Zaplanują obwodnicę Chełma jako dwujezdniową drogę S12
W dwa lata ma powstać koncepcja programowa i dokumentację do przetargu dla obwodnicy Chełma w ciągu drogi S12. Obwodnica będzie mieć 17 km a jej budowa zakończy się w 2024 r. Zdjęcia: GDDKIA

Wybrano najkorzystniejszą ofertę na opracowanie koncepcji programowej obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. Okazała się nią oferta złożona przez Mosty Katowice. Prace planistyczne mają zająć niespełna dwa lata. Później ogłoszony będzie przetarg na wybór wykonawcy w formuje projektuj i buduj. To jeden z trzech odcinków na jakie podzielono realizacje drogi S12 w woj. lubelskim.

- Oferta firmy Mosty Katowice okazała się najkorzystniejsza spośród ośmiu jakie wpłynęły w przetargu na opracowanie koncepcji programowej obwodnicy Chełma. Jeśli w ciągu 10-dni nie wpłyną odwołania od wyboru to jeszcze w sierpniu podpiszemy umowę z wykonawcą – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Lublinie.

- Zadaniem projektantów będzie opracowanie analiz i prognozy ruchu, dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej dla celów projektowania dróg, a także dokumentacji geologiczno–inżynierskiej, hydrogeologicznej, geotechnicznej i hydrologiczno-hydraulicznej. To pozwoli zaprojektować ostateczny techniczny wariant realizacji inwestycji i przeprowadzić rozpoznanie podłoża gruntowego – wyjaśniają drogowcy.

Projektanci przeanalizują projekt dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu. Jeśli z analiz i prognoz ruchu będzie wynikała potrzeba zachowania rezerwy pod trzeci pas ruchu przedstawią także rozwiązania wariantowe. Czas realizacji to 23 miesiące a koszt ok. 3,1 mln zł. Efekty pracy projektantów posłużą do opracowania dokumentacji przetargowej na wyłonienie wykonawcy inwestycji w trybie projektuj i buduj.

 

Mapa przebiegu drogi ekspresowej na odcinku obwodnicy Chełma

Mapa przebiegu drogi ekspresowej na odcinku obwodnicy Chełma. Mapa: GDDKIA

Przypomnijmy, przebieg drogi ekspresowej S12 na 17 kilometrowym odcinku obwodnicy Chełma jest już ustalony decyzją środowiskową i nie podlega zmianie. Zakończenie realizacji zadania i udostępnienie obwodnicy kierowcom przewidywane jest w 2024 r.

Przygotowaniami do realizacji objęty jest blisko 75-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S12 w województwie lubelskim. Biegnie on od węzła Piaski Wschód do granicy z Ukrainą w Dorohusku. Zadanie podzielono na trzy części, w tym obwodnicę Chełma. Komisja przetargowa ocenia jeszcze oferty złożone na pozostałe dwie części trasy.

Droga ekspresowa S12 docelowo ma liczyć 315 km. Zgodnie z planami pobiegnie z centrum kraju – (Piotrków Trybunalski, gdzie połączy się z drogą ekspresową S8 i autostradą A1) przez Opoczno, Radom (połączenie z drogą S7), Lublin (połączenie z S19 i S17) do Dorohuska na granicy z Ukrainą.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

s12_do_belchatowa
2019-02-20 06:20
Przekaż, podaj dalej ten wpis: Popierajmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: