1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Kalisz - mapa samochodowa

KALISZ - MAPA SAMOCHODOWA

KALISZ - NA MAPIE

Kalisz

Kalisz - miasto powiatowe położone w centralnej Polsce, w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego (w latach 1975-1998 Kalisz był siedzibą władz województwa kaliskiego). Leży na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni. Kalisz liczy ok. 103 tys. mieszkańców ulokowanych na niecałych 70 km kw. Sieć drogową Kalisza tworzą drogi krajowe nr 12 i 25 oraz drogi wojewódzkie nr 442, 450 i 470.
Kalisz

Kalisz uznawany jest za najstarsze miasto w naszym kraju, choć jest to twierdzenie nieco na wyrost. Rzeczywiście, Calisia wymieniana jest już w II w. jako jeden z węzłowych punktów komunikacyjnych i handlowych na tzw. szlaku bursztynowym, choć nie można wtedy mówić jeszcze o istnieniu miasta w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Do dziś przetrwały w Kaliszu liczne zabytki od gotyckich (XIII-XIV-wiecznych) po XIX-wieczne, z okresu historyzmu.

Drogi w Kaliszu

W granicach Kalisza biegną dwie drogi krajowe – nr 12 i nr 25. Obie zahaczają o administracyjne granice miasta, jednak omijają jego ścisłe centrum. Biegnąc wspólnie tworzą Zachodnią Obwodnicę miasta, nazywaną Trasą Stanczukowskiego. Na północnych rogatkach Kalisza drogi się rozstają – DK25 odbija na północ a 12-ka omija miasto od wschodu i kieruje się na południowy-wschód.

DK12 – jedna z najdłuższych krajówek w Polsce. Jej długość to ok. 757 km. Łączy granicę polsko-niemiecką Łęknicy (województwo lubuskie) z granicą państwa z Ukrainą w Dorohusku (województwo lubelskie). 12-ka biegnie przez Żary, Głogów, Leszno, Sieradz, Piotrków Trybunalski, Radom, Puławy i Chełm. W granicach Kalisza droga biegnie ulicami Poznańską, Piłsudskiego, Stawiszyńską, Sikorskiego i Łódzką.

DK25 – droga długości 412 km, łącząca Bobolice (województwo zachodniopomorskie) z Oleśnicą (województwo dolnośląskie). Poza Kaliszem droga mija m.in. Bydgoszcz, Inowrocław, Konin, Ostrów Wielkopolski i Międzybórz. Przez Kalisz DK25 wiedzie Stawiszyńską, Godebskiego, Piłsudskiego, Stanczukowskiego, Podmiejską, i al. Wojska Polskiego.

Od wielu lat planowana jest budowa tzw. Nowej Zachodniej Obwodnicy Kalisza, długiej na ponad 10 km, która miałaby przejąć ruch z krajowej 25-ki. Ma ona łączyć Kokanin na północ od miasta z obwodnicą Nowych Skalmierzyc położonych na południowy-zachód od Kalisza. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 100 mln. zł, co jest głównym powodem braku postępów w realizacji pomysłu budowy tej drogi. W ciągu Nowej Obwodnicy ma zostać wybudowany most na Prośnie długości nawet kilkuset metrów. W momencie powstania tej drogi prawdopodobnie na nią przeniesie się droga krajowa nr 25.

W granicach Kalisza biegną trzy drogi wojewódzkie (wszystkie rozpoczynają tu swój bieg).

DW442 – droga długości 73 km, łącząca miasto z Wrześnią. Droga biegnie przez Kalisz jedynie umownie, bo tuż po stracie na północnych rogatkach miasta (odbija od krajowej 12-ki) opuszcza jego granice, kierując się na północ.

DW450 – w obrębie Kalisza droga nazywana jest Szlakiem Bursztynowym i pełni rolę 3-kilometrowej, śródmiejskiej obwodnicy. Droga zaczyna bieg na zachodzie Kalisza, odbijając na wschód na styku z drogami krajowymi nr 12 i nr 25. DW450 przejeżdża przez miasto ulicami Poznańską, Harcerską, Nowym Światem, Częstochowską i Rzymską po czym opuszcza miasto kierując się na południe. Droga ma 70 km długości i łączy Kalisz z Opatowem. Biegnie m.in. przez Grabów Nad Prosną i Wieruszów.

DW470 - droga o długości ok. 61 km, łącząca Kalisz i Kościelec. Biegnie m.in. przez Turek i Skaryszew. Podobnie jak 442-ka, droga wojewódzka nr 470 jedynie startuje w granicach Kalisza (na skrzyżowaniu Warszawskiej i Sikorskiego na wschodnich rogatkach miasta odbija od krajowej 12-ki), jednak już po chwili opuszcza gród nad Prosną.

KALISZ - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Kalisz. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Kalisz. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
KALISZ - aktualna mapa dróg

KALISZ - GŁÓWNE DROGI I ULICE

KALISZ - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Kalisz

KALISZ - JAK DOJADĘ

KALISZ - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL