AUSTRIA - MAPA GOOGLE

odcinki gotowe
odcinki w budowie
odcinki planowane
zobacz aktywną mapę

AUSTRIA - DROGI, AUTOSTRADY, OPŁATY, WINIETY

MAPA SAMOCHODOWA AUSTRII – AUTOSTRADY, OPŁATY

Austria leży w Europie Środkowej, głównie na terenach górzystych, mimo to jej mapę drogową tworzy gęsta sieć dróg wraz z wyraźnie zaznaczonym ringiem wokół Wiednia. Drogi są dobrej jakości co sprawia, że podróżuje się komfortowo. Ze względu na swoje położenie, Austria często traktowana jest jako kraj tranzytowy. Autostrady i drogi ekspresowe w Austrii są płatne. Nie wystarczy jednak sam zakup winiety, okazuje się bowiem, że niektóre tunele i odcinki wymagają dodatkowych opłat.

Mapa samochodowa Austrii – autostrady, opłaty
Mapa samochodowa Austrii. Zdjęcia: Narodowe Biuro Promocji Austrii

Autostrady w Austrii - długość, połączenia, w budowie ...

Autostrady w Austrii oznacza się literą A wraz z numerem. Wiele z autostrad nosi nazwę związaną z jej kierunkiem lub regionem np. A1 – West Autobahm. Drogi ekspresowej oznaczone są literą S i numerem.

Najdłuższymi autostradami w Austrii są autostrady A1 (na północy) i A2 (na południu) prowadzące ze wschodu na zachód oraz A9 biegnąca w kierunku północ – południe. Od autostrad odchodzi sieć dróg prowadzących do regionów turystycznych, terenów gospodarczych i okolicznych miejscowości.

Sieć autostrad w Austrii liczy około 1750 kilometrów (docelowo ponad 1770 km). Natomiast dróg ekspresowych to niespełna 500 km (w planach budowa do długości 685 km). Sieć autostrad i dróg ekspresowych w Austrii jest więc w zasadzie kompletna, jedynie część dróg krajowych przewidzianych jest w dalszej perspektywie do przebudowy na trasy ekspresowe. Obecnie prowadzone są prace np. na obwodnicy Wiednia, która zyska dzięki temu większą przepustowość.

Sieć dróg w Austrii jest bardzo dobrze rozwinięta

Sieć dróg w Austrii jest bardzo dobrze rozwinięta. Komfortowe trasy prowadzą do najdalszych zakatków turystycznych. Zdjecia: Narodowe Biuro Promocji Austrii

Opłaty drogowe w Austrii – obowiązkowe winiety

Na autostradach i drogach szybkiego ruchu w Austrii bezwzględnie wymagana jest tzw. winieta, czyli nalepka potwierdzająca wniesienie opłaty za korzystanie z płatnych dróg. Winiety można kupić na austriackich stacjach benzynowych, w oddziałach PZM w Polsce, na przejściach granicznych południowej Polski oraz na niektórych stacjach paliw. W 2018 roku w Austrii zostały zmienione ceny winiet oraz wprowadzono ułatwienia. Od 2018 roku, kierowcy chcący poruszać się po drogach Austrii mają możliwość zakupu elektronicznej winiety, bez potrzeby umieszczania naklejki na szybie auta. Taką winietę możemy zakupić w sklepie austriackiego operatora ASFINAG. Kolejnym ułatwieniem jest możliwość zapłaty online za przejazd tunelami.

Winietka w Austrii uprawnia do przejazdu płatnymi autostradami. Za tunele często zapłacimy dodatkowoWinietka w Austrii uprawnia do przejazdu płatnymi autostradami. Za tunele często zapłacimy dodatkowo. Żródło: ASFINAG

Uwaga! Kup e-winietę wcześniej! Zgodnie z przepisami o zakupach przez internet kierowca jako konsument, nie może korzystać z elektronicznej winiety lub elektronicznej opłaty odcinkowej od razu po zakupie – uzyskują one ważność najwcześniej po 18 dniach od zakupu. Wynika to z tego, że zgodnie z europejską dyrektywą w sprawie ochrony konsumenta klienci maja prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od zakupu produktu lub usługi online. Ponieważ odstąpienie jest możliwe nie tylko na drodze mailowej, ale również pocztą, uwzględniane są dodatkowe trzy dni na otrzymanie listu przez spółkę ASFINAG. Z tego względu winieta elektroniczna jest ważna od 18 dnia po zakupie i dopiero w tym dniu uprawnia do korzystania z autostrad i dróg ekspresowych w Austrii.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, okres ten nie obowiązuje.

Winiety w Austrii

Rodzaje winietek w Austrii. Źródło: ASFINAG

 

Poniżej prezentujemy aktualne ceny winiet drogowych w Austrii:

  • dla samochodów osobowych - do 3,5 t (kategoria B): roczna 87,30 EUR (UWAGA: ważna od 1 grudnia do 31 stycznia), 2-miesięczna 26,20 EUR, 10-dniowa 9,00 EUR.

  • motocykle (kategoria A): roczna 34,70 EUR, 2-miesięczna 13,10 EUR, 10-dniowa 5,20 EUR;

Brak naklejonej we właściwym miejscu przedniej szyby samochodu winiety grozi obowiązkowym wykupieniem jednodniowej winiety zastępczej w wysokości 120 EUR. (sztywna ryczałtowa wysokość opłaty wynika z przepisów o opłatach drogowych).

Sposób i miejsce przymocowania winiety jest przedstawiony w formie graficznej na jej odwrocie. Winietę należy przykleić w lewym górnym rogu przedniej szyby samochodu lub pod lusterkiem wstecznym. Winieta musi być przyklejona, nie może być uszkodzona ani przeklejana. Z samego faktu zakupienia winiety nie wynika prawo do jazdy po płatnych drogach, prawo to nabywa się dopiero po przyklejeniu winiety we właściwym miejscu.

Nieprzyklejona winieta traktowana jest tak samo jak nieskasowany bilet w środkach komunikacji publicznej.

Niezatrzymanie pojazdu do kontroli bądź manipulacje z przyklejaniem winiety grożą dodatkową grzywną do 3000 EUR.

Jednak winieta to nie wszystko, może się zdarzyć, ze będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Na pewnych odcinkach autostrad oraz dróg szybkiego ruchu obowiązują bowiem dodatkowe opłaty za przejazd (np. tunelem).

 

Mapa płatnych dróg w AustriiMapa płatnych dróg w Austrii. Źródło: ASFINAG

 

Dodatkowo płatne autostrady i odcinki dróg w Austrii:

  • A9 – Bosrucktunnel (km 57-67), Gleinalmtunnel (km 133-157)
  • A10 – Katschbergtunnel/Tauerntunnel (km 104-113)
  • A11 – Karawankentunnel (km 11-21)
  • A13 – Hangbrücken Schönberg-Matrei (km 10-19)
  • S16 – Arlbergtunnel (km 22-39)

Opłaty za przejazd tymi odcinkami pobierane są na punktach poboru opłat znajdujących się na trasie autostrady (odpowiednik polskich bramek). Od 2018 roku można je także nabyć online.

Opłaty za przejazd tunelami pobierane są czasami niezależnie od posiadanej winietki
Sama winietka czasem nie wystarczy. Na niektórych odcinkach dróg w Austrii obowiązują dodatkowe opłaty za przejazd (np. tunelem). Źródło: Narodowe Biuro Promocji Austrii

Informacje o utrudnieniach na autostradach w Austrii znajdziemy na stronach internetowych firmy Autobahnen- und Schnellstraßen-Finanzierungs-Aktiengesellschaft (ASFINAG). Tu także możemy zakupić winietki i uzyskamy wszystkie informacje dotyczące opłat za drogi.

Aktualne raporty o sytuacji na drogach w całej Austrii, o stanie dróg i pracach remontowych na trasie nadawane są przez stację radiową Ö, która co pół godziny nadaje komunikaty drogowe z całej Austrii, a także informuje o głównych trasach komunikacyjych łączących sąsiadujące ze sobą miasta. W razie nagłych sytuacji zagrożenia, na przykład o pojawieniu się na autostradzie kierowcy jadącego pod prąd, przerywany jest program, a informacja na ten temat natychmiast pojawia sie na antenie wszystkich państwowych rozgłośni.

Przez całą dobę działa także infolinia dla kierowców. Pod numerem 0800 600 601 (połączenie jest na terenie całej Austrii bezpłatne) można poinformować o zaobserwowanym niebezpieczeństwie lub utrudnieniu w ruchu. Pod innym natomiast numerem (opłata zależna od operatora) 0900 600 600 można uzyskać wszelkie inne informacje drogowe.

 

Co jeszcze musi wiedzieć kierowca wybierający się do Austrii, za co mandat?

Przed wyjazdem do Austrii warto zapamiętać kilka ważnych informacji dotyczacych m.in. ograniczeń prędkości na austriackich drogach, dopuszczalnej ilość alkoholu we krwi, oraz informacji na temat opłat za autostrady i drogi szybkiego ruchu.

Międzynarodowe prawo jazdy w Austrii nie jest obowiązkowe. Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych, nawet jeśli mają prawo jazdy.

Turyści poruszający się samochodami powinni liczyć się z drobiazgowymi kontrolami stanu technicznego pojazdów (szczególnie należy zwrócić uwagę na: ogumienie, hamulce oraz posiadanie apteczki, trójkąta ostrzegawczego i odblaskowej kamizelki, a w zimie także łańcuchów). Za zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego wyposażenia grożą wysokie mandaty lub zatrzymanie tablic rejestracyjnych, a nawet samochodu.

Paliwo w kanistrach - oprócz paliwa w baku wolno wwieźć do Austrii 10 l zapasowego paliwa w kanistrze. To zapasowe paliwo nie podlega ocleniu.

Dopuszczalna prędkość jazdy na drogach w Austrii:

  • Na autostradach - 130 km/h dla samochodów osobowych i motocykli, 100 km/h dla pojazdów z przyczepami oraz autobusów i do 80 km/h dla ciężarówek. Toczy się dyskusja na temat zwiększenia tego limitu np. do 160 km/h. Co ważne minimalna prędkość jazdy na autostradzie to 60 km/h i pojazdy, które nie mogą osiągać tej prędkości, nie mogą poruszać się na autostradach.

  • W terenie niezabudowanym dla samochodów osobowych 100 km/h, pojazdy do 3,5 t i z przyczepami - 90 km/h, a samochody ciężarowe - 80 km/h.

  • W terenie zabudowanym do 50 km/h - drogi z pierwszeństwem przejazdu 50 km/h (w Grazu: ogólnie 30 km/h, na drogach z pierwszeństwem przejazdu 50 km/h)

Ograniczenia prędkości dla pojazdów z przyczepą o wadze do 750 kg:

  • teren zabudowany 50 km/h
  • na autostradach i drogach krajowych 100 km/h

Austriacka policja rygorystycznie karze za przekraczanie dozwolonej prędkości.



Należy pamiętać, że na drogach w Austrii obowiązkowe jest:

  • zapinanie pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach samochodu

  • dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,1 promila. Wynik od 0,1 do 0,49 promila jest wykroczeniem zagrożonym karą w zależności od wyniku oceny zdolności do kierowania pojazdem - oceny dokonuje policjant. Kierowca, u którego stwierdzono zawartość alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila może zostać ukarany mandatem (od 218 do 5813 Euro) i odebraniem prawa jazdy lub kilkumiesięcznym pozbawieniem wolności, nawet, jeśli nie doprowadził do kolizji.

