1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Częstochowa - mapa samochodowa

CZĘSTOCHOWA - MAPA SAMOCHODOWA

CZĘSTOCHOWA - NA MAPIE

Częstochowa

Częstochowa jest miastem powiatowym położonym w południowej Polsce, w północnej części województwa śląskiego (w latach 1975-1998 Częstochowa była siedzibą władz województwa częstochowskiego). Leży na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej i częściowo na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, nad rzeką Wartą. Częstochowa liczy 231 tys. mieszkańców a jej powierzchnia zajmuje prawie 160 km kw. Przez Częstochowę przebiegają cztery drogi krajowe: DK1, DK43, DK46 i DK91. Sieć drogowa uzupełniają też drogi wojewódzkie nr 483, 491, 494, 786 i 908.
Częstochowa

Częstochowa jest największym ośrodkiem kultu religijnego w naszym kraju. Rocznie przybywa tu ponad 4 miliony turystów i pielgrzymów. Największą atrakcją miasta jest zespół klasztorny paulinów na Jasnej Górze – bazylikowy kościół Wniebowzięcia NMP i Znalezienia Krzyża Św. (XVII w.) wykorzystujący gotycką (XV w.) halę, wieża z XVII w., jeden z najbogatszych skarbców kościelnych w Polsce oraz kaplica Narodzenia NMP z gotyckim prezbiterium z XV w., w której znajduje się wczesnobarokowy ołtarz z hebanu i srebra ze słynnym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej (XIV w.).

Drogi w Częstochowie

Częstochowę przecinają cztery drogi krajowe, w tym najstarsza z nich – droga krajowa nr 1. Jest to jedna z głównych tras w Polsce o przebiegu południkowym. Stanowi polską część międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E75 Helsinki – Gdańsk – Łódź – Budapeszt – Ateny. Biegnie przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie. Jej aktualna długość to 231 km, jednak wraz z powstawaniem kolejnych odcinków autostrady A1 jej długość się zmniejsza a obowiązki „starej” DK1 przejmuje droga nr 91. DK1 prowadzi przez Częstochowę al. Wojska Polskiego – szeroką, dwujezdniową drogą na wschodzie miasta.

Droga krajowa nr 43 przebiega przez województwa: łódzkie, opolskie i śląskie. W Częstochowie, na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego (DK1) i Jagiellońskiej, zaczyna swój 75-kilometrowy bieg do Wielunia. DK43 biegnie przez centrum Częstochowy ulicami Jagiellońską, al. Bohaterów Monte Cassino, św. Barbary, Okulickiego i św. Rocha.

Kolejną drogą krajową Częstochowy jest droga krajowa nr 46 – droga o długości ok. 270 km, łącząca Kłodzko i Szczekociny; mija Lubliniec, Opolę i Nysę. Biegnie przez województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie. DK46 przebiega przez Częstochowę z południowego-zachodu na południowy-wschód ulicami Przejazdową Główną, omija Jasną Górę, następnie wiedzie al. Jana Pawła II, al. Wojska Polskiego (wspólnie z krajową 1-ką) i Bugajską opuszcza miasto.

Ostatnia z częstochowskich krajówek to droga krajowa nr 91 – to trasa o długości ok. 446 km, która jest bezpłatną alternatywą dla autostrady A1. Łączy Częstochowę z Gdańskiem. DK91 startuje w Częstochowie, na skrzyżowaniu Warszawskiej i al. Jana Pawła II (odbija na północ od krajowej 46-ki). Po przecięciu krajowej 1-ki droga opuszcza miasto ul. Rędzińską, kierując się na północny-wschód.

Od ruchu tranzytowego Częstochowę odciąży powstająca autostrada A1. Autostrada A1 ma przebiegać północnymi i zachodnimi obrzeżami Częstochowy, tworząc zachodnią, autostradową obwodnicę miasta. Droga powinna powstać przez 2020 r.

W granicach miasta biegnie także pięć dróg wojewódzkich – wszystkie zaczynają tu swój bieg.

DW483 – odbija na północ od krajowej 46-ki na północy miasta. To 95-kilometrowa trasa, biegnąca do Łasku w województwie łódzkim.

DW491 – startuje na północnych obrzeżach miasta, na skrzyżowaniu Sejmowej i Ludowej, odbijając na północ od wojewódzkiej 483-ki. Ma 35 km długości i łączy to miejsce z Raciszynem w województwie łódzkim.

DW494 – zaczyna bieg na zachodnich obrzeżach Częstochowy, odbijając od krajowej 43-ki. Droga ma 73 km długości, biegnie na zachód, przez Olesno docierając do wsi Bierdzany w województwie opolskim.

DW786 – droga rozpoczyna swój 120-kilometrowy bieg na skrzyżowaniu ulic Rędzińskiej i Batalionów Chłopskich na północno-wschodnich rogatkach Częstochowy. Biegnie na wschód przez Koniecpol i Włoszczowę do Kielc.

DW908 – trasa o długości ok. 45 km, łącząca Częstochowę i Tarnowskie Góry. 908-ka zaczyna bieg na skrzyżowaniu Jagiellońskiej i Bohaterów Monte Cassino na południu Częstochowy, odbijając od krajowej 43-ki. Droga biegnie ulicami Sabinowską i Dźbowską, po czym ul. Powstańców Warszawy opuszcza Częstochowę, kierując się na południe.

CZĘSTOCHOWA - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Częstochowa. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Częstochowa. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
CZĘSTOCHOWA - aktualna mapa dróg

CZĘSTOCHOWA - GŁÓWNE DROGI I ULICE

CZĘSTOCHOWA - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Częstochowa

CZĘSTOCHOWA - JAK DOJADĘ

CZĘSTOCHOWA - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL