WAŁBRZYCH - MAPA SAMOCHODOWA

WAŁBRZYCH - NA MAPIE

Wałbrzych jest miastem powiatowym położonym w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim (w latach 1975-1998 Wałbrzych był siedzibą władz województwa wałbrzyskiego). Leży w Środkowych Sudetach, w szerokiej kotlinie w Górach Wałbrzyskich, nad Pełcznicą. Granice administracyjne obejmują obszar 85 km2, który zamieszkały jest ponad 120 tys. mieszkańców, co czyni miasto drugim pod tym względem w województwie dolnośląskim (za Wrocławiem). Sieć drogową miasta tworzy droga krajowa nr 35 i drogi wojewódzkie nr: 367, 375, 376, 379 i 381.

Wałbrzych

Wałbrzych leży na wysokości 450 - 500 m n.p.m. w malowniczej kotlinie, nad którą rozciągają się lesiste pasma Gór Wałbrzyskich. Najwyżej położony punkt Wałbrzycha znajduje się na górze Borowej, na wysokości, bagatela, 853 m n.p.m. W mieście zwiedzać można zabytki przede wszystkim XVIII-XX-wieczne, jednak największą atrakcją Wałbrzycha jest położony na północy miasta gotycki zamek Książ.

Drogi w Wałbrzychu

Wałbrzych posiada bardzo korzystne położenie komunikacyjne leży w pobliżu skrzyżowania autostrad - A4 i przyszłej drogi ekspresowej S3.

Jedyną drogą krajową Wałbrzycha a przez to najważniejszą trasą miasta jest droga krajowa nr 35, przebiegająca przez jego centrum na osi północ-południe. DK35 to 91-kilometrowa droga relacji Wrocław – Golińsk na polsko-czeskiej granicy. Droga ta biegnie m.in. przez Świebodzice, Świdnicę, Gniechowice i Bielany Wrocławskie. W planach jest realizacja niedokończonej obwodnicy Wałbrzycha, na którą mogłaby przenieść się krajowa 35-ka. Projekty zakładają wybudowanie dwóch nitek (wschodniej i zachodniej) wokół miasta, jednak z wielu powodów (m.in. protestów mieszkańców ościennych gmin) budowa wciąż nie może wyjść z fazy planowania do fazy realizacji. Na północy miasta, na wysokości Świebodzic DK35 łączy się z DK34 prowadzącą do krajowej piątki i trójki.

Na terenie Wałbrzycha wiedzie także pięć (wszystkie zaczynają tu swój bieg) dróg wojewódzkich – nr 367, 375, 376, 379 i 381.

  • DW367 to 68-kilometrowa droga zaczynająca bieg na ślimaku przy ul. 1 Maja (odbija od krajowej 35-ki), wiodąca na zachód m.in. przez Boguszów-Gorce, Kamienną Górę i Kowary aż do Jeleniej Góry, gdzie wpada w krajową drogę nr 3.
  • DW375 także startuje na południowym-zachodzie miasta, jednak kieruje się na północ, by po 20 km dotrzeć do Dobromierza. 375-ka mija po drodze Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój.
  • Droga wojewódzka nr 376 to bardzo lokalna droga długości 14 km. Startuje na północy Wałbrzycha, odbijając na zachód od krajowej 35-ki na skrzyżowaniu Wrocławskiej i Uczniowskiej. Minąwszy Szczawno-Zdrój dociera do Jabłowa, gdzie kończy swój bieg.
  • DW379 to droga wojewódzka o długości ok. 19 km, łącząca Wałbrzych i Świdnicę. Zaczyna bieg na południu Wałbrzycha, kierując na północny-wschód. Przecina krajową 35-kę, by wpaść w nią ponownie w Świdnicy.
  • Ostatnia z dróg wojewódzkich w granicach Wałbrzycha to DW381, która łączy to miasto z Kłodzkiem. Droga zaczyna bieg w centrum Wałbrzycha, odbijając na wschód od krajowej 35-ki na skrzyżowaniu Armii Krajowej i 11 Listopada. 54 km dalej, po minięciu m.in. Głuszycy oraz Jedliny-Zdroju, DW381 dociera do północno-zachodnich obrzeży Kłodzka, gdzie kończy swój bieg.

WAŁBRZYCH - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Wałbrzych. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Wałbrzych. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
zobacz aktywną mapę

WAŁBRZYCH - WAŻNE MIEJSCA NA DROGACH

WAŁBRZYCH - GŁÓWNE DROGI i ULICE

35

Droga krajowa 35
granica państwa (Czechy) - Mieroszów - Wałbrzych - Świebodzice - Świdnica - Wrocław

367

Droga wojewódzka 367
Jelenia Góra - Kowary - Kamienna Góra - Wałbrzych

375

Droga wojewódzka 375
Dobromierz - Wałbrzych

376

Droga wojewódzka 376
Wałbrzych - Szczawno-Zdrój - Jabłów

379

Droga wojewódzka 379
Wałbrzych - Modliszów - Świdnica

POWIĄZANE Z MIEJSCOWOŚCIĄ WAŁBRZYCH
obwodnica Wałbrzycha

POPULARNE W CONADROGACH.PL