1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Gliwice - mapa samochodowa

GLIWICE - MAPA SAMOCHODOWA

GLIWICE - NA MAPIE

Gliwice

Gliwice to miasto powiatowe położone w południowej Polsce, w zachodniej części województwa śląskiego (w latach 1975-1998 Gliwice były częścią województwa katowickiego). Leży na Wyżynie Śląskiej (dokładnie na Wyżynie Katowickiej), w zachodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, nad Kłodnicą (prawy dopływ Odry). Gliwice liczą 184 tys. mieszkańców a ich powierzchnia zajmuje prawie 134 km kw. Przez Gliwice przebiegają dwie autostrady A1 i A4, drogi krajowe nr 44, 78 i 88 oraz drogi wojewódzkie nr 408, 901 i 902.
Gliwice

Gliwice to jedno z najstarszych polskich miast (biorąc pod uwagę pierwszą lokację), bo prawa miejskie zostały im nadane już w połowie XIII w. (różne źródła mówią o latach 1246 lub 1254). Co ciekawe, bardzo długo katalizatorem rozkwitu miasta nie było górnictwo ani w ogóle przemysł ciężki, ale... piwowarstwo, sukiennictwo i tkactwo (także jedwabiu). Dopiero w połowie XIX w. Gliwice opanowały wydobycie węgla i hutnictwo (w 1848 r. powstała huta Hermina, obecnie Łabędy). 31 sierpnia 1939 r. miała miejsce akcja dywersyjna żołnierzy niemieckich (przebranych w polskie mundury) na radiostację w Gliwicach, którą to akcją nazistowska propaganda tłumaczyła późniejszą agresję na Polskę (tzw. prowokacja gliwicka). Dziś w Gliwicach oprócz zwiedzania licznych zabytków (m.in. XV-wiecznych murów miejskich i ratusza z tego czasu) można wybrać się na zakupy do największej w Europie galerii handlowej Europa Centralna.

Drogi w Gliwicach

Przez teren Gliwic przebiegają dwie autostrady – A1, zwana Autostradą Bursztynową oraz autostrada A4. Obie spotykają się na największym w Europie węźle autostradowym Gliwice-Sośnica, na południowym-wschodzie miasta. Autostrada A1 biegnie wschodnimi obrzeżami miasta wzdłuż osi północ-południe. To trasa biegnąca przez Polskę południkowo; w tym miejscu omija GOP, wiodąc jego zachodnimi rubieżami. A1 łączy Trójmiasto, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Górny Śląsk z granicą polsko-czeską. Docelowo ma mieć prawie 570 km długości. Istniejący odcinek na południe od Pyrzowic (do granicy) stanowi dla Gliwic połączenie bezpośrednie z Republiką Czeską, ale także z górnośląskimi miastami – Rybnikiem i Żorami na południu (ROW) oraz Piekarami Śląskimi i Bytomiem na północnym-wschodzie.

Południowymi i zachodnimi obrzeżami Gliwic wiedzie druga z wymienionych autostrad – A4 (z węzłami: Kleszczów, Ostropa, Bojków i Gliwice-Sośnica). A4-ka (którą biegnie trasa europejska E40 – trasa bezpośrednia relacji wschód-zachód o długości ok. 8000 km, łącząca Calais nad Kanałem La Manche we Francji z granicą Kazachstanu i Chin) jest najdłuższą autostradą w Polsce. Łączy granicę kraju z Niemcami w Jędrzychowicach z Korczową na granicy z Ukrainą. Docelowo jej długość wyniesie 670 km. Przebiega przez wszystkie województwa południowej Polski i największe miasta regionu jak Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów i Tarnów. Autostrada A4 łączy Gliwice bezpośrednio z Katowicami i dalej województwem małopolskim na wschodzie oraz województwem opolskim (powiat strzelecki) na zachodzie.

W administracyjnych granicach Gliwic biegną także trzy drogi krajowe. Pierwsza z nich to droga krajowa nr 44, łącząca Gliwice z Krakowem. Droga zaczyna swój bieg na wylocie z Gliwic, na rondzie na ul. Pszczyńskiej, tuż przy węźle Gliwice-Sośnica, gdzie przecinają się autostrady A4 i A1. Kierując się na południowy-wschód po chwili od startu opuszcza Gliwice i kieruje się do Mikołowa a dalej przez Tychy, Oświęcim i Zator dociera do stolicy Małopolski po 104 km od startu. 44-ka biegnie równolegle z autostradą A4, w odległości kilkudziesięciu (miejscami kilkunastu) kilometrów od niej.

Drugą krajówką Gliwic jest droga nr 78, która przecina centrum miasta w przybliżeniu wzdłuż osi północ-południe, będąc dość uciążliwą dla gliwiczan. Na wjeździe do miasta droga przecina autostradę A4 (na węźle Bojków) i kieruje się do centrum miasta. Biegnie ul. Jana Pawła II, przejeżdża obok rynku i ul. Dworcową dociera do skrzyżowania z Wyszyńskiego. Tam skręca w lewo na styku z droga wojewódzką nr 901. Po przejściu w ul. Orlickiego DK78 biegnie wśród ogródków działkowych, przecina tory kolejowe, kolejny raz drogę wojewódzką nr 901 po czym łukiem skręca w prawo, w ul. Świętojańską. Po dojechaniu do skrzyżowania z Tarnogórską, 78-ka skręca w nią w lewo i prowadzi na północny-wschód. Przecina krajową 88-kę i opuszcza Gliwice ul. Tarnogórską. DK78 łączy Gliwice bezpośrednio z Rybnikiem na południu oraz Zabrzem i Tarnowskimi Górami na północ od miasta a pośrednio z granicą polsko-czeską i ziemią świętokrzyską. Jest to droga o długości ok. 230 km, łącząca województwa śląskie (Chałupki na granicy z Czechami) i świętokrzyskie (Chmielnik). Biegnie m.in. przez Wodzisław Śląski, Zabrze, Szczekociny i Jędrzejów.

Ostatnia droga krajowa miasta to DK88, która przecina je z zachodu na wschód Aleją Jana Nowaka-Jeziorańskiego (to długa ulica, która swą nazwę zachowuje mimo wkraczania do kolejnych miast od Gliwic przez Zabrze po Bytom) wiodąc północnymi obrzeżami Gliwic. Droga krajowa nr 88 to dość krótka jak na drogę krajową trasa, licząca 51 km długości, łącząca Strzelce Opolskie i Bytom. Na zachód od GOP biegnie wspólnie z autostradą A4. W regionie biegnie wspomnianą aleją Nowaka-Jeziorańskiego od Gliwic aż po Bytom.

W Gliwicach biegną także trzy drogi wojewódzkie. Pierwsza z nich to droga wojewódzka nr 408, 40-kilometrowa trasa łącząca Gliwice z Kędzierzynem-Koźlem w województwie opolskim. Startuje na południu Gliwic, odbijając na zachód od krajowej 78-ki na skrzyżowaniu Rybnickiej i Nowego Światu. Tą ostatnią DW408 wiedzie na zachód, przechodzi w Słowackiego a następnie Daszyńskiego, którą opuszcza Gliwice, przecinając na ich rogatkach autostradę A4.

Druga z dróg wojewódzkich Gliwic to DW901, która wyprowadza ruch z centrum miasta na północ, w kierunku Olesna w województwie opolskim. Droga wojewódzka nr 901 zaczyna bieg na skrzyżowaniu Strzody i Częstochowskiej w centrum Gliwic, odbijając od krajowej 78-ki. Na pl. Piastów droga skręca w ul. Bohaterów Getta, przechodzi w Toszecką i kierując się do wylotu z miasta przecina jeszcze dwie drogi krajowe – nr 78 a po chwili także nr 88 po czym opuszcza Gliwice, kierując się na północny-zachód. Mija m.in. Pyskowice, Zawadzkie i Dobrodzień po czym dociera do Olesna po 75 km od startu.

Ostatnia i bodaj najważniejsza z gliwickich dróg wojewódzkich to DW902, czyli Drogowa Trasa Średnicowa. To trasa relacji Katowice-Chorzów-Świętochłowice-Ruda Śląska-Zabrze-Gliwice długości ok. 22 km. To jedna z ważniejszych dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego tras relacji wschód-zachód (łączy główne miasta całego Okręgu) o potężnym natężeniu ruchu. Aktualnie DW902 zaczyna swój bieg w okolicach węzła Gliwice-Sośnica (biegnie na zachód od niego), na południowo-wschodnich obrzeżach Gliwic, jednak w planach jest dalsza rozbudowa Drogowej Trasy Średnicowej na zachód aż do centrum miasta (ma docierać aż do krajowej 88-ki, biegnącej al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego). 902-ka łączy Gliwice bezpośrednio z Zabrzem, położonym tuż za linią autostrady A1.

GLIWICE - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Gliwice. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Gliwice. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
GLIWICE - aktualna mapa dróg

GLIWICE - GŁÓWNE DROGI I ULICE

GLIWICE - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Gliwice

GLIWICE - JAK DOJADĘ

GLIWICE - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL