1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Szczecin - mapa samochodowa

SZCZECIN - MAPA SAMOCHODOWA

SZCZECIN - NA MAPIE

Szczecin

Szczecin jest miastem na prawach powiatu, stolicą województwa zachodniopomorskiego, siedzibą władz powiatu szczecińskiego (do 1998 r. Szczecin był stolicą województwa szczecińskiego). Leży w północno-zachodniej Polsce, w zachodniej części województwa, nad Odrą i jej wschodnim ramieniem – Reglicą – oraz jeziorem Dąbie, które leży w granicach miasta. Szczecin, dzięki włączeniu w granice miasta jeziora Dąbie (powierzchnia lustra wody zajmuje 54 km kw., co stanowi 4. miejsce w Polsce), jest trzecim miastem Polski pod względem zajmowanej powierzchni. Liczba mieszkańców Szczecina to ponad 407 tys. ludzi, co daje siódme miejsce w Polsce. Sieć drogową Szczecina tworzą m.in.: autostrada A6, drogi ekspresowe S3, S6, drogi krajowe nr 10, 13 i 31 oraz drogi wojewódzkie nr 115 i 142.
Szczecin

Z racji nadgranicznego położenia i bliskości Morza Bałtyckiego (ok. 65 km), dostępnego przez żeglowną Odrę oraz Zalew Szczeciński, Szczecin stał się największym ośrodkiem gospodarczym regionu. Znajduje się tu port morski, stocznie remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej. Miasto jest ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą zabytków. Stanowi centrum akademickie i kulturalne. Miasto otaczają trzy duże kompleksy leśne, puszcze: Wkrzańska od północy, Bukowa od południa oraz Goleniowska od wschodu.

Drogi w Szczecinie

Przebiegającą przez Szczecin drogą o najwyższym standardzie jest autostrada A6. Łączy ona sieć drogową północno-zachodniej Polski z Niemcami. Trasa stanowi południową obwodnicę Szczecina, jest przedłużeniem niemieckiej autostrady A11. Droga została wybudowana w latach 30. XX wieku. Od lat 90. realizowano przebudowę kolejnych jej fragmentów. Do przebudowy pozostał jeszcze ostatni, 7,5-kilometrowy odcinek A6-ki od węzła Kijewo do węzła Rzęśnica (obecnie odcinek jest oznaczony jako droga ekspresowa S3) na południowo-wschodnich obrzeżach miasta. Aktualna długość autostrady A6 to ok. 30 km a jej kontynuacją jest droga ekspresowa S3, biegnąca z południa. Droga S3 omija miasto obwodnicą od wschodu (dociera do Szczecina na węźle Klucz i skręca w prawo). Na węźle Kijewo startuje ekspresowa S6-ka, która biegnie z nią przez kilkadziesiąt kilometrów (m.in. wspólnie omijają Szczecin). S3-ka to droga ekspresowa, która docelowo będzie miała ok. 470 km długości i połączy Świnoujście z granicą państwa z Czechami w Lubawce. Droga przebiegać będzie w układzie południkowym przez Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Lubin i Legnicę. Trwa jej budowa na terenie województwa lubuskiego i dolnośląskiego. S6-ka z kolei docelowo będzie liczyć ok. 345 km i będzie główną arterią drogową wybrzeża relacji wschód-zachód. Przebiegać będzie równolegle do wybrzeża, łącząc największe miasta Polski północnej: Szczecin, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i Trójmiasto. S6 usprawni komunikację pomiędzy portami w Świnoujściu, Szczecinie i Trójmieście. Co ciekawe, trasa projektowana była jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku jako tzw. Berlinka, czyli autostrada łącząca Berlin z Królewcem. Obecnie gotowe są tylko krótkie odcinki drogi stanowiące obwodnice: Trójmiasta, Słupska i Nowogardu. Pozostała jej część jest przewidziana do budowy w perspektywie 2014-20.

Jedyną drogą o ponadregionalnym znaczeniu, która silnie penetruje centrum Szczecina jest droga krajowa nr 10. DK10 zaczyna bieg na polsko-niemieckiej granicy na zachód od wsi Lubieszyn. Droga biegnie na wschód i po chwili wpada ul. Ku Słońcu do Szczecina. Dojechawszy do ul. Piastów, 10-ka przecina drogę krajową nr 13, po czym wpada w ul. Narutowicza, skręca w Kopernika, Zwycięstwa, Wyszyńskiego i przez Most Długi do ul. Energetyków. Dalej wiedzie ul. Gdańską, przez Most im. Pionierów Miasta Szczecina w Eskadrową, Hangarową i Struga aż dociera do rogatek miasta, gdzie przecina drogę ekspresową S3 i kieruje się na wschód.

DK10 to długa, 467-kilometrowa trasa relacji wschód-zachód, kończąca bieg w Płońsku (województwo mazowieckie). Przebiega przez województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie.

W centrum Szczecina zaczyna bieg droga krajowa  nr 13, która na skrzyżowaniu Alei Piastów i ul. Ku słońcu odbija od drogi krajowej nr 10. Kierując się na południe i południowy-zachód droga z Alei Piastów przechodzi w ul. Mieszka I a następnie ul. Południową. Na rondzie Hermana Hakena 13-ka pierwszym zjazdem odbija w prawo, w ul. Cukrową (na tym samym rondzie swój bieg rozpoczyna krajowa 31-ka) i opuszcza stolicę województwa zachodniopomorskiego.

DK13 to krótka, 17-kilometrowa trasa łącząca przejście graniczne z Republiką Federalną Niemiec w Kołbaskowie ze Szczecinem. Jak już wspomniano, na Rondzie Hermana Hakena startuje inna droga - droga krajowa nr 31. W granicach miasta droga biegnie tzw. Autostradą Poznańską. Po przecięciu dwóch kanałów Odry 31-ka dociera do ul. Granitowej i skręca w prawo, opuszczając Szczecin (na rogatkach miasta przecina jeszcze autostradę A6). Krajowa droga nr 31 ma długość ok. 138 km a kończy bieg w Słubicach (granica państwa z Niemcami) w województwie lubuskim. Biegnie m.in. przez Gryfino i Kostrzyn nad Odrą.|

W Szczecinie zaczynają bieg dwie drogi wojewódzkie – nr 115 i nr 142. DW115 zaczyna swój bieg w centrum Szczecina, odbijając od krajowej drogi nr 10 na Trasę Zamkową im. P. Zaremby. Po wjechaniu na Stare Miasto droga kluczy ulicami Matejki, Rodła, Piłsudskiego, mija pl. Grunwaldzki i dociera do pl. Szarych Szeregów, gdzie zjeżdża w ul. Wojska Polskiego i opuszcza nią miasto. To 31-kilometrowa trasa, biegnąca granicy z Niemcami w Dobieszczynie, na północny-zachód od miasta. DW142 z kolei zaczyna bieg na węźle dróg S3/S6 Rzęśnica, na wschodnich obrzeżach Szczecina. Rusza na wschód, do oddalonego o 41 km Lisowa.

SZCZECIN - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Szczecin. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Szczecin. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
SZCZECIN - aktualna mapa dróg

SZCZECIN - GŁÓWNE DROGI I ULICE

SZCZECIN - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Szczecin

SZCZECIN - JAK DOJADĘ

SZCZECIN - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL