Opłaty na autostradach w Polsce
Opłaty na autostradach w Polsce. Zdjęcie: ViaToll.

Autostrady w Polsce są teoretycznie drogami płatnymi, a opłatami objęte są samochody osobowe i ciężarowe. W praktyce jednak za przejazd po wszystkich odcinkach polskich autostrad płacą jedynie kierowcy samochodów ciężarowych o ładowności powyżej 3,5 tony. Kierowcy samochodów osobowych i lekkich dostawczych płacą tylko za przejazd niektórymi odcinkami autostrad A1, A2 i A4.

Sam system poboru opłat na autostradach i drogach krajowych jest dość skomplikowany. Opłaty za przejazd po polskich autostradach są pobierane albo przez koncesjonariusza, albo przez państwo, albo tylko manualnie, albo i manualnie i elektronicznie. A i stawki za przejechanie 1 km są różne, w zależności od tego, kto opłaty pobiera.
Można się pogubić, więc po kolei.

Pobór opłat na autostradach A1,A2 i A4

Niektóre odcinki autostrad A1, A2 i A4 zostały wybudowane przez koncesjonariuszy, którzy pobierają teraz opłaty za przejazd zbudowaną i utrzymywaną drogą, zazwyczaj przez 30 lat. Na tych odcinkach obowiązuje tylko manualny system poboru opłat. System manualny oparty jest na tradycyjnych bramkach czyli Miejscach Poboru Opłat. Istnieją dwa rodzaje MPO: Punkty Poboru Opłat (PPO) zlokalizowane na głównej jezdni autostrady oraz Stacje Poboru Opłat (SPO), wybudowane poza jezdnią główną autostrady, na drodze dojazdowej do węzła. Na bramkach wjazdowych kierowcy pobierają bilet, na wyjazdowych wnoszą opłatę za przejechany odcinek.

Punkt poboru opłat na autostradzie A1. Zdjęcie: Gdańsk Transport Company.

Punkt Poboru Opłat - autostrada A1

Stacja poboru opłat na autostradzie A1. Zdjęcie: Gdańsk Transport Company.

Stacja Poboru Opłat - autostrada A1

Oto odcinki autostrad zarządzane przez koncesjonariuszy z manualnym systemem poboru opłat:

  • Autostrada A1 – od Rusocina do Torunia.
  • Autostrada A2 – od Świecka do Konina.
  • Autostrada A4 – od Katowic do Krakowa.

Natomiast na autostradach rządowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad istnieją już dwa systemy poboru opłat. A właściwie to nawet trzy: manualny, elektroniczny i … zwolnienie z opłat.

System manualny działa tak samo jak na autostradach koncesyjnych. Są tu jednak wyznaczone i odpowiednio oznaczone bramki, które umożliwiają przejazd pojazdom, których kierowcy wnoszą opłaty elektronicznie.

System elektroniczny to system ViaToll przeznaczony do poboru opłat od kierowców samochodów ciężarowych o ładowności powyżej 3,5 tony, rozbudowany następnie do poboru opłat od kierowców samochodów osobowych – system ViaAuto. Systemem ViaToll objęto sporą już część sieci głównych dróg w Polsce – autostrad, dróg ekspresowych i najważniejszych odcinków dróg krajowych. Nad drogami umieszczone są specjalne bramownice, które monitorują pojazdy przejeżdżające przez dany odcinek płatnej drogi. Wszystkie samochody objęte opłatami, aby przez taki odcinek przejechać, muszą posiadać odpowiednie urządzenie ViaBox. Urządzenie to jest identyfikowane podczas wjazdu na płatny odcinek, a po zjeździe pobierana jest automatycznie opłata z tego urządzenia. Oczywiście opłata pobierana jest za przejechany odcinek, a środki muszą być wpłacone przez kierowcę wcześniej „na urządzenie”.

Manualny system poboru opłat na rządowych autostradach został wdrożony tylko na dwóch odcinkach:

  • Autostrada A2 od Konina do Strykowa
  • Autostrada A4 od Wrocławia do Gliwic

Na tych odcinkach kierowcy samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony mają zatem możliwość wyboru sposobu wniesienia zapłaty za przejazd. Jeśli mają urządzenie ViaAuto, mogą przejeżdżać przez bramki przeznaczone dla systemu elektronicznego, teoretycznie bez kolejek, a opłaty będą pobrane z opłaconego wcześniej urządzenia. Brak urządzenia to konieczność wniesienia opłaty w sposób tradycyjny – gotówką lub kartą na podstawie pobranego wcześniej na bramce biletu.

Mapa płatnych odcinków autostrad w Polsce. Kolorem czerwonym oznaczono odcinki koncesyjne, zielonym odcinki rzadowe.

Mapa płatnych odcinków autostrad w Polsce

 

Mapa płatnych odcinków autostrady A1:

Mapa płatnych odcinków autostrady A1

 

Mapa płatnych odcinków autostrady A2 (kolor czerwony - odcinki koncesyjne, zielony - rządowe):

Mapa płatnych odcinków autostrady A2

 

Mapa płatnych odcinków autostrady A4 (kolor czerwony - odcinki koncesyjne, zielony - rządowe):

Mapa płatnych odcinków autostrady A4

 

Bramki na autostradach

Kierowcy samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, wjeżdżając na płatny odcinek autostrady zawsze przejadą przez bramki. Tu przy wjeździe pobierają bilet i na zjeździe wnoszą opłatę za przejechany odcinek.

Oto gdzie są zlokalizowane bramki na polskich autostradach:

Bramki na autostradzie A1

Bramki na autostradzie A2

Bramki na autostradzie A4

Na pozostałych odcinkach polskich autostrad opłaty od kierowców samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony nie są pobierane. Wiele z tych odcinków jest już gotowa i nawet przewidziano na nich pobór manualny, ale z uwagi na wadliwość całego systemu, rząd wycofał się ze swoich pierwotnych pomysłów, zawiesił budowę kolejnych bramek i intensywnie pracuje nad nowym systemem, zapewne elektronicznym, jakim objęte będą wszystkie płatne drogi w kraju. Ale na ten system jeszcze poczekamy...

 

Opłaty za przejazd

Jakie są koszty przejazdu przez autostrady w Polsce? Różne oczywiście, w zależności od odcinka. Na odcinkach rządowych samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony są objęte stawką 0,1 PLN za km. Na koncesyjnych odcinkach autostrady A2, na odcinku od Świecka do Nowego Tomyśla opłaty za 1 km wynoszą 0,2 PLN, a od Nowego Tomyśla do Konina już 0,4 PLN za km. Na autostradzie A1 od Rusocina do Torunia opłata za 1 km wynosi 0,16 PLN, a na A4 Katowice - Kraków około 0,33 PLN za km. Różne wysokości tych opłat wynikają z różnych okresów w jakich autostrady powstawały i rzecz jasna z różnych umów, jakie z koncesjonariuszami podpisano.

Oto zestawienie wszystkich opłat za przejazd polskimi autostradami:

Opłaty za przejazd autostradą A1

Opłaty za przejazd autostradą A2

Opłaty za przejazd autostradą A4

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

observer of Poland
2019-09-06 10:37
Najbardziej idiotyczny pomysł z tymi bramkami. Czas zaoszczędzony na przejazd autostradą traci się w kolejkach na bramkach. A może to sposób na upadlanie Polaków - stać w kolejkach i nie podskakiwać. Aktualnie są aż 4 sposoby poboru opłat: manualny, Via-toll, Go4 i Amber-Go. Widać, że nikt nad tym nie panuje. Spółki robią co chcą. Przypomina to sytuację jaka panowała onegdaj przy opłatach za wyciągi narciarskie. Trzeba było czasy, żeby się górale przestali kłócić i uzgodnili wspólny karnet. Politycy śmiali się z ministra Pola, który chciał wprowadzić winety. Dostał ksywkę "Vinetu". Ale Czech czy Austriak nie traci ani sekundy przy wjeździe i wyjeździe z autostrady, a my Polaczki płacimy, stoimy i płaczemy.
Joseph
2019-07-16 09:58
Hello there. i'm looking to find a way to talk to constructors and subcontractor of road project inside Poland. is there any way you could help me at this. any information about firms or websites or ... will be welcomed. leave your email address while replying then i would contact you directly. thank you.
YR1
2019-04-13 19:53
I co z tego, że zrobiliście kilka dróg? Opłaty za przejazd? Co to ma być. Pasiecie brzuchy tym bandytom z Izraela i US, a my Polacy za chlebem musimy jechać za granicę. I jeszcze liczycie na to, że wrócimy z zarobionymi pieniędzmi i zdobytym doświadczeniem pracować za 500euro po 10 godzin. Szybciej wystąpię o azyl do Chin, a niż oddam Wam zarobione pieniądze i bendę na Was napier.... ał. I na pewno nie zapłacę za przejazd drogą we własnym kraju, no chyba że zrezygnuje z obywatelstwa - a zrobię to szybciej a niż zapłacę pier...ym żydom i innym wyzyskiwaczom.
frant
2018-06-26 19:32
Obecnie Rząd - poprzez Min.Infrastruktury, zdecydował o nie przedłużeniu Umowy z dotychczasowym operatorem systemu poboru opłat Via Toll- f-mą Kapsch. Jego rolę ma przejąć od początku 2019r. państwowa Inspekcja Nadzoru Ruchu Drogowego, zupełnie nie przygotowana do tej roli- nie ma niezbędnej aparatury, osprzętu i wykwalifikowanych specjalistów. Żeby system działał normalnie muszą być zabudowane tysiące bramownic, czujników i kamer na wszystkich A i większości S, co wg mnie potrwa conajmniej 5-10 lat. Ponadto we wszystkich samochodach muszą być zamontowane specjalne czujniki ruchu pojazdu (ca 10 mln szt), mające być odczytywane na bramownicach.
sztangielka66
2017-10-21 15:21
kiedys drozalo paliwo,podniesli ,ceny twierdzacze to na drogi,bedzie 20 lat temu nie ma drog nie ma kasy klamstwo zlodziejstwo proste,dzis sa drogi a gdzie pieniadze podatnikow nie ma,wcielo,terazsa drogi kaza placic za utrzymanie, prosze ale niech to beda groszowe sprawy, niemowie tu o firmach logistycznych maja ciezkie auta czasem przeciozone bardzo duzo , niszcza przez to nawieszchnie,a szaleje przy tym nie patrzac na uzytkownikow malych aut,nie mowie o wszystkich ale 90% tak sie zachowuje,bezmozgi,od cala prawda o drogach polskich
sztangielka66
2017-10-21 15:08
po co wy wszyscy polacy piszecie o drogach kaczynskim, morawieckim ,szydlo ,dudzie,po co bo niemacie w domach zajecia,jedno wiem duzo widzialem przezylem, nic sie niezmienilo,jest 500plus matki chwala pis,nie bedzie beda psioczyc na rzad ,to chory rzad,to gospodarka rabunkowa,pamietam czasy gierka mowiono ze kradl robil dlugi ale ludziom zylo sie lepiej,a teraz maciarewicz szuka dziury w calym piepszy o bombie na pokladzie,on sam jest jedna wielka bomba,w tym rzadzie,jak tym w rzadzie nie wstyd, poruszac tematy ofiar katastrowy smolenskiej,dlaczego nie podzwola ludziom spoczywac w spokoju,wsty i hanba,\zajmijcie sie bezpieczenstwem kraju,a nie karmieniem armii amerykanskiej ,juz raz karmili .Z.S.R.R.,wysztarczy,z krajami sasiedzkimi buduje sie sojusz, a nie klaniac sie amerykanom.im nie zalezy jak cos zbobarduja odleca, jesszcze trzeba zaplacic za to,wiedznie spijcie panowie politycy zadbajcie o srodowisko ekologie,bezpieczenstwo ,a nie wyciagac reke po kase do unii,zamiast dawac 500 plus ,stworzyc warunki do pracy, by ludzie nie wyjezdrzali a byli w tym kraju. markety won lidle kauflandy biedronki,kupe kasy wyprowadzaja z kraju gdzie nasz przemysl,nasze towary? a jestesmy najlepsi tylko dac ludziom w szanse.a nie pasc brzuchy jezdzic po pijaku,i sie cieszyc z glupoty,\zamknac polakom geby bo 500 plus wszystkiego nie zalatwi dupki
Warszawiak
2017-08-17 19:24
Dlaczego hanyski nie placą za przejazd A4,iA1.Jest to świństwo podobnie jak dotowanie kopaln.
imho
2017-05-30 13:27
Bandyckie stawki. W innych krajach nawet biedniejszych wystarczają winiety a pierwszy polski rząd zamiast znieśc durne i złodziejskie pomysły tej blond maupy i hyzego ruja brnie w okradanie własnych obywateli. Ogromnie przykro pani Beatko.. po tym zydku morawieckim bym sie tego spodziewał a tu strasznie przykro...
1 2 następna >

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: