1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Katowice - mapa samochodowa

KATOWICE - MAPA SAMOCHODOWA

KATOWICE - NA MAPIE

Katowice

Katowice - miasto wojewódzkie (od 1922 r.) położone w południowej Polsce, w centralnej części województwa śląskiego (do roku 1998 Katowice były stolicą województwa katowickiego). Leży na Wyżynie Śląskiej, we centralnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, nad Rawą (prawy dopływ Brynicy) i nad górną Kłodnicą (prawy dopływ Odry). Katowice liczą około 302 tys. mieszkańców a ich powierzchnia zajmuje ponad 164 km kw. Głównymi osiami transportu w Katowicach są: autostrada A4, droga ekspresowa S86, drogi krajowe nr 79, 81 i 86 oraz droga wojewódzka nr 902.
Katowice

Katowice to największe miasto konurbacji górnośląskiej, wielki ośrodek przemysłowy największej aglomeracji miejsko-przemysłowej w Polsce – Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Już sama częstotliwość używania słowa „przemysł” pokazuje, jaka gałąź gospodarki w Katowicach przeważa. To przede wszystkim górnictwo węgla kamiennego, ale także hutnictwo i przemysł maszynowy.

W latach 1953-56 miasto nosiło nazwę Stalinogród. To tu w 81 roku miała miejsce pacyfikacja kopalni Wujek (zginęło 9 górników). Najstarsza budowla w Katowicach to drewniany kościółek św. Michała Archanioła z XVI w. na Brynowie. Oprócz niego w mieście znajduje się kilkadziesiąt budowli mieszkalnych z XIX i początku XX wieku, w tym unikatowe osiedla Nikiszowiec i Giszowiec, XIX-wieczny kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i założony w 1868 roku cmentarz żydowski. Oprócz zabytków w Katowicach znaleźć można wiele niezabytkowych atrakcji turystycznych, np. największy pomnik w kraju – Pomnik Powstańców Śląskich, wieżę spadochronową (jedyną istniejącą tego typu wieżę w kraju) oraz bodaj najbardziej rozpoznawalny punkt miasta – halę widowiskowo-sportową Spodek.

Drogi w Katowicach

Najważniejszą trasą miasta jest zdecydowanie autostrada A4, biegnąca południowymi obrzeżami miasta. Autostrada A4 (którą biegnie trasa europejska E40 – trasa bezpośrednia relacji wschód-zachód o długości ok. 8000 km, łącząca Calais nad Kanałem La Manche we Francji z granicą Kazachstanu i Chin) jest najdłuższą autostradą w Polsce. Łączy granicę kraju z Niemcami w Jędrzychowicach z Korczową na granicy z Ukrainą. Docelowo jej długość wyniesie 670 km. Przebiega przez wszystkie województwa południowej Polski i największe miasta regionu jak Wrocław, Opole, Kraków, Rzeszów i Tarnów. Aktualnie trwa budowa ostatniego 40-kilometrowego odcinka między Rzeszowem a Jarosławiem. Na południowy-wschód od centrum miasta A4 przecina na węźle Murckowska krajową drogę nr 86. Droga nr 86 biegnie od południa, od Tychów, gdzie zaczęła swój bieg. Droga krajowa nr 86 biegnie wschodnimi obrzeżami miasta ulicami Pszczyńską i Murckowską aż po przekroczeniu Rawy dociera do skrzyżowania z drogą krajową nr 79, gdzie przechodzi w drogę ekspresową S86. Krajowa 86-ka to 40-kilometrowa trasa z Tychów do Podwarpia (przez Sosnowiec i Będzin). Jej kontynuatorka, droga ekspresowa S8 z kolei to 7-kilometrowa droga łącząca wspomniane skrzyżowanie (86-ki z 79-ką) na wschodzie Katowic z Sosnowcem. Aż do wylotu z Katowic S86-ka biegnie al. Roździeńskiego.

Droga krajowa nr 79 przecina Katowice na osi wschód-zachód. Droga wpada do miasta od wschodu szerokimi arteriami – ulicami Krakowską i Bagienną. Po przecięciu DK86 krajowa 79-ka przechodzi na Drogową Trasę Średnicową, którą wiedzie na zachód i którą opuszcza miasto, wpadając do Chorzowa. Droga krajowa nr 79 to długa droga krajowa, biegnąca łukiem przez województwa śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i mazowieckie, łącząca Górny Śląsk (dokładnie Bytom) ze stolicą, długości 450 km. Droga łączy Katowice z Chorzowem i Bytomiem na zachodzie oraz Jaworznem, Trzebinią, Krakowem na wschodzie a dalej Sandomierzem, Kozienicami i wreszcie Warszawą.

Na południowym-wschodzie Katowic, nieopodal KWK Murcki-Staszic, swój bieg zaczyna ostatnia z dróg krajowych miasta – DK81. Droga odbija na zachód od ul. Pszyczyńskiej, którą biegnie w tym miejscu krajowa 86-ka. Biegnie południowymi obrzeżami miasta, kierując się na południe ulicami 73. Pułku Piechoty i Kościuszki, którą opuszcza miasto, wpadając do Mikołowa. 86-ka to trasa długości 60 km, łącząca Katowice ze Skoczowem. Biegnie południkowo przez Mikołów, Łaziska Górne, Orzesze i Żory.

Na pograniczu katowicko-chorzowskim, na Estakadzie Orląt Lwowskich, na zachodzie stolicy województwa startuje droga wojewódzka nr 902. Droga jest kontynuacją Drogowej Trasy Średnicowej, którą do tego miejsca biegła DK79. DW902 kieruje się na zachód, wzdłuż Rawy i po chwili opuszcza granice Katowic a melduje się w Chorzowie. 902-ka to trasa relacji Katowice-Chorzów-Świętochłowice-Ruda Śląska-Zabrze-Gliwice długości ok. 22 km.

KATOWICE - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Katowice. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Katowice. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
KATOWICE - aktualna mapa dróg

KATOWICE - GŁÓWNE DROGI I ULICE

KATOWICE - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Katowice

KATOWICE - JAK DOJADĘ

KATOWICE - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL