1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Suwałki - mapa samochodowa

SUWAŁKI - MAPA SAMOCHODOWA

SUWAŁKI - NA MAPIE

Suwałki

Suwałki to miasto powiatowe położone w północno-wschodniej Polsce, w północnej części województwa podlaskiego (w latach 1975-1998 Suwałki była siedzibą władz województwa suwalskiego). Leży na Równinie Augustowskiej, nad Czarną Hańczą (lewy dopływ Niemna). Powierzchnia Suwałk to ok. 66 km kw., na których mieszka niecałe 70 tys. ludzi. Główne drogi Suwałk to przyszła droga ekspresowa S61, droga krajowe nr 8 oraz drogi wojewódzkie nr 652, 653 i 655.
Suwałki

Historia Suwałk sięga 2. poł. XVII w., kiedy to tereny na których dziś leży miasto, Jan Kazimierz nadał zakonowi kamedułów. Z biegiem lat Suwałki stały się głównym ośrodkiem usługowym wobec położonego nieopodal kompleksu dóbr kamedułów wigierskich. Do dziś klasztor w Wigrach – oprócz bogactwa natury wokół Suwałk (Puszcza Augustowska, Wigierski Park Narodowy, Dolina Rospudy) – to główna atrakcja turystyczna regionu.

Drogi w Suwałkach

Główne drogi Suwałk to krajowa droga nr 8 a także (jeszcze nieistniejąca) długo wyczekiwana obwodnica miasta, wiodąca przez centrum. Tę pierwszą ma tworzyć droga ekspresowa S61, na budowę której ogłoszono przetarg 12 listopada 2014 r. Inwestycja będzie realizowana w systemie „Projektuj (Optymalizuj) i Buduj”. Obwodnica ominie Suwałki od zachodu i północy – dwujezdniowa droga ekspresowa S61 o nawierzchni betonowej będzie zaczynała się na węźle „Suwałki Południe” (koniec obw. Augustowa) i kończyła na węźle „Suwałki Północ” (bez tego węzła), a z istniejącą drogą krajową nr 8 będzie się łączyła jednojezdniowym łącznikiem, tzw. łącznica węzła „Suwałki Północ”. Planowana długość obwodnicy to 12,83 km. W ramach przedsięwzięcia rozbudowany zostanie węzeł Suwałki Południe, powstanie tez nowy węzeł Suwałki Zachód.

Droga krajowa nr 8 biegnie natomiast przez miasto z północy na południe ulicami Wojska Polskiego, Sejneńską, Podhorskiego i Pułaskiego. Krajowa 8-ka łączy granicę polsko-czeską w Kudowie-Zdroju (województwo dolnośląskie) z granicą państwa z Litwą w Budzisku (województwo podlaskie). Droga jest sukcesywnie rozbudowywana na trasę ekspresową S8 – kolejne odcinki tej drogi zastępują „starą” 8-kę. Biegnie m.in. przez Kłodzko, Niemczę, Radziejowice, Warszawę, Radzymin, Ostrów Mazowiecką, Zambrów, Białystok i Augustów. Śladem krajowej 8-ki przez Polskę wiedzie także droga międzynarodowa E67 – trasa europejska pośredni relacji północ-południe, łącząca Europę Środkową z Finlandią. Na odcinku od Helsinek do Warszawy nazywana jest Via Baltica. Biegnie przez Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Czechy a jej długość to 1673 km.

Przez Suwałki biegną trzy drogi wojewódzkie – nr 652, nr 653 i nr 655. Pierwsza z nich właśnie w Suwałkach – na Rondzie Solidarności odbija na zachód od drogi krajowej nr 8 – zaczyna swój bieg. DW652 to droga długości 81 km, biegnąca równoleżnikowo, łącząca Suwałki z Kowalami Oleckimi w województwie warmińsko-mazurskim.

DW653 biegnie przez Suwałki tranzytem, przecinając je ze wschodu na zachód. Jest to droga o długości ok. 74 km, łącząca Olecko (województwo warmińsko-mazurskie) i Poćkuny (województwo podlaskie). Droga biegnie – oprócz Suwałk – przez Bakałarzewo i Sejny.

Droga wojewódzka nr 655 także nie startuje w Suwałkach, ale przecina je z północy na południe ulicami Buczka, Wojska Polskiego, Kościuszki i Reja. To zdecydowanie najdłuższa z suwalskich dróg wojewódzkich. Ma 120 km długości, łączy Kąp (województwo warmińsko-mazurskie) i Rutkę-Tartak (województwo podlaskie). Oprócz Suwałk droga mija Olecko, Raczki i Jeleniewo.

SUWAŁKI - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Suwałki. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Suwałki. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
SUWAŁKI - aktualna mapa dróg

SUWAŁKI - GŁÓWNE DROGI I ULICE

SUWAŁKI - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Suwałki

SUWAŁKI - JAK DOJADĘ

SUWAŁKI - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL