaju, który zastąpi skrzyżowanie DK7 z ul. Widokową i ul. Zadziele. Wykonawca przebudowuje sieci techniczne, buduje mur oporowy i przygotowuje platformy robocze, które będą wykorzystywane przy palowaniu. Na wiadukcie, który zostanie zbudowany nad DK7, będzie również chodnik dla pieszych.

Utrudnienia na Zakopiance w Gaju. Powstaje węzeł drogowy - zdjęcia

Prace na Zakopiance Dk7 w Gaju

Prace na Zakopiance DK7 w Gaju

 

W projektowaniu węzły w Krzyszkowicach i Myślenicach

Kończą się prace projektowe dotyczące budowy węzłów w Krzyszkowicach i Myślenicach. W marcu do Wojewody Małopolskiego wpłynął wniosek o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla węzła w Myślenicach. Po jej uzyskaniu GDDKIA będzie mogła ogłosić przetarg na wykonawcę tego obiektu.

W Krzyszkowicach powstanie tunel pod Zakopianką, w który będzie również wydzielone przejście dla pieszych.

W Myślenicach, wraz z planowanym węzłem łączącym ul. Sobieskiego z DK7, zostanie zbudowana także kładka dla pieszych.

Węzeł w Jaworniku na etapie decyzji środowiskowej

Drogowcy przypominają, że na decyzję środowiskową czeka też nowy węzeł w Jaworniku.

- Złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla węzła w Jaworniku. Po jej uzyskaniu będziemy mogli rozpocząć prace związane z przygotowaniem szczegółowego projektu budowlanego węzła – zapowiadają przedstawiciele krakowskiego oddziału GDDKIA.

W planach przebudowa DK7 w Głogoczowie

Trwają prace nad przygotowaniem koncepcji przebudowy DK7 w Głogoczowie. Wykonawca odpowiedzialny za stworzenie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej sprawdza możliwości zmian na tym odcinku.

Startują prace dla kolejnego odcinka Zakopianki

Zakopianka w Głogoczowie
Zakopianka w Głogoczowie

Nowe kładki dla pieszych w Mogilanach i Głogoczowie

Prowadzone są prace projektowe nad kładkami w Mogilanach i w Głogoczowie. Planujemy wystąpić w tym roku z wnioskami o pozwolenia na budowę tych obiektów.

Węzeł Kraków Południe (połączenie A4 z Zakopianką) będzie rozbudowany

Jedną z większych inwestycji będzie również rozbudowa węzła Kraków-Południe na połaczeniu autostrady A4 z Zakopianką.  - W lutym br. złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Trwają prace projektowe nad przygotowaniem koncepcji przebudowy i rozbudowy węzła Kraków Południe, który sąsiaduje z układem drogowym w Libertowie - informuje GDDKIA.

Celem inwestycji będzie poprawa przepustowości węzła i DK7 od autostrady do granic Krakowa. Projektant planuje powstanie nowej estakady na Zakopiance, na którą zostanie skierowany ruch tranzytowy z Krakowa i autostrady na południe. Ruch lokalny odbywałby się oddzielnymi drogami. 

Jaki będzie węzeł Kraków Południe (A4 z DK7) po rozbudowie? GDDKIA złożyła wniosek o decyzję środowiskową

Nowy węzeł Kraków Południe rozdzieli ruch lokalny od tranzytowego

Nowy węzeł Kraków Południe rozdzieli ruch lokalny od tranzytowego. Zdjęcia: GDDKA

Nowa Zakopianka - ekspresowa S7 Kraków - Myślenice

Docelowo ma powstać nowa droga ekspresowa pomiedzy Krakowem a Myslenicami. Obecnie trwają wstepne prace na wytyczeniem korytarza przebiegu nowej Zakopianki. Niestety sa bardzo duże problemy z wypracowaniem jakiegokolwiek wariantu nowej S7.

Co dalej z nową Zakopianką? Potrzeba więcej czasu na wariant społeczny S7 Kraków – Myślenice

Warianty przebiegu S7 Kraków - Myślenice proponowane przez GDDKIA
Warianty przebiegu S7 Kraków - Myślenice proponowane przez GDDKIA nie spotkały sie z pozytywnym odbiorem. Mapa: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 7