  • światła są obowiązkowe są w nocy a w dzień w zależności od warunków atmosferycznych

  • korzystanie z zestawu głośnomówiącego podczas jazdy, obowiązuje zakaz rozmawiania podczas jazdy przez telefon komórkowy

  • W pojeździe obowiązkowo musimy mieć: apteczkę, kamizelkę odblaskową (dla kierowcy i wszystkich pasażerów pojazdu), trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę

  • od 2008 r. samochody osobowe, kombi i ciężarowe o masie całkowitej do 3,5 t muszą być wyposażone w opony zimowe na wszystkich kołach lub łańcuchy na kołach napędowych (łańcuchy mogą zastępować opony zimowe tylko przy jeździe po śniegu), w warunkach zimowych, w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia.

Łamanie przepisów karane jest wysokimi mandatami. Jeśli kierowca nie opłaci mandatu, służby graniczne lub policja mogą pobrać do depozytu, jako zabezpieczenie na poczet kary, przedmiot o wartości zbliżonej do wysokości wymierzonej kary za odpowiednim pokwitowaniem depozytu.

Należy pamiętać, że austriackie służby graniczne dysponują pełnymi uprawnieniami policyjnymi, z możliwością nakładania mandatów, zatrzymywania prawa jazdy oraz zatrzymywania w areszcie.

Co zrobić w razie wypadku na drogach w Austrii:

O wypadku, w którym ktoś odniósł obrażenia, należy niezwłocznie poinformować policję. Gdy nastąpiły jedynie szkody materialne, obowiązek taki istnieje tylko wtedy, gdy nie doszło do wzajemnego ustalenia tożsamości.

- Telefony do pomocy drogowej: ÖAMTC 120, ARBÖ 123
- Telefony alarmowe: straż pożarna 122, policja 133, pogotowie 144

Parkowanie w Wiedniu, niepełnosprawni muszą udowodnić swoje przywileje

Wiedeńska policja i straż miejska nie respektują polskich kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Jak wynika z wyjaśnień uzyskanych od władz austriackich rygorystyczne nakładanie mandatów na kierowców wykładających karty parkingowe za szyby pojazdów wynika z nagminności nadużyć w tym zakresie. W przypadku otrzymania mandatu za parkowanie mimo wyłożenia przez uprawnionego kierowcę ważnej polskiej karty parkingowej sugeruje się niezwłoczne odwołanie się od nałożonej kary do organu, który wystawił mandat. Władze austriackie sugerują też nawiązanie osobistego kontaktu z właściwą jednostką policji (Landespolizeidirektion Wien - Parkraumueberwachungsgruppe, Mariahilfer Guertel 20, 3. Stock, Zi. 3.16), gdzie karta parkingowa zostanie zbadana i wydane zaświadczenie potwierdzające jej autentyczność (do jednoczesnego wyłożenia za szybą samochodu).

Telefony alarmowe i dyżurne w Austrii:

  • 133 – policja
  • 122 – straż pożarna
  • 144 – pogotowie ratunkowe

Połączenia te są bezpłatne.

Poniższe podajemy telefony do operatora płatnych dróg w Austrii Autobahnen- und Schnellstraßen-Finanzierungs-Aktiengesellschaft (ASFINAG). Kontakt zalecany np. w razie problemów z zakupioną winietą:

  • 0800 400 12 400 (dla Austrii i Niemiec)
  • +43 1 955 12 66 (dla pozostałych krajów)
  • mobile: *200

W Wiedniu można również skorzystać z pomocy medycznej pod numerem tel. 141 (opłaty pobierane za pomoc medyczną są znacznie niższe niż za pomoc pogotowia ratunkowego). Działa także uniwersalny numer pomocy - tel. 112, pod który można dzwonić w każdej sprawie.