• Facebook - conadrogach
Archeolodzy przekopią teren pod budowę drogi S5
Budowę drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim poprzedzą prace archeologiczne, które właśnie ruszają. Zdjęcia: GDDKIA

Ruszają pierwsze badania archeologiczne trasie przyszłej budowy drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Obowiązek wykonania badań narzucano został GDDKiA na etapie uzgodnień przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

13 lutego 2017 r podpisano umowy na wykonanie pierwszych badań archeologicznych na trasie przyszłej budowy drogi ekspresowej S5. Podpisane umowy dotyczą wykonania badań wykopaliskowych na wybranych stanowiskach archeologicznych 1 i 3 odcinka planowanej trasy S5 (Nowe Marzy-Dworzysko; Aleksandrowo- Tryszczyn).

Badania pozostałych stanowisk archeologicznych na trasie drogi ekspresowej S5, rozpoczną się dopiero po uzyskaniu decyzji ZRID.

- W następnych tygodniach planowane jest podpisanie umów na kolejne stanowiska znajdujące się na trasie przyszłej budowy. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie stanowiska planowane do badań przed uzyskaniem ZRID, znajdują się wyłącznie na obszarach zarządzanych przez Skarb Państwa (Lasy Państwowe, Agencje Nieruchomości Rolnych, Gminy). Są to więc tereny, do których Inwestor (GDDKiA ) ma dostęp po zawarciu stosownych porozumień i uzyskaniu odpowiednich pozwoleń – informuje bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Droga ekspresowa S5 to jedna z największych realizowanych obecnie inwestycji drogowych. Budowę prawie 130 km drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim podzielono na odcinki:

  • Nowe Marzy – Dworzysko
  • Dworzysko – Aleksandrowo
  • Aleksandrowo – Tryszczyn
  • Tryszczyn – Białe Błota
  • Białe Błota – Szubin
  • Szubin – Jaroszewo
  • Jaroszewo – gr. województwa

Droga ekspresowa S5 będzie liczyła około 365 km. Połączy Wrocław, Poznań, Gniezno, Bydgoszcz i Grudziądz. Połączy Autostradową Obwodnicę Wrocławia A8 na węźle Wrocław Północ z autostradą A1 na węźle Nowe Marzy w okolicy Grudziądza. Przez AOW będzie umożliwiała dojazd do autostrady A4. W Poznaniu połączy się z drogą ekspresową S11, a w Bydgoszczy z drogą ekspresową S10. Tworzy obwodnice Trzebnicy, Żmigrodu, Rawicza, Leszna, Śmigla, Kościana, Stęszewa, Kostrzyna, Gniezna, Żnina, Szubina i Świecia, Wschodnią Obwodnicę Poznania, Żnina oraz Zachodnią i Północną Obwodnicę Bydgoszczy.

ZOBACZ PODOBNE

Wnioski o budowę S17 Warszawa – obwodnica Kołbieli u wojewody
Wnioski o budowę S17 Warszawa – obwodnica Kołbieli u wojewody
S17 2017-02-18 | 09:03

Wnioski o wydanie pozwolenia na budowę drogi ekspresowej S17 od węzła Lubelska (obwodnica Warszawy) do początku obwodnicy Kołbieli zostały złożone u wojewody mazowieckiego i czekają na jego podpis . P...

Odcinek S8 Radziejowice – Przeszkoda z decyzją o budowie
Odcinek S8 Radziejowice – Przeszkoda z decyzją o budowie
S8 2017-02-16 | 08:47

Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej na rozbudowę drogi krajowej nr 8 do parametrów trasy ekspresowej S8 na odcinku Radziejowice – Przeszkoda o długości oko...

Przetarg na dokumentację dla drogi ekspresowej S16 Mrągowo – Ełk
Przetarg na dokumentację dla drogi ekspresowej S16 Mrągowo – Ełk
S16 2017-02-14 | 13:45

Ruszył przetarg na dokumentację techniczną dla kolejnego odcinka drogi ekspresowej S16 z Mrągowa przez Orzysz do Ełku o długości około 74 kilometrów. Wykonawcy mogą składać oferty do 24 marca 2017 r.

Odcinek S6 Kołobrzeg – Ustronie skierowany do budowy
Odcinek S6 Kołobrzeg – Ustronie skierowany do budowy
S6 2017-02-13 | 11:16

Można budować kolejny fragment drogi ekspresowej S6 w woj. zachodniopomorskim. Wojewoda Zachodniopomorski wydał dzisiaj decyzje Zezwalającą na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla odcinka drogi e...

Zima nie przeszkadza w budowie estakady na S1 w Sosnowcu
Zima nie przeszkadza w budowie estakady na S1 w Sosnowcu
S1 2017-02-13 | 10:22

Pomimo zimowej aury i ujemnych temperatur na zewnątrz, wykonawca prowadzi prace na remontowanej estakadzie w ciągu drogi ekspresowej S1 w Sosnowcu. Prace zakończa się w połowie listopada tego roku.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